Anamorphine

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
تجربه‌ای سورئال و احساسی، با داستانی در رابطه با افسردگی و کنار آمدن با آن
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تایلر شدیداً دچار افسردگی است و بازیکن در طول داستان بازیکن با دلایل آن آشنا می‌شود. در انتهای بازی دو راه پیش روی بازیکن است، یا می‌تواند با غلبه بر افسردگی‌اش به زندگی عادی بازگردد و یا این‌که بیشتر و بیشتر در این چاه بی‌انتها فرو رود.
  موضوع اصلی بازی افسردگی و چگونگی کنار آمدن با آن است. قهرمان بازی (تایلر) که همسرش را به‌خاطر افسردگی و در نهایت خودکشی از دست داده است، خودش هم دچار افسردگی شده و باید با آن و همین‌طور غم از دست دادن همسرش کنار بیاید. در طول بازی اشاره‌های زیادی به اعتیاد به الکل و مصرف قرص‌های ضدافسردگی وجود دارد. ضمن این‌که در یکی از ناراحت‌کننده‌ترین صحنه‌های بازی، جسد بی‌جان همسر تایلر که خودکشی کرده روی زمین نشان داده می‌شود.
  همسر قهرمان بازی، به خاطر افسردگی خودکشی می‌کند و خود را از بالکن به پایین پرتاب می‌کند. البته صحنه‌ی انجام این عمل نشان داده نمی‌شود و تنها چیزی که بازیکن می‌بیند، بدن بی‌جان زن روی زمین به همراه مقداری خون (به رنگ) سفید است که از سرش جاری شده است.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند و باختن در‌ آن معنا ندارد. وظیفه‌ی اصلی بازیکن این است که در اطراف‌ بگردد، دقت کند و آیتم‌هایی را که ممکن است به جلو رفتن داستان کمک کند، پیدا کند. با این حال گاهی اوقات ممکن است کنترل‌های حرکت به‌درستی عمل نکنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Anamorphine عنوانی ماجراجویانه است که می‌توان آن را با دستگاه‌های واقعیت مجازی هم تجربه کرد. این بازی بسیار داستان‌محور است و بازیکن باید با گشتن در محیط‌های آن و تعامل با آیتم‌های مختلف، خاطرات شخصیت اصلی را مرور کند و داستان را پیش ببرد. موضوع اصلی بازی در مورد بیماری‌های روحی به‌ویژه افسردگی، غم از دست دادن عزیزان و استرس است. همچنین به اعتیاد به الکل و مصرف قرص‌های ضد افسردگی هم در آن اشاره می‌شود. در یکی از مهم‌ترین صحنه‌های بازی، یکی از شخصیت‌ها به خاطر افسردگی خودکشی می‌کند اما صحنه‌ی انجام آن نشان داده نمی‌شود. داستان این بازی می‌تواند بسیار از نظر احساسی برای نوجوانان یا کودکان حساس باشد و روی آن‌ها تأثیر بگذارد. به‌ویژه‌ که تجربه‌ی آن با دستگاه واقعیت مجازی، داستان و موقعیت‌ها را بیشتر برای بازیکن ملموس می‌کند. خود بازی دارای گزینه‌ای است که می‌توان در آن قسمت‌های داستانی را غیرفعال کرد تا پخش نشوند، که این کار باعث می‌شود از میزان اثرگذاری احساسی داستان کمی کاسته شود. والدین بهتر است توجه کنند که سازندگان دستگاه‌های واقعیت مجازی، استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند روی رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  تایلر و همسرش النا زندگی خوبی با هم دارند تا زمانی که یک تصادف باعث می‌شود النا دچار افسردگی شود و شور و شوق زندگی را از دست بدهد. تایلر که شاهد شکستگی روحی همسرش است، خودش هم کم‌کم دچار افسردگی می‌شود. داستان این بازی، اتفاقات زندگی این دو را روایت می‌کند، به خصوص تایلر، و این که چطور هر اتفاق و مواجهه‌ی تایلر با آن، او را به جایی که الان قرار دارد، رسانده است.

  کیفیت

  بازی Anamorphine داستان جذابی در مورد سلامت روان و ذهن دارد که می‌تواند تأثیر زیادی روی بازیکن بگذارد اما چند مشکل تکنیکی و اتفاقات تکراری در گیم‌پلی، کمی آن را خسته‌کننده کرده است. تصاویر، خاطرات تایلر و مهم‌تر از همه موسیقی،‌ بازیکن را کاملاً درگیر احساسات و خاطرات شخصیت اصلی می‌کند. جابه‌جایی صحنه‌ها و تبدیل شدن ناگهانی آن‌ها به قاب‌های تصویر یا محو شدن‌شان هم از نکاتی که است که این عنوان را نسبت به سایر بازی‌ها متمایز کرده است. متأسفانه در کنار این داستان زیبا و تأثیرگذار، Anamorphine از تعدادی مشکلات فنی رنج می‌برد که ممکن است برای بسیاری اذیت‌کننده باشند. اول از همه این‌که زمان بارگذاری آن بسیار طولانی است. این قضیه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بازیکن مجبور است به بعضی مکان‌ها چندین بار سر بزند و این کار هر بار با توقف بسیار طولانی همراه می‌شود. مشکل دیگر، قفل کردن‌های تصویر است که به دفعات رخ می‌دهد. از این موارد می‌توان به واسطه‌ی داستان بازی چشم‌پوشی کرد اما همچنان اذیت‌کننده‌اند. برخلاف دیگر بازی‌ها که سعی در سرگرم کردن بازیکن دارند، Anamorphine رفته‌‌رفته بازیکن را غمگین و غمگین‌تر می‌کند و بازیکن هم راه فراری از آن ندارد جز این‌که داستان را ادامه دهد و با تجربیات قهرمان آن همراه شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در خانواده درباره‌ی سلامت روان صحبت کنید. آیا با نشانه‌های افسردگی و استرس آشنایید؟ اگر کسی را ببینید که چنین مشکلی دارد چطور می‌توانید به او کمک کنید؟ ـ درباره‌ی استفاده‌ از الکل و مواد برای مقابله با افسردگی که در بازی هم نشان داده شده چه فکر می‌کنید؟ می‌توانید در مورد تبعات این رفتار صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر اشاره به الکل و مواد، نقدار کمی خشونت، نمایش خون فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Artifact ۵
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸