ADR1FT

thumbnail
۲۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی شبیه‌سازی از رها شدن در فضا، با گیم‌پلی نسبتاً اضطراب‌آور و کنترل‌های دشوار
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بعضی از صداهای ضبط شده و متن‌هایی که قابل خواندن‌اند، اشاره‌هایی به روابط جنسی و مصرف مواد توسط سرنشینان ایستگاه فضایی می‌شود.
  هیچ گونه مبارزه و خشونت تصویری در بازی وجود ندارد. با این حال فضای کلی بازی با ترس و استرس همراه خواهد بود، چرا که بازیکن ایستگاه فضایی‌اش خراب شده و بدون تجهیزات خاصی در فضا تنها مانده است. در مواقعی بازیکن ممکن است به دلیل نرسیدن اکسیژن، خفه شود که این لحظات استرس‌آور و با صدای نفس‌های بریده و در نهایت سفید شدن تصویر همراه‌اند. ضمن این‌که بازی از دید اول‌شخص انجام می‌شود و تأثیرگذاری بیشتری در مخاطب خواهد داشت.
  کنترل‌های بازی دشوار و پیچید‌ه‌اند. حرکت کردن در فضا، بدون وجود جاذبه کار دشواری است و انجام مأموریت‌های مختلف را با مشکل مواجه می‌کند. ضمن این‌که بازی از زاویه‌ی اول‌شخص است و دید بازیکن در آن نسبتاً محدود می‌شود. بازی به طور کل نیاز به تمرین و تحمل زیادی دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی ADR1FT عنوانی در سبک ماجراجویانه و بقاست که اتفاقات آن در فضا و خارج از جو زمین رخ می‌دهد. بازیکن در نقش فضانوردی بازی خواهد کرد که ایستگاه فضایی‌اش خراب شده و در فضا گیر افتاده است. او باید ضمن تلاش برای پیدا کردن اکسیژن، در باقی‌مانده‌ی ایستگاه فضایی‌اش کاوش کند تا درباره‌ی اتفاقی که برایشان افتاده اطلاعات بیشتری به دست بیاورد، همین‌طور راهی برای بازگشت به زمین پیدا کند. بازی خشونت خاصی ندارد اما می‌تواند در مجموع بسیار استرس‌آور و ترسناک باشد. به‌خصوص زمانی که شخصیت بازیکن کمبود اکسیژن پیدا می‌کند که در صورت ادامه دار بودن ممکن است باعث مرگ او هم بشود. این لحظات، استرس‌آور و با صدای نفس‌های بریده و در نهایت سفید شدن تصویر همراه خواهد بود. در فایل‌های صوتی و متنی که از خدمه‌ی ایستگاه باقی مانده، اشاراتی به روابط جنسی بعضی خدمه با هم و همچنین استعمال مواد مخدر توسط بعضی از آن‌ها می‌شود.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی فضانوردی است که در فضا گیر افتاده است. او با اعضای تیمش در یک ایستگاه فضایی بودند اما به دلایلی که مشخص نیست،‌ این ایستگاه دچار انفجار می‌شود و تمام خدمه‌ی آن،‌ به غیر از اوشیما، کشته می‌شوند. بازیکن در نقش اوشیما بازی خواهد کرد و باید با گشتن در باقی‌مانده‌های ایستگاه فضایی، گوش دادن به صداهای ضبط شده از خدمه و خواندن متن‌های مختلف، از اتفاقی که باعث این خرابی شده سردربیاورد و در عین حال تلاش کند تا به زمین بازگردد.

  کیفیت

  بازی ADR1FT عنوانی ماجراجویانه،‌ شبیه‌سازی و در سبک بقاست که بازیکن را در موقعیتی نسبتاً ترسناک قرار می‌دهد: تنها در فضا، با لباس فضانوردی که تا حدودی خراب است، ایستگاه فضایی منفجر شده و همکارانی که همه مرده‌اند. فضایی که این بازی برای بازیکن ترسیم کرده، بسیار زیبا و در عین حال اضطراب‌آور است. گرافیک آن کیفیت بالایی دارد و حتی در سخت‌ترین شرایط بازی هم در حالی که بازیکن به تنهایی در فضا شناور است،‌ نگاه کردن به سیاره‌ی زمین و دیدن زیبایی‌های آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. بازی پر است از صحنه‌های این چنینی و البته تجربه‌ی‌ آن با واقعیت مجازی می‌تواند کاملاً متفاوت و جذاب‌تر هم باشد. گیم‌پلی بازی شاید به خوبی ارائه‌ی بصری آن نباشد اما همچنان می‌تواند بازیکن را سرگرم‌کند. کنترل‌های نسبتاً دشوار بازی کار را برای بسیاری از بازیکنان سخت خواهد کرد اما در نهایت می‌توان با تمرین آن‌ها را یاد گرفت. مأموریت‌های مختلف، گوش دادن به صداها و شنیدن داستان خدمه‌ی ایستگاه فضایی، همگی می‌توانند حس کنجکاوی بازیکن را تحریک و او را به ادامه دادن بازی تشویق کنند. این مأموریت‌ها برای بعضی ممکن است تکراری و خسته‌کننده شوند که البته باید توجه داشت که این یک عنوان ماجراجویانه است و تمرکز اصلی بازی روی ایجاد حس تنها ماندن در فضا برای بازیکن بوده که می‌توان گفت ADR1FT کاملاً در انجام این کار موفق عمل کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی، بازیکن را در موقعیتی دشوار قرار می‌دهد که تنها در فضا مانده و باید خودش به تنهایی راهی برای بازگشت به زمین پیدا کند. می‌توانید درباره‌ی چطور کنار آمدن با شرایطی مشابه این صحبت کنید و این‌که هنگام به وجود آمدن مشکل در تنهایی، مهم‌ترین نکاتی که فرد باید آن‌ها را رعایت کنید چه چیزهایی‌ هستند.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر اشاره به مواد، وجود روابط بزرگسالانه و جنسی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده ۵۰۵ Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶