Alekhine’s Gun

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی اکشن مخفی‌کارانه و خشن با داستانی سیاسی و مشکلات فنی زیاد
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی جاسوس شوروی سابق است که برای سیا جاسوسی می‌کند. موضوعات سیاسی و مرتبط با جنگ سرد در اکثر قسمت‌های بازی مطرح می‌شود. همچنین چند تا از مأموریت‌ها در زمان جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و بازیکن گاهی اوقات با سربازان ارتش نازی برخورد می‌کند که از شعار معروف‌ آن‌ها «زنده باد هیتلر» هم استفاده می‌کنند.
  در مکالمات به دفعات کلمات توهین‌آمیزی مانند s..t ،damn و bastard استفاده می‌شود.
  در داستان بازی اشاره‌هایی به وقایع تاریخی دهه‌ی ۶۰ می‌شود. مانند ترور جان اف کندی،‌ رئیس‌جمهور آمریکا و همین‌طور عملیات خلیج خوک‌ها که حمله‌ی نظامی ناموفق آمریکا به کوبا برای سرنگونی فیدل کاستور بود.
  تمامی مأموریت‌های بازی شامل کشتن فردی مشخص یا دزدیدن اسناد و مدارک می‌شود که بازیکن برای انجام این کار مجبور به کشتن نگهبانان یا گاهی اوقات افراد عادی هم خواهد شد. او می‌تواند این کار را با روش‌های مختلفی مانند بریدن گلو با چاقو، استفاده از تفنگ، مسموم کردن و خفه کردن انجام می‌دهد. شخصیت‌ها در هنگام خفه شدن یا زمانی که به آن‌ها چاقو زده می‌شود از درد فریاد می‌کشند. ضمن این‌که در صورت تیر زدن به سر دشمنان، مقدار قابل توجهی خون نمایش داده می‌شود. در یکی از مأموریت‌ها، بازیکن می‌تواند شخصی را ببیند که توسط یکی از دکتر‌های نازی در حال شکنجه شدن با برق است. همچنین در مکالمات اشاره‌هایی به فردی می‌شود که زیر شکنجه کشته شده است. در همان صحنه‌ی ابتدای بازی، بازیکن شاهد خودکشی یکی از شخصیت‌های اصلی خواهد بود که بعد از ترور کندی و کشته شدن خانواده‌اش این کار را انجام می‌دهد. البته این صحنه‌ و باقی صحنه‌های غیرتعاملی بازی گرافیک متحرکی ندارند و جزئیات زیادی در آن‌ها دیده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی دقیق نیستند و مشکلات زیادی دارند. در بسیاری از صحنه‌ها ممکن است به دلیل موقعیت قرار گرفتن شخصیت، کنترل‌ها کار نکنند که می‌تواند کار را برای بازیکن دشوار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Alekhine’s Gun عنوانی در سبک اکشن مخفی‌کارانه است که داستان آن در زمان جنگ سرد اتفاق می‌افتد. بازیکن در نقش یک جاسوس شوروی سابق که در حال حاضر برای سیا جاسوسی می‌کند، قرار می‌گیرد و در طول بازی باید مأموریت‌های مختلفی را که شامل کشتن افرادی خاص،‌ نفوذ به پایگاه‌های دشمن یا دزدیدن اسناد و مدارک می‌شود، به شکلی مخفیانه انجام دهد. انجام مأموریت‌ها معمولاً نیاز به کشتن چندین نگهبان یا حتی افراد معمولی دارد. بازیکن می‌تواند با تفنگ، چاقو یا سم دشمنانش را بکشد و یا آن‌ها را از پشت سر خفه کند. در صورت تیر زدن به سر، مقدار زیادی خون نمایش داده می‌شود. ضمن این‌که دشمنان معمولاً از درد فریاد می‌کشند. صحنه‌هایی از خودکشی، شکنجه‌ی افراد با برق و دیگر درگیری‌ها هم در بازی دیده می‌شود. در مکالمات چندین بار از کلمات توهین‌آمیزی مانند s..t، damn و bastard استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در دهه‌ی ۶۰ میلادی و همزمان با جنگ سرد رخ می‌دهد. با این حال بعضی مأموریت‌های آن هم مربوط به جنگ جهانی دوم می‌شوند. بازیکن در نقش یکی مأمور ک‌.گ‌.ب به نام سیمون استروگف بازی می‌کند که توسط سازمان سیا به خدمت گرفته شده است. در ابتدای بازی او را می‌بینیم که شاهد خودکشی همکار آمریکایی‌اش وینسنت رمبالدی است. در ادامه مأموریت‌های جاسوسی که این دو در گذشته با هم انجام داده‌اند، ماجرایی که به خودکشی رمبالدی منجر شده و همچنین اتفاقاتی از زمان حال بازگو می‌شوند.

  کیفیت

  بازی Alekhine’s Gun تلاش کرده تا شبیه به هیتمن باشد اما در عمل هیچ شباهتی به آن ندارد. کنترل‌های بازی اصلاً دقیق نیستند و در بسیاری از مواقع کار نمی‌کنند. گرافیک بازی چندان قوی نیست، ضمن این‌که در موقعیت‌های زیادی تصاویر با هم تداخل پیدا می‌کنند و صحنه‌های عجیبی شکل می‌گیرد. مثل سایه‌هایی که بیش از حد کشیده شده‌‌اند یا شخصیت اصلی که تا نصفه در زمین فرو رفته است. هوش مصنوعی‌های بازی اما از همه بدترند. در اکثر اوقات به‌راحتی فریب می‌خورند و کارهای ساده‌ای مثل خم شدن در مقابل‌شان می‌تواند باعث شود که بازیکن را نبینند. هنگام تعقیب بازیکن کافی است بازیکن وارد اتاقی شود و در را ببندد تا او را رها کنند. به همه‌ی این‌ها باید قفل کردن‌های متعدد بازی را هم اضافه کرد که بازیکن را مجبور می‌کند بازی را از ابتدا شروع کند. Alekhine’s Gun یک بازی مخفی‌کاری پر اشتباه است و بازیکنانی که به این ژانر علاقه دارند بهتر است سراغ عناوین باکیفیت‌تری بروند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی صحبت کنید. فکر می‌کنید با توجه به این‌که با خشونت کمتر، مخاطبان بیشتری می‌توانند بازی را تجربه کنند، دلیل استفاده از خشونت زیاد در این عناوین چیست؟ به نظرتان مواجه شدن با تصاویر خشن به میزان زیاد، تأثیری روی بازیکنان (حتی بزرگسال) دارد؟ ـ داستان این بازی در زمان جنگ سرد اتفاق می‌افتد. شما چقدر از این دوره‌ی تاریخی اطلاعات دارید؟ چرا به آن جنگ سرد گفته می‌شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Maximum Games
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶