Alienation

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک تیراندازی سوم‌شخص، با داستانی علمی‌تخیلی، مراحل دشوار و خشونت زیاد
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در حالت چندنفره‌ی این بازی، بازیکنان باید به صورت تیمی با دشمنان‌شان مبارزه کنند که می‌تواند مهارت‌های بازیکن را در کار گروهی تقویت کند. ضمن این‌که این حالت بازی مشخصاً از حالت انفرادی آن راحت‌تر است و فواید کار گروهی را به بازیکن نشان می‌دهد.
  این بازی از زاویه‌ی ایزومتریک و سوم‌شخص انجام می‌شود. محور اصلی آن تیراندازی است و بازیکن تمام مدت مشغول کشتن و تیراندازی به سمت دشمنانش است. با وجود کوچک بودن عناصر تصویر، خشونت نسبتاً زیادی نمایش داده می‌شود. بازیکن می‌تواند با انواع سلاح‌های فانتزی و واقعی به سمت موجودات فضایی شلیک کند که باعث می‌شود بدن این موجودات منفجر و در مواقعی هم تکه‌تکه شود. تقریباً در تمامی مواقع کشته شدن این موجودات با نمایش مقدار زیاد و اغراق‌شده‌ای از خون همراه است که به اطراف پاشیده می‌شود و روی نقشه‌ی بازی هم باقی می‌ماند. هرچه این موجودات بزرگ‌تر و سلاح بازیکن کشنده‌تر باشد، خشونت بیشتری هم هنگام کشتن آن‌ها نمایش داده می‌شود.
  بازی کنترل‌های نسبتاً ساده‌ای دارد با این حال استفاده از تمامی مهارت‌ها و سلاح‌ها آن را دشوار می‌کند. با وجود داشتن سه درجه‌ی دشواری متفاوت، در تمامی آن‌ها مراحل به‌تدریج دشوارتر می‌شوند. دشواری بازی در حالت چندنفره کمتر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Alienation یک عنوان در سبک تیراندازی سوم‌شخص و علمی‌تخیلی است که در آن انسان‌ها در برابر موجودات فضایی مبارزه می‌کنند. بازیکن در نقش یک سرباز انسانی بازی خواهد کرد که باید با تعداد زیادی موجود فضایی بجنگد و آن‌ها را از بین ببرد. داستان و شخصیت‌پردازی خاصی در بازی دیده نمی‌شود و مبارزه محوریت بازی است. خشونت بازی نسبتاً زیاد و با نمایش خون‌ و خونریزی اغراق‌شده‌ای همراه است. بازیکن می‌تواند با انواع سلاح‌های فانتزی به سمت دشمنانش تیراندازی کند که باعث می‌شود بدن آن‌ها منفجر شود. هرچه دشمنان بزرگ‌تر باشند، خشونت نمایش داده شده هنگام کشتن آن‌ها هم بیشتر می‌شود. البته زاویه‌ی دید از بالا به پایین است که میزان نمایش جزئیات را کم می‌کند. این بازی، مخصوصاً در حالت تک‌نفره، نسبتاً دشوار است و تجربه‌ی آن به صورت چندنفره‌ و تیمی راحت‌تر خواهد بود. ضمن این‌که بازی در این حالت ممکن است بازیکن را با محتوای توهین‌آمیز و نامناسب از سوی دیگر بازیکنان مواجه کند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی نسبتاً سرراست و درباره‌ی زمانی است که موجودات فضایی زمین را به تصرف خود درآورده‌اند و انسان‌ها باید تلاش کنند تا با شکست دادن آن‌ها، بشریت را از نابودی نجات دهند. بازیکن در ابتدای بازی می‌تواند از بین چند کلاس مختلف، یک سرباز را انتخاب کند و بعد از پشت سر گذاشتن مراحل آموزشی وارد میدان مبارزه با موجودات فضایی شود.

  کیفیت

  بازی Alienation عنوانی تیراندازی است که عناصری از بازی‌های نقش‌آفرینی را هم در خود دارد. به این معنی که بازیکن می‌تواند مهارت‌های شخصیتش را بیشتر کند و سلاح‌های او را ارتقا دهد. گرافیک بازی در سطح قابل قبولی قرار دارد و با توجه به اکشن سریع بازی، افت فریم در‌ آن رخ نمی‌دهد. طراحی موجودات فضایی هم تنوع خوبی دارند که جلوی تکراری شدن بازی را می‌گیرد. سیستم ارتقای سلاح و مهارت‌ها شاید به خوبی و قدرت بازی‌های نقش‌آفرینی نباشد اما در مجموع خوب است و بازیکن را تشویق به ادامه‌ی بازی می‌کند تا بتواند خود را در مبارزه‌ها قدرتمند‌تر کند. البته سلاح‌هایی که بازیکن می‌تواند از آن‌ها استفاده کند چندان متنوع نیستند و به نظر شبیه به هم طراحی شده‌اند. نقطه‌قوت این بازی حالت تیمی آن است که بازیکنان می‌توانند به صورت گروهی، آفلاین و آنلاین، با دشمنان مبارزه کنند. استراتژی‌هایی که بازیکن می‌تواند در این حالت پیاده کند و همکاری تیمی، مبارزه‌ها را بسیار سرگرم‌کننده می‌کند. Alienation یکی از بهترین عناوین تیراندازی برای کسانی است که به دنبال بازی‌های تیمی و چالش‌برانگیز در این سبک‌اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ تمامی دشمنان بازیکن در این بازی موجودات فضایی‌اند. به نظرتان انسان نبودن دشمنان می‌تواند توجیه‌کننده‌ی خشونتی که در برابر آن‌ها استفاده می‌شود، باشد؟ ـ این بازی را می‌توان به صورت آنلاین و با همکاری بازیکنان دیگر تجربه کرد. می‌توانید درباره‌ی روش‌های مقابله با محتوای توهین‌آمیزی که از سوی دیگر بازیکنان مطرح می‌شود، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و خون‌ریزی، نمایش تصاویر خشونت‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Sony
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶