A Case of Distrust

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه و متن‌محور با داستانی جنایی و قهرمان زن قوی و زیرک
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان بازی یک کارگاه زن قوی و زیرک است. او در طول بازی با مشکلات و تبعیض‌هایی به خاطر زن بودنش روبه‌رو می‌شود و افراد او را جدی نمی‌گیرند که این قضیه باعث می‌شود بیشتر روی هدفش متمرکز شود و تلاش بیشتری برای کارش بکند.
  در مکالمه‌ها اشاره‌هایی به خیانت در روابط عاطفی می‌شود. همچنین اشاره‌های زیادی به مصرف الکل، اعتیاد به آن، مصرف مواد و خودکشی می‌شود با این حال تصویری از آن‌ها نمایش داده نمی‌شود.
  موضوعاتی چون حقوق زنان و نژادپرستی در بازی مطرح می‌شوند که می‌تواند برای نوجوانان آموزنده باشند. قهرمان بازی یک کارگاه زن است که در دهه‌ی 3۰ میلادی زندگی می‌کند و در کار خود به دلیل زن بودن جدی گرفته نمی‌شود و مورد تمسخر قرار می‌گیرد. بازی می‌تواند بازیکن را با تبعیض‌هایی که زنان و رنگین‌پوست‌ها در دهه‌ی ۳۰ میلادی به‌خصوص در آمریکا با آن مواجه بودند، آشنا کند. والدین می‌توانند با صحبت در مورد این مسائل با فرزندان‌شان دید آن‌ها را نسبت به این موضوعات باز کنند.
  در داستان بازی و در موقعیت‌های مختلف به قتل، خشونت و خودکشی اشاره می‌شود اما هیچ تصویری از آن‌ها نشان داده نمی‌شود و این مفاهیم تنها در متن‌ها مطرح می‌شوند.
  بازی بسیار راحت است و گزینه‌ی باختن در آن وجود ندارد. با این حال مکالمات بازی که به صورت نوشتاری هم نشان داده می‌شوند به زبان انگلیسی است و برای فهمیدن داستان و جلو رفتن در آن، لازم است که بازیکن آشنایی نسبتاً خوبی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی A Case of Distrust یک عنوان ماجراجویانه‌ است که بیشتر شبیه به یک رمان تعاملی است. بازیکن باید با صحبت با شخصیت‌های مختلف و پیدا کردن سرنخ، راز یک قتل را کشف کند. قهرمان بازی یک کاراگاه زن است که در کارش با تبعیض‌های جنسیتی و بی‌عدالتی روبه‌رو می‌شود اما همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و دست از تلاش نمی‌کشد. در بازی به مسائلی چون تبعیض‌های نژادی و جنسیتی پرداخته می‌شود که می‌تواند برای نوجوانان آموزنده باشد. در داستان موضوعاتی چون مصرف الکل، قمار، مصرف مواد و قتل وجود دارد با این حال تصویری از آن‌ها نمایش داده نمی‌شود. این بازی بسیار متن‌محور است و بازیکن برای فهم داستان آن باید آشنایی خوبی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در آمریکا و در سال ۱۹۲۰ اتفاق می‌افتد، زمانی که کارآگاه بودن برای یک زن هنوز از دید جامعه عجیب است. فیلیس ملون باید تلاش کند تا در یک جامعه‌ی مردسالار، توانایی‌های خودش را به عنوان یک کارآگاه شخصی ثابت کند. داستان از جایی شروع می‌شود که یک فروشنده‌ی مشروبات الکلی برای این که بفهمد چه کسی می‌خواهد او را بکشد، ملون را استخدام می‌کند. ملون از همه‌ی مضنونین بازجویی می‌کند، سرنخ‌ها را جمع می‌کند و با این اطلاعات تلاش می‌کند تا شخصی را که تهدید کرده، پیدا کند.

  کیفیت

  بازی A Case of Distrust یک عنوان ماجراجویانه و در واقع یک رمان تعاملی است که ثابت می‌کند بازی‌های خوب و قوی الزاماً پرهزینه و پیچیده نیستند. گرافیک بازی بسیار ساده و دوبعدی است و حتی رنگ‌های محدودی در آن استفاده شده است. گیم‌پلی آن پیچیدگی خاصی ندارد و بازیکن باید با کلیک روی اجسام، سرنخ به دست بیاورد و با صحبت با افراد مختلف سعی کند پرونده‌اش را حل کند. اما روایت، شخصیت‌پردازی‌ها و مکالماتی که میان این شخصیت‌ها شکل می‌گیرد، نقطه قوت اصلی بازی‌اند. داستان بازی روان است و کشش کافی برای همراه کردن بازیکن را دارد. شخصیت‌ها و مکالمات‌شان آن‌قدر واقعی و هوشمندانه طراحی شده که بازیکن را به‌راحتی به درون دنیای خودشان می‌کشانند. از اشاره‌ها به اتفاقات اجتماعی آن زمان گرفته تا لحن شخصیت‌ها، همه به شکلی اجرا شده‌اند که بازیکن را وارد فضای اجتماعی دهه‌ی 3۰ آمریکا کنند. تنها مشکلی که این بازی ممکن است برای بعضی بازیکنان داشته باشد، طولانی بودن متن‌های آن و البته فونت و رنگ نامناسب آن‌هاست که خواندن‌شان را دشوار می‌کند. A Case of Distrust را می‌توان در ۴ تا ۵ ساعت تمام کرد و در همین مدت کوتاه، بازیکن وارد دنیای متفاوت و باورپذیر یک کاراگاه زن جوان می‌شود که برای اثبات توانایی‌هایش در یک دنیای مردسالار از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ به نظرتان حقوق زنان از ۱۰۰ سال پیش (زمان داستان بازی) چه تغییراتی کرده؟ فکر می‌کنید چرا زنان هنوز هم در موقعیت‌های مختلف اجتماعی با تبعیض روبه‌رو می‌شوند؟ ـ می‌توانید درباره‌ی نژادپرستی و روش‌های مبارزه با آن صحبت کنید. در جامعه‌ی خودتان چه مثال‌هایی از نژادپرستی وجود دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Serenity Forge
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸