American Fugitive

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی اکشن جهان‌باز با خشونت بالا

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارجاعات زیادی به مواد مخدر در بازی وجود دارد. در یکی از مراحل، بازیکن باید مقداری مواد مخدر پیدا کند و آن را در بخش دیگری از شهر قرار دهد. بسیاری از شخصیت‌ها در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استعمال سیگار دیده می‌شوند.
  در بسیاری از مکالمات بازی، کلمات زشتی مثل “f--k”، “s--t” و “a--hole” شنیده می‌شوند.
  بازیکن از انواع و اقسام سلاح‌های گرم و سرد مثل سلاح‌های کمری، شکاری و جنگی برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. دشمن‌ها اکثرا اعضا و نیروهای گروه‌های خلافکاران رقیب هستند، اما امکان از بین بردن شهروندان عادی و بدون سلاح نیز وجود دارد. البته در این صورت، بازیکن امتیاز منفی می‌گیرد. صدای تیراندازی و ناله‌ی دشمنان پس از برخورد گلوله با آن‌ها، بسیار واقع‌گرایانه است. شخصیت‌ها پس از هر نوع ضربه‌ای (چه به وسیله‌ی یک سلاح سرد و چه به وسیله‌ی گلوله) خون‌ریزی می‌کنند و جسد آن‌ها نیز تا مدتی روی زمین باقی می‌ماند. در یکی از مراحل بازی، تصویر ثابتی از یک شخصیت مرده دیده می‌شود که درون دریایی از خون قرار دارد. اکثر ماموریت‌های بازی شامل اعمال خلافکارانه‌ای مثل دزدیدن و خرد کردن یک ماشین، ترور یک شخصیت و دزدی مسلحانه می‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت است و عادت کردن به آن‌ها، زمان و تلاش خاصی نمی‌خواهد. البته بخش‌های رانندگی به خاطر دوربین خاص بازی، ممکن است نیازمند کمی زمان بیشتر باشد تا بازیکن بتواند هر نوع خودرویی را به راحتی کنترل کند. سختی برخی از مراحل اکشن و تیراندازی بازی نیز ناگهان به شدت بالا می‌رود. پشت سر گذاشتن موفق این مراحل نیز ممکن است نیازمند چند بار تلاش بیشتر باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی American Fugitive یک عنوان در سبک اکشن ماجراجویانه است که در آن، بازیکن کنترل یک متهم فراری به نام «ویل» را بر عهده می‌گیرد. در ابتدای بازی، ویل به قتل پدرش متهم شده و راهی زندان می‌شود، اما او که این کار را انجام نداده است، از زندان فرار می‌کند و به دنبال پیدا کردن قاتل واقعی پدرش می‌گردد.
  بازیکن از انواع سلاح‌های گرم و سرد برای کشتن دشمنان خود که شامل دار و دسته‌های جنایتکار رقیب و رییس‌های آنان می‌شود، استفاده می‌کند. امکان کشتن شهروندان عادی نیز در بازی وجود دارد، البته انجام چنین کاری جلوی پیشرفت بازیکن را خواهد گرفت. صدای تیراندازی اسلحه‌ها بسیار واقع‌گرایانه است و تیر خوردن دیگر شخصیت‌ها، با ناله و فریاد آن‌ها و همچنین، خون‌ریزی همراه خواهد بود. ارجاعات زیادی به مواد مخدر در طول بازی وجود دارد. در بسیاری از مکالمات نیز از کلمات زشتی مثل “f–k” و “s–t” استفاده شده است.

  چکیده داستان

  در شروع بازی، شخصیت اول یعنی «ویل رایلی» به خانه‌ی پدرش می‌رود و آن جا با جسد او روبه‌رو می‌شود. در همین لحظه، پلیس نیز وارد خانه شده و ویل را به اتهام قتل پدرش دستگیر می‌کند. ویل سپس راهی زندان می‌شود، اما در یک فرصت مناسب، از آن جا فرار می‌کند و به سراغ برادر همسر سابقش که خود نیز یک مجرم سابقه‌دار است، می‌رود. ماموریت او پیدا کردن قاتل یا قاتل‌های واقعی پدرش است.

  کیفیت

  بازی American Fugitive را می‌توان به نسخه‌ای مدرن و به‌روزشده از اولین عناوین مجموعه GTA تشبیه کرد. دوربین دید از بالا، دزدیدن و رانندگی ماشین‌های مختلف، ماموریت‌های خشن و اکثراً خلافکارانه و داستان کلیشه‌ای از جمله عناصری است که این بازی را حداقل به دو نسخه‌ی اول مجموعه Grand Theft Auto شبیه می‌کند. البته با توجه به فاصله‌ی زمانی زیادی که بین این دو عنوان وجود دارد، موتور گرافیکی بازی American Fugitive بهتر است. این تفاوت در بخش موتور فیزیک بازی به اوج خود می‌رسد چون تصادف‌های ماشینی و حتی تیراندازی به دیوارها و آیتم‌های مختلف، به شکلی کاملاً واقع‌گرایانه کار شده‌اند. اگرچه دوربین بازی دید از بالا است و جزئیات چندانی از محیط‌ها و شخصیت‌ها را نمی‌توان مشاهده کرد، اما گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه به اجرا درآمده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی دلایل محبوبیت این سبک بازی صحبت کنید. چه چیزی درباره کنترل کردن خلافکاران وانجام اعمال کارهای غیرقانونی در بازی‌های ویدیویی وجود دارد که انقدر برای عده‌ای محبوب و جذاب است؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی عناصر جهان‌باز بازی صحبت کنید. آیا کار عادی و غیرخلافی در بازی وجود دارد که بازیکن بتواند از طریق آن‌ها پیشرفت کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خشونت، نمایش مقدار کمی خون، استفاده شدید از عبارات زشت و توهین‌آمیز و ارجاع به مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Fallen Tree Games Limited
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹