Another World

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

نسخه‌ای بازسازی شده از یک بازی قدیمی و خاطره‌انگیز در سبک سکوبازی و اکشن

سال: 2014
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی داستان، لستر، یک دانشمند باهوش است و با این‌که در دنیای موجودات ‌فضایی گیر کرده، نمی‌ترسد و سعی می‌کند از آن‌جا فرار کند. همراه او یک آدم‌فضایی است که به او در فرار کردن کمک می‌کند. هر دوی آن‌ها در مواقع مختلف می‌توانند روی کمک یکدیگر حساب کنند. با این حال چیز زیادی درباره‌ی شخصیت لستر گفته نمی‌شود، ضمن این‌که آن‌ها در بیشتر موقعیت‌ها از خشونت استفاده می‌کنند.
  بازیکن در طول بازی به دشمنانش شلیک می‌کند که باعث می‌شود آن‌ها لحظه‌ای به اسکلت و بعد به خاک تبدیل شوند. خود بازیکن می‌تواند به روش‌های مختلفی مثل تیر خوردن، گاز گرفته شدن توسط حیوانات، برخورد با تیغه‌های تیز، پرتاب شدن از ارتفاع یا مسموم شدن کشته شود که اکثر این‌ها با نمایش خون همراه است. البته گرافیک بازی دوبعدی و بسیار ابتدایی (شبیه به بازی‌های ۳۰ سال قبل) است و همین توانسته تا حد زیادی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کند.
  کنترل‌های بازی در کنسول می‌توانند کمی اذیت‌کننده باشند چرا که تنها از سه دکمه برای همه‌ی کنترل‌ها استفاده شده است. بازی راهنمای خاصی ندارد و بازیکن خودش باید روش بازی کردن را پیدا کند. ضمن این‌که شخصیت اصلی داستان تنها یک خط سلامتی دارد و با اولین ضربه (هر ضربه‌ای) از سمت دشمنانش یا محیط اطراف کشته می‌شود. با این حال بازیکن می‌تواند بازی را از آخرین چک‌پوینت ادامه دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Another World نسخه‌ای جدید و بازسازی شده از یک بازی قدیمی و کلاسیک در ژانر اکشن ماجراجویانه و سکوبازی است. لستر، قهرمان داستان در هر مرحله با موجودات ‌فضایی‌ زیادی روبه‌رو می‌شود که گاهی اوقات با خشونت و استفاده از سلاح و گاهی هم با روش‌های غیرخشن‌تری باید از آن‌ها عبور کند.
  اکشن و مبارزه در تمام طول بازی وجود دارد با این حال به دلیل گرافیک پیکسلی بازی حالت واقع‌گرایانه و جدی ندارد. دشمنان هنگام مردن لحظه‌ای به اسکلت و سپس به خاک تبدیل می‌شوند. خود لستر ممکن است در طول بازی به روش‌های مختلفی مانند تیر خوردن، حمله‌ی حیوانات، برخورد با تیغه‌های تیز، پرتاب شدن از ارتفاع یا مسموم شدن کشته شود که بیشتر این صحنه‌ها با نمایش خون همراه‌اند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن در نقش لستر نایت بازی می‌کند. او دانشمند جوانی است و یک شب که در حال کار روی یکی از اختراعاتش است به دلیل برخورد صاعقه با اختراعش، اشتباهی به دنیایی متعلق به موجودات فضایی منتقل می‌شود و در آن‌جا هم به زندان می‌افتد. بعد از این‌که می‌تواند از زندان خارج شود باید به کمک دوست فضایی‌اش، بادی، از آن‌جا فرار کند. آن‌ها در راه با موانع و دشمنان سختی روبه‌رو می‌شوند که هر ضربه‌ی آن‌ها می‌تواند به‌راحتی لستر را بکشد.

  کیفیت

  بازی Another World عنوانی قدیمی است که تاکنون الهام‌بخش بازی‌های زیادی بوده است. صحنه‌های فیلمی و داستانی، گرافیک خاص، وجود یک همراه در طول بازی و پیچیدگی‌های داستان، همه از مواردی‌اند که در زمان انتشار اولیه‌ی بازی برای اولین بار دیده می‌شدند و به همین دلیل هم عرضه‌ی نسخه‌ی بازسازی‌شده‌ی آن بعد از ۲۰ سال می‌تواند برای بازیکنان قدیمی‌تر بسیار جالب باشد. سازندگان بازی، در این نسخه‌ی جدید هم کاملاً به روح و داستان عنوان اصلی وفادار بوده‌اند و حتی برای خاطره‌انگیزتر شدن، آن را با دو گرافیک متفاوت عرضه کرده‌اند؛ یک گرافیک قدیمی مانند بازی ۲۰ سال پیش و یک گرافیک باکیفیت‌تر. مبارزه‌ها مانند گذشته چالش‌برانگیزند و بازیکن باید تلاش زیادی برای موفقیت در آن‌ها بکند. تنها نکته‌ای که ممکن است مشکل ایجاد کند، کنترل‌ها‌ی بازی‌اند که تنها با سه دکمه انجام می‌شوند و هدایت بازیکن در کنسول را دشوار می‌کند. Another World یکی از اولین بازی‌هایی بوده که توانسته با داستان خود احساسات بازیکنان را برانگیزاند و همچنان هم این قابلیت را دارد. بازی چندان آسان نیست و نیاز به این دارد که بازیکن زمان خوبی را به آن اختصاص دهد، با این همه به عنوان یکی از بازی‌های کلاسیک تأثیرگذار که حالا برای کنسول‌های مدرن عرضه شده، ارزش امتحان کردن را دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ در این بازی، قهرمان گاهی اوقات باید با دشمنانش مبارزه کند و گاهی اوقات هم باید از موقعیت فرار کند. در مواقع خطر چه زمانی باید فرار کرد و چه زمانی باید ایستاد و جنگید؟ هنگام تصمیم‌گیری بین این دو به چه نکاتی باید دقت کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۹
  تولید کننده The Digital Lounge
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴