Alien: Isolation

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی خشن و ترسناک در ژانر بقا، ساخته شده با اقتباس از سری فیلم‌های Alien
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در یکی از صحنه‌های ابتدایی بازی، قهرمان داستان برای مدت بسیار کوتاهی با لباس زیر نشان داده می‌شود. همچنین تصاویر بزرگسالانه‌ای روی بعضی پوسترها و جلد مجلات قابل دیدن است.
  در مکالمات بازی از کلمات توهین‌آمیز مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  بازی بسیار خشن و ترسناک است. مبارزه‌های زیادی در بازی وجود دارد که اکثر آن‌ها شامل تصاویر خشونت‌آمیز و نمایش خون زیادی می‌شوند. صحنه، موسیقی و موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در آن قرار می‌گیرند طوری طراحی شده که حس ترس و درماندگی را به بازیکن منتقل کند. دشمنان ممکن است انسان، ربات و در بیشتر مواقع هم موجودات فضایی باشند. با وجود این‌که بازیکن در طول بازی به سلاح‌هایی چون شات‌گان، پیستول و... دسترسی دارد اما تمرکز اصلی در مبارزه‌ها روی فرار و اجتناب از روبه‌رو شدن با دشمنان است. صحنه‌های حمله‌ی موجودات فضایی هم خشونت زیادی دارد که به شکل خشن و بی‌رحمانه‌ای انسان‌های دیگر را می‌خورند و می‌کشند. صحنه‌هایی مانند زدن ضربه‌های شدید به بدن انسان‌ها با دم‌های بلند و تیز، گاز گرفتن صورت انسان‌ها با دندان‌های بزرگ و تکه‌تکه‌شدن انسان‌ها به شکل‌های مختلف در طول بازی دیده می‌شود. ضمن این‌که بازی از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شود که اضطراب و خشونت آن را تأثیرگذارتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند و با این که بازی همیشه بازیکن را راهنمایی نمی‌کند که چه کاری انجام دهد، بازیکن می‌تواند بعد از کمی گشتن در صحنه خودش هدفش را پیدا کند. چندین درجه دشواری برای بازیکنان با مهارت‌های مختلف وجود دارد. ضمن این‌که این بازی تا حدودی داستان‌محور است و فهم داستان آن نیاز به این دارد که بازیکن آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Alien: Isolation عنوانی در ژانر ترسناک و بقاست که بر اساس سری فیلم‌های محبوب Alien ساخته شده است. بازیکن در نقش یک قهرمان زن و از دید اول‌شخص بازی می‌کند که باید علاوه بر ماجراجویی در محیط بازی و صحبت با شخصیت‌های دیگر، از دست موجودات فضایی خشن فرار کند و در مواقعی هم با سلاح‌های مختلف مانند انواع تفنگ، شات‌گان و مواد منفجره آن‌ها را بکشد. تصاویر خشونت‌آمیز و خونین زیادی در طول بازی نشان داده می‌شود که تماشای بعضی از آن‌ها ممکن است برای بازیکن اذیت‌کننده باشند. شخصیت‌های مختلف توسط موجودات فضایی تعقیب می‌شوند و با کوچک‌ترین اشتباه به طرز وحشیانه‌ای به دست آن‌ها کشته خواهند شد. صحنه‌هایی مانند موجوداتی فضایی‌ که با دندان‌های بزرگ صورت‌ انسان‌ها را گاز می‌گیرند، با دم‌های بزرگ و تیزشان به بدن انسان‌ها ضربه می‌زنند و افرادی که روی زمین افتاده‌اند و اعضای مختلف بدن‌شان قطع شده در طول بازی دیده می‌شود. همه‌ی این تصاویر بسیار خونین و معمولاً هم ترسناک‌اند و اول‌شخص بودن و واقع‌گرایی بازی هم اثرگذاری آن‌ها را بیشتر کرده است. در مکالمات بازی به‌دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگینی به زبان انگلیسی استفاده می‌شود. بازی دارای حالت آنلاین است که در این حالت بازیکنان می‌توانند با هم ارتباط داشته باشند و احتمال به کار بردن کلمات توهین‌آمیز از سوی دیگر بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  داستان بازی ۱۵ سال بعد از اتفاقات فیلم Alien یا آدم‌فضایی رخ می‌دهد. آماندا ریپلی که سفینه فضایی مادرش به نام ناسترومو در آن زمان گم شده بود، متوجه می‌شود که اطلاعات جدیدی از مکان احتمالی این سفینه به دست آمده است. او که در تمام این سال‌ها به دنبال پیدا کردن نشانی از مادرش بوده، به همراه تیمی از فضانوردان و دانشمندان راهی سفری می‌شوند که آن‌ها را به سمت ناسترومو می‌برد. در آن‌جا با موجودات فضایی و البته اتفاقاتی روبه‌رو می‌شوند که خبر از خیانت بعضی از دوستان‌شان می‌دهد.

  کیفیت

  بازی Alien: Isolation با این‌که بی‌نقص نیست اما توانسته یک تجربه‌ی درگیرکننده و هیجانی را بر اساس سری فیلم‌های محبوب آدم‌فضایی‌ها به بازیکنان ارائه کند. شاید بزرگترین ویژگی بازی را بتوان وفاداری زیاد آن به فیلم آدم‌فضایی دانست. محیط سفینه‌ی فضایی، رنگ‌های به کار رفته در طراحی آن، موسیقی و بسیاری نکات دیگر کاملاً با اقتباس از این فیلم ساخته شده‌اند که می‌تواند برای طرفداران آن خاطره‌انگیز باشد. نکته‌ی مثبت دیگر این عنوان، گیم‌پلی بسیار دلهره‌آور و هیجانی آن است. هر برخورد یا احتمال برخورد با موجودات فضایی کاملاً اضطراب‌آور است و بازیکن را درگیر شرایط و محیط می‌کند. ضمن این‌که بازی از دوربین پلی‌استیشن هم برای گرداندن سر به اطراف و سروصدا (اگر در خانه سروصدا ایجاد شود توجه موجودات فضایی جلب می‌شود) پشتیبانی می‌کند که تجربه‌ی آن را بسیار واقعی‌تر کرده است. با این حال داستان و شخصیت‌پردازی‌های بازی چندان قوی نیستند، ضمن این‌که صداگذاری‌های شخصیت‌ها هم خوب اجرا نشده است. در کنار کمپین تک‌نفره‌ که درجات مختلف دشواری هم دارد، حالت چندنفره‌ی آنلاین، محتوای قابل‌دانلود، جزئیاتی از پیشینه‌ی داستان و آیتم‌های قبل جمع‌آوری هم در بازی وجود دارند که می‌تواند بازیکن را در کنار داستان اصلی سرگرم کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی خشونتی بسیار واقع‌گرایانه همراه با نمایش خون و تصاویر خشن زیادی دارد. با توجه به ترسناک بودن این بازی، به نظرتان تأثیر خشونت آن روی بازیکن چقدر با دیگر بازی‌های خشن متفاوت است؟ ـ این بازی اقتباسی از مجموعه فیلم‌هایی به همین نام است. به نظرتان این بازسازی چطور بوده؟ آیا سازندگان Alien: Isolation توانسته‌اند حس و حال فیلم‌ها را در بازی‌شان به وجود بیاورند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده SEGA
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴