Alder’s Blood

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژیک نوبتی سخت و نسبتاً خشن با مکانیسم‌های پیچیده

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازیکن از سلاح‌های سرد و گرم مختلف و همچنین، جادوی سیاه برای کشتن دشمنان خود استفاده می‌کند. دشمنان پس از ضربه خوردن، ناله و فریاد می‌کشند و اگر جان آن‌ها با یک ضربه تمام نشده باشد، فوراً به شخصیت‌های تحت کنترل بازیکن حمله می‌کنند. دوربین بازی دید از بالا است، اما همچنان خون و خونریزی قابل توجهی نشان داده می‌شود. علاوه بر سلاح‌های عادی، بازیکن از قابلیت‌های شکارچی‌ها که شامل ویژگی‌های جادویی می‌شود نیز می‌تواند علیه دشمنان استفاده کند. در برخی از مراحل، اجساد و خون زیادی در محیط دیده می‌شوند. برخی از هیولاها ظاهر ترسناکی دارند.
  بازی از کنترل‌های ساده‌ای بهره می‌برد، اما چیزی که آن را بسیار سخت می‌کند مکانیسم‌های زیاد و پیچیده‌ی بازی است. در مراحل مبارزه‌ای، بازیکن باید حواسش به مسیر باد و «بوی انسانی» که از خود ساطع می‌کند باشد چون اگر هیولاها متوجه این بو بشوند، به سراغ منبع آن خواهند رفت. در مراحل غیرمبارزه‌ای نیز مدیریت منابعی که به سختی پیدا می‌شوند و توجه به شرایط سلامتی شکارچی‌ها از جمله کارهایی است که بازیکن باید انجام دهد. سختی مراحل گاهی اوقات به طرز غیرقابل‌توضیحی ناگهان بالا می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Alder’s Blood عنوانی در سبک استراتژیک نوبتی و مخفی‌کاری است. تمرکز اصلی بازیکن در هر مرحله، کشتن دشمنان به شکل مخفی‌کارانه و با استفاده از تاکتیک‌های مختلف برای رسیدن به نقطه‌ای در نقشه است. در دنیای بازی، انسان‌ها خدای خود را کشته‌اند و اکنون در شرف نابودی و انقراض هستند. گروهی از انسان‌ها با ویژگی‌های خاص به نام «شکارچی» وجود دارند. این گروه می‌تواند بشریت را از دست هیولاها و موجودات ترسناکی که در زمین پراکنده شده‌اند، نجات دهد. بازیکن کنترل این گروه را بر عهده می‌گیرد و رهسپار سفری بلند در سرزمین‌های نفرین‌شده می‌شود.
  شکارچی‌ها از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم و البته قابلیت‌های جادویی برای کشتن هیولاها و موجودات اهریمنی استفاده می‌کنند. هیولاها پس از ضربه خوردن، ناله می‌کنند و خون آن‌ها روی زمین ریخته می‌شود. اگرچه بازیکن امکان استفاده از سلاح‌های گرم را هم دارد، اما تاکید بازی روی مخفی‌کاری و کشتن اکثر دشمنان به این روش است. بازی Alder’s Blood از عناوین دیگری مثل بازی‌های Darkest Dungeon و Bloodborne و همچنین، آثار ادبی مثل داستان‌های «اچ. پی. لاوکرفت» الهام گرفته است که همگی محتوای مشابهی مثل ترس کیهانی و بی‌ارزش بودن انسان در جهان هستی را دارند. به همین خاطر، داستان و فضای کلی بازی ممکن است برای برخی از بازیکن‌ها، ترسناک و آزاردهنده باشد.

  چکیده داستان

  داستان بازی در جهان تاریک و ترسناکی رخ می‌دهد که در آن، انسان‌ها خدای خود را کشته‌اند و پس از آن، اتفاقات ترسناکی رخ می‌دهند. انسان‌ها اکنون با خطر انقراض و نابودی کامل روبه‌رو شده‌اند و تنها امیدشان، گروهی از انسان‌های عجیب و غریب با ویژگی‌های خاص به نام «شکارچی‌ها» هستند. شکارچی‌ها گروهی از انسان‌های محکوم و تبعیدشده هستند که ویژگی‌های خاصی دارند و می‌توانند هیولاها و موجودات شیطانی را از بین ببرند. بازیکن کنترل گروهی از شکارچی‌ها را به عهده می‌گیرد و همراه با آن‌ها، در سرزمین‌های مختلف سفر می‌کند تا بتواند مانع نابودی انسان‌ها شود و از حقیقت سر در بیاورد.

  کیفیت

  بازی Alder’s Blood داستان متفاوتی دارد و نحوه‌ی روایت آن نیز غافلگیرکننده و جذاب است. به غیر از صحنه‌هایی که تصویرسازی شده‌اند و شبیه به نقاشی‌های گوتیگ به نظر می‌رسند، بازی در بخش ویژگی‌های بصری و گرافیکی، حرف خاصی برای گفتن ندارد. موسیقی بسیار وهم‌آلود و منطبق با فضای کلی بازی است. با این حال، برخی از مراحل و صحنه‌های بازی، کاملاً بدون موسیقی پیش می‌روند و ظاهراً این کار به خاطر ترسناک‌تر کردن آن مراحل و ایجاد یک فضای مرموز انجام شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی منابع الهام بازی صحبت کنید. چه بازی یا آثار دیگری را با موضوع ترس کیهانی می‌شناسید؟
  ـ بازی Alder’s Blood یکی از عناوین بسیار سخت و استراتژیک محسوب می‌شود. شما معمولاً برای پشت سر گذاشتن بازی‌هایی که دشواری زیادی دارند چه روش‌هایی را استفاده می‌کنید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده ShockWork Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹