A Bird Story

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی کوتاه با داستانی احساسی و بی‌کلام
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان بازی پسربچه‌ای تنهایی است که در مدرسه دوستی ندارد و به نظر گوشه‌گیر است. او در خانه هم تنهاست و اعضای خانواده‌ی او به ندرت نشان داده می‌شوند. با این حال رابطه‌ای که با یک پرنده‌ی زخمی ایجاد می‌کند، زندگی روزمره‌ی او را تغییر می‌دهد. او با این پرنده دوست می‌شود، به او رسیدگی می‌کند و با او در رؤیاهایش سفر می‌رود. در پایان و بعد از بهبود پرنده، قهرمان داستان هم کم‌کم یاد می‌گیرد که چطور با دیگر بچه‌ها ارتباط برقرار کند. احساس تنهایی، مشکلات مدرسه، رابطه‌ای که قهرمان بازی با پرنده شکل می‌دهد و احساس مسئولیتی که در مقابل او دارد در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل درک‌اند.
  قهرمان بازی کودکی است که در ابتدای بازی یک پرنده‌ی زخمی را از دست یک گورکن نجات می‌دهد، سپس او را به خانه می‌برد، سعی می‌کند درمانش کند و به او آب و غذا می‌دهد. در تمام مدت بازی او نسبت به پرنده احساس مسئولیت می‌کند و تا پایان پیوند دوستی عمیقی میان آن‌ها به وجود می‌آید.
  کودکان می‌توانند از داستان بازی مهربانی و کمک به حیوانات را یاد بگیرند. قهرمان بازی پرنده‌ای زخمی را نجات می‌دهد و با او دوست می‌شود. ضمن این‌که او در طول بازی دائماً مواظب این پرنده است و به نیازهای او رسیدگی می‌کند که این می‌تواند کودکان را با مسئولیت‌پذیری، به‌خصوص در مورد حیوانات خانگی آشنا کند.
  بازی هیچ مبارزه‌ای ندارد و صحنه‌های خشن به‌ندرت در آن نشان داده می‌شود. با این حال قسمتی از آن که رؤیای پسربچه را نشان می‌دهد ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. در این قسمت، قهرمان بازی روی یک موشک کاغذی بزرگ نشسته است و در هوای توفانی پرواز می‌کند. در ادامه اصابت رعد و برق به موشک او باعث می‌شود به پایین بیفتد. در صحنه‌ای دیگر هم، معلم مدرسه با خشونت، پسرک را از کلاس بیرون می‌کند. البته این صحنه‌ها بسیار کارتونی نمایش داده می‌شوند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند، ضمن این‌که در مواقع زیادی دکمه‌هایی که بازیکن باید برای کنترل‌ها استفاده کند روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی A Bird Story عنوانی ماجراجویانه و کوتاه است که داستانی بی‌کلام و احساسی دارد. داستان درباره‌ی پسربچه‌ای تنهاست که یک روز پرنده‌‌ای زخمی را از دست یک گورکن نجات می‌دهد و در ادامه اتفاق‌هایی برای او و این پرنده می‌افتد. این بازی بیشتر داستان‌محور است و بازیکن تنها باید قهرمان را در مسیرهای مشخصی هدایت کند. در بازی هیچ گونه مبارزه‌ای وجود ندارد و تنها یک یا دو صحنه‌ی خشونت‌آمیز در آن دیده می‌شود. با این حال صحنه‌ای که در آن قهرمان بازی در حال خواب دیدن است ممکن است برای کودکان کم‌سن ترسناک باشد. در این صحنه موشک کاغذی پسرک که در حال پرواز در آسمان است با برخورد رعد و برق سقوط می‌کند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی پسربچه‌ای است که زندگی معمولی و تکراری دارد. او هر روز به مدرسه می‌رود و بعد به خانه برمی‌گردد، با کسی دوست نیست و به نظر تنها می‌آید. یک روز در راه بازگشت به خانه پرنده‌ای را از دست یک گورکن نجات می‌دهد و او را با خود به خانه می‌برد. باقی داستان درباره‌ی دوستی و رابطه‌ای است که میان این پسر و پرنده شکل می‌گیرد.

  کیفیت

  این بازی داستان خود را نه با کلام و نوشته بلکه از طریق تصویر و موسیقی تعریف می‌کند. بازی گیم‌پلی زیادی ندارد و بیشتر به داستان آن پرداخته شده است. در واقع بیشتر شبیه به یک داستان تعاملی است و اکشن خاصی در آن جریان ندارد. نقطه‌ی قوت بازی دقیقاً همین روایت داستان آن است. ماجرای این پسرک و پرنده به‌زیبایی با تصاویر واقعی و سوررئال به بازیکن نشان داده می‌شوند و البته بازیکن می‌تواند تا حدی در آن دخالت هم داشته باشد. کنترل‌ها دقیق‌اند و مشکلی برای بازیکن ایجاد نمی‌کنند. این تجربه ممکن است کوتاه باشد اما داستان آن می‌تواند تا مدتی پس از پایان بازی، بازیکن را به فکر فرو برد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی کمک کردن به حیوانات صحبت کنید. اگر حیوانی را ببینید که زخمی شده و نیاز به کمک شما دارد، چکار باید بکنید؟ ـ درباره‌ی شیوه‌ی داستان‌سرایی این بازی صحبت کنید. آیا با توجه به این‌که هیچ گفتگو و کلامی در این بازی نبود، توانستید تمامی داستان آن را متوجه شوید؟ نبود مکالمه چه ابعاد دیگری از داستان را برای شما پررنگ‌تر کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵
  تولید کننده Freebird Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴