Abzu

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی ماجراجویانه و اکتشاف در دنیای زیر آب، بدون مبارزه، با خشونت فانتزی کم
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دنیای وسیعی پیش روی بازیکن قرار دارد که می‌تواند در آن ماجراجویی و اکتشاف کند. این ماجراجویی و شگفتی حاصل از روبه‌رو شدن با قسمت‌های مختلف آن می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوان معنادار و قابل درک باشد.
  با این که این بازی داستان یا شخصیت‌پردازی خاصی ندارد اما شخصیتی که بازیکن کنترل او را در اختیار دارد به نظر فردی دوستدار طبیعت است که به آن احترام می‌گذارد.
  این بازی اکتشافی است و بازیکن باید در آن در دنیای زیر آب بگردد و قسمت‌های مختلفش را کشف کند. دنیای بازی پر است از موجودات و گیاهان دریایی متنوع و مطابق با واقعیت و با این که نامی از آنها در بازی برده نمی‌شود اما می‌تواند بازیکن را با ظاهر موجودات زنده‌ی زیر آب آشنا کند. ضمن این که با تجربه‌ی این بازی، بازیکن می‌تواند با طبیعت دریاها و اقیانوس‌ها هم آشنا شود و احترام به آن را بیاموزد.
  خشونت خاصی در این بازی وجود ندارد و تنها مواجه با حیوانات بزرگ دریایی مانند وال ممکن است تا حدی ترسناک باشد. ضمن این که بعضی قسمت‌های اقیانوس که تاریک‌اند هم ممکن است برای کودکان ترسناک به حساب بیاید.
  بازی کنترل‌های بسیار ساده‌ای دارد که بازیکنان به راحتی آنها را یاد خواهند گرفت. توضیح چندانی در مورد این که چه کاری باید انجام شود به بازیکن داده نمی‌شود و خود بازیکن باید در دنیای بازی بگردد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Abzu عنوانی ماجراجویانه و اکتشافی است که اتفاقات آن در دنیایی زیر آب رخ می‌دهد. بازیکن در نقش شخصیتی بی‌نام بازی می‌کند که گویا یک غواص است و می‌تواند در اقیانوس‌ها و دریاها شنا کند. او باید در این دنیا بگردد و چیزهای جدیدی را در آن کشف کند. مأموریت خاصی در بازی وجود ندارد و تنها کاری که بازیکن باید انجام دهد اکتشاف و ماجراجویی است. دنیای بازی پر است از موجودات و گیاهان دریایی که می‌تواند منبع خوبی برای آشنا شدن بازیکن با ظاهر این موجودات باشد. خشونت خاصی در بازی وجود ندارد جز این که بعضی مواقع بازیکن با حیوانات بزرگی مانند وال روبه‌رو می‌شود و گاهی هم باید از مسیر‌های نسبتاً تاریکی عبور کند که می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد.

  چکیده داستان

  این بازی داستان خاصی را برای بازیکن تعریف نمی‌کند و بیشتر اتفاقات آن قابل تأویل‌اند. بازیکن در نقش یک غواص در دنیای زیر آب شنا می‌کند و همان‌طور که در آن پیش می‌رود کم‌کم باقی‌مانده‌های یک تمدن قدیمی را در آن کشف می‌کند. بازی هیچ توضیحی در مورد آیتم‌هایی که پیدا می‌شوند یا اتفاقاتی که رخ می‌دهد ارائه نمی‌کند و این بازیکن است که باید داستان خودش را در بازی پیدا کند.

  کیفیت

  بازی Abzu از عناوینی است که احتمال دارد بعضی تنها با یک نگاه آن را کنار بگذارند و هیچ وقت سمتش نروند. اما برای بازیکنانی که از کاوش و ماجراجویی در دنیایی شگفتی‌آور لذت می‌برند، Abzu می‌تواند بهترین بازی سال باشد. این بازی داستان و گیم‌پلی خاصی ندارد، اما دنیای بسیار زیبا و رنگارنگی را پیش روی بازیکن می‌گذارد که می‌تواند کاملاً کمبود این دو عامل را جبران کند. در کنار گرافیک عالی که دنیای زیر آب را با تمام شگفتی‌ها و عجایبش به نمایش می‌گذارد، موسیقی بازی نکته‌ی دیگری در آن است که بازیکن را محو Abzu خواهد کرد. موسیقی این بازی در هر مرحله از آن هماهنگ با محیطی است که بازیکن در آن قرار گرفته و هیچ‌گاه به نظر اذیت‌کننده یا بیش از حد هیجانی نیست. این عنوان مانند Journey، بیش از آن که یک بازی باشد، سفری متفاوت است که بازیکن باید آن را تجربه کند و داستان خودش را در‌ آن بسازد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ بر خلاف اکثر بازی‌هایی که در بازار وجود دارد، Abzu داستان و گیم‌پلی خاصی در خود ندارد، می‌توانید در مورد این سبک بازی‌ها و جذابیتی که می‌توانند برای مخاطب داشته باشند صحبت کنید. شما از چه جنبه‌هایی از این بازی لذت بردید؟ ـ می‌توانید در مورد رابطه‌ی انسان با طبیعت صحبت کنید و این که آیا اتفاقاتی که امروزه در طبیعت به دست انسان می‌افتد درست است یا نه. در کشور خودمان چه رفتارهای نادرستی با طبیعت را می‌توانید مثال بزنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده ۵۰۵ Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶