ARK: Survival Evolved

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی آنلاین نسبتاً خشن در سبک بقا در طبیعت، با دنیایی پر از دایناسورها و حیوانات شگفت‌انگیز
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روبه‌رو شدن با حیوانات شگفت‌انگیز به خصوص دایناسورها در بازی، تلاش برای زنده ماندن در طبیعت و همین‌طور تلاش جمعی‌ای که برای روبه‌رو شدن با مشکلات در بخش‌های مختلف بازی صورت می‌گیرد، می‌تواند تجربه‌ی شگفتی‌آور و معناداری برای نوجوانان باشد.
  هنگام نمایش شخصیت بازیکن در قسمت منو یا در داخل خود بازی، زنان یا مردان ممکن است تنها با لباس زیر نشان داده شوند. همچنین بازیکنان می‌توانند در طول بازی با مواد مختلف آبجو تهیه و مصرف کنند که مصرف آن باعث تار شدن صفحه‌ی بازی برای لحظاتی می‌شود. در بعضی صحنه‌ها حیوانات یا انسان‌ها در حال دفع مدفوع نشان داده می‌شوند.
  بازی با نمایش انواع دایناسورها و تفاوت آن‌ها می‌تواند آموزش‌های خوبی را در این زمینه به بازیکن بدهد. گیم‌پلی بازی به طور کلی درباره‌ی زنده ماندن در طبیعت است و بازیکن برای موفقیت در آن باید مهارت‌های خود در مدیریت منابع، برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در شرایط مختلف را تقویت کند. ضمن این‌که باید با بررسی محیط سازه‌های مختلفی برای خود بسازد تا از حمله‌ی حیوانات وحشی در طبیعت مانند دایناسورها در امان بماند و در کل تلاش کند تا در یک محیط طبیعی بدون امکانات خاصی زنده بماند.
  بازیکن در قسمت‌هایی از بازی باید برای زنده ماندن با دایناسورها مبارزه کند و آن‌ها را با مشت،‌ تفنگ، نیزه یا سلاح‌های دیگر بکشد و از گوشت و پوست آن‌ها استفاده کند. صحنه‌های حمله به دایناسورها با نمایش خون زیاد و جلوه‌های صوتی همراه است. این دایناسورها ممکن است به شخصیت بازیکن هم حمله‌ور شوند و او را زخمی کنند یا بکشند. همچنین بازی دارای حالتی است که در آن بازیکنان مقابل هم قرار می‌گیرند و باید یکدیگر را بکشند. هنگام ضربه زدن به سایر بازیکنان، مقداری خون به اطراف می‌پاشد و جسد آن‌ها بعد از مردن روی نقشه‌ی بازی باقی می‌ماند.
  کنترل‌های بازی ساده‌اند اما یاد گرفتن گیم‌پلی بازی و چگونگی زنده ماندن در دنیای آن نیاز به تلاش بسیار زیاد دارد. ضمن این‌که منوهای زیادی به زبان انگلیسی در بازی وجود دارد که کار با آن‌ها ممکن است در ابتدا دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Ark: Survival Evolved عنوانی با سبک بقا در طبیعت است که در دنیایی پر از دایناسورها و حیوانات شگفت‌انگیز اتفاق می‌افتد و از زاویه‌ی اول‌شخص یا سوم‌شخص انجام می‌شود. بازیکنان در ابتدای بازی وارد جزیره‌ای به نام آرک می‌شوند و در حالی که هیچ امکانات و ابزاری در اختیار ندارند باید تلاش کنند تا در این جزیره‌ و با وجود دایناسورهای خطرناک، زنده بمانند. این بازی را می‌توان هم به صورت تک‌نفره و هم چندنفره در دو حالت بازیکن در مقابل طبیعت و بازیکن در مقابل بازیکن تجربه کرد که در حالت اول بازیکنان باید با دایناسورها و در حالت دوم با بازیکنان دیگر مبارزه کنند. استفاده از خشونت در گیم‌پلی بازی به خصوص در حالت آنلاین اجتناب‌ناپذیر است. شخصیت‌های دیگر بازیکنان در بازی در هنگام تیر خوردن مقداری خونریزی می‌کنند و جسدشان هم تا زمانی که بازیکن غنایم آن‌ها را جمع نکند در نقشه‌ باقی خواهد ماند. همچنین در هر دو حالت می‌توان به دایناسورها حمله کرد و آن‌ها را کشت که این صحنه‌ها هم با نمایش خون زیادی همراه است. بازیکنان می‌توانند در طول بازی با مواد اولیه، آبجو تهیه و مصرف کنند که مصرف آن به تار شدن صحنه برای لحظاتی منجر می‌شود. تجربه‌ی این بازی می‌تواند این پیام اشتباه را به بازیکن بدهد که طبیعت و هرچه در آن قرار دارد برای مصرف انسان است و می‌توان به هر شکلی از آن استفاده کرد. والدین بهتر است بدانند که در حالت آنلاین این بازی امکان مکالمه میان بازیکنان وجود دارد و ممکن است از کلمات توهین‌آمیز هم استفاده شود.

  چکیده داستان

  این بازی درباره‌ی زنده ماندن در یک طبیعت وحشی است. بازیکن در نقش یک زن یا مرد، در یک جزیره‌ به هوش می‌آید، در حالی که هیچ ابزار و امکاناتی ندارد و باید تلاش کند تا در این جزیره که پر از دایناسورها و حیوانات شگفت‌انگیز دیگر است، زنده بماند. او باید با دست خالی مواد و مصالح جمع کند و ابزارهای ابتدایی را برای خودش درست کند تا با آن ابزارها برای خودش سرپناه، لباس و دیگر وسایل مورد نیازش را بسازد. همچنین برای درست کردن غذا باید حیوانات کوچک‌تر را شکار کند و بعد از مدتی هم یاد می‌گیرد که چطور دایناسورها را اهلی کند.

  کیفیت

  بازی Ark: Survival Evolved عنوانی در سبک بقاست که نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد و مانند اکثر بازی‌های این ژانر، بازیکن باید مدت زمان زیادی را به آن اختصاص دهد تا کلیت بازی را یاد بگیرد و بتواند از آن لذت ببرد. همین نکته و کارهای تکراری که بازیکن باید در طول بازی انجام دهد ممکن است برای عده‌ای خسته‌کننده باشد. اما در کل گیم‌پلی آن طراحی خوبی دارد و بعد از عادت کردن به محیط، بازی می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد. طراحی دنیا و همین‌طور دایناسورها با دقت خاصی انجام شده و دیدن این حیوانات حتی می‌تواند جنبه‌ی آموزشی داشته باشد. البته هوش مصنوعی بازی که همین حیوانات باشند، چندان باهوش نیستند و در بسیاری مواقع می‌توان با کلک‌های ساده آن‌ها را شکست داد. چالش‌برانگیز نبودن هوش مصنوعی می‌تواند هیجان روبه‌رو شدن با آن‌ها را کم کند. گرافیک بازی هم گاهی اوقات مشکل ایجاد می‌کند و تصاویر روی هم می‌افتند یا این‌که آیتم‌ها و موجودات مختلف در قسمت‌هایی از محیط گیر می‌کنند. در مجموع Ark: Survival Evolved برای بازیکنانی که صبر و حوصله‌ی زیادی دارند و به ژانر بقا در طبیعت هم علاقه‌مندند، بازی جالبی خواهد بود که می‌توان ساعت‌ها با آن سرگرم شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی مفهوم زنده ماندن در طبیعت صحبت کنید. آیا تا به حال در شرایطی قرار گرفته‌اید که مجبور به تأمین نیازهای اولیه‌ی خود از طبیعت باشید؟ شرایطی که این بازی، بازیکن را در آن قرار می‌دهد، نسبت به تجربه‌ی شما چقدر متفاوت بوده؟ ـ درباره‌ی امنیت در فضای مجازی صحبت کنید. اگر در یک بازی آنلاین با بازیکنانی برخورد کنید که بی‌ادبانه و توهین‌آمیز صحبت می‌کنند،‌ چه برخوردی خواهید داشت؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون، استفاده از نوشیدنی‌های الکلی، شوخی‌های بی‌ادبانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Studio Wildcard
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵