Armello

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی استراتژیک نوبتی، با شخصیت‌های حیوانی و مقدار کمی خشونت فانتزی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌هایی که بازیکن با آن‌ها بازی می‌کند حیوانات مختلفی مانند خرگوش، روباه، شیر و... هستند که تعامل با آن‌ها می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان آشنا و قابل درک باشد.
  مفاهیمی مانند کودتا، خیانت به سلطنت و به پایین کشیدن پادشاه در داستان بازی مطرح می‌شود. در بعضی از کارت‌ها، اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی شده است.
  پادشاه معمولاً با لحنی ترسناک و خشونت‌آمیز با دیگران صحبت و آن‌ها را به مرگ و نابودی تهدید می‌کند.
  موفق شدن در بازی نیاز به پیاده‌سازی استراتژی و تاکیتک‌های مختلف دارد که می‌تواند تفکر استراتژیک بازیکن را تقویت کند.
  داستان کلی بازی در مورد پادشاه شرور و بی‌رحمی است که نیروهای شیطانی به او چیره شده‌اند و بازیکن باید تلاش کند تا به جای او به سلطنت بنشیند. در طول هر دست بازی، چندین مبارزه میان شخصیت‌ها رخ می‌دهد که البته بدون نمایش جزئیات نشان داده می‌شوند و طرفین با تصاویر ثابت به هم ضربه می‌زنند. با هر ضربه‌ی موفق رد کوتاهی از خون روی تصویر دیده می‌شود و شخصیت‌ها بعد از مردن تنها به زمین می‌افتند. گاهی اوقات بعضی صداها، مانند فریاد پادشاه یا نیروهای شیطانی و همین‌طور صدای جیغ مردم عادی هم شنیده می‌شود.
  کنترل‌های کلی بازی چندان سخت نیستند،‌ ضمن این‌که عملکرد هر کدام و گزینه‌های مختلفی که وجود دارد مرحله به مرحله به بازیکن توضیح داده می‌شود. با این حال بازی به دلیل استراتژیک بودن و همین‌طور زبان انگلیسی آن، ممکن است برای بعضی بازیکنان دشوار باشد. به غیر از توضیحات، متون زیاد دیگری هم در بازی وجود دارد که خواندن و فهم آن‌ها برای موفق شدن ضروری است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Armello عنوانی در سبک استراتژیک نوبتی است که خشونت چندان زیادی ندارد. بازیکنان در نقش قهرمانانی بازی می‌کنند که باید پادشاه بی‌رحم و ستمگر دنیایشان را از تخت پایین بیاورند و خودشان به جای او رهبری را به دست بگیرند. گیم‌پلی بازی شامل انجام مأموریت‌های متنوع و مبارزه‌های نوبتی با دیگر بازیکنان می‌شود. خشونت بازی به صورت کارتونی و بسیار جزئی نمایش داده می‌شود، با این حال بخش قابل توجهی از آن به مبارزه می‌گذرد. مبارزه‌ها با تصاویر ثابتی از شخصیت‌ها انجام می‌شوند و خود بازیکن عملاً کاری انجام نمی‌دهد. با هر ضربه‌ی موفق رد کوتاهی از خون پدید می‌آید و شخصیت‌ها بعد از مردن تنها ناپدید می‌شوند. این بازی در ژانر استراتژیک قرار می‌گیرد و تمامی توضیحات آن به زبان انگلیسی است، با این حال می‌تواند برای بازیکنان تازه‌واردی که به این ژانر علاقه دارند مناسب باشد. ضمن این‌که می‌توان آن را به صورت آفلاین و یا آنلاین در مقابل بازیکنان دیگر بازی کرد. البته در حالت آنلاین امکان مکالمه میان بازیکنان وجود ندارد.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در دنیایی فانتزی رخ می‌دهد که ساکنین آن را حیوانات مختلف شکل می‌دهند. پادشاه این سرزمین تحت تأثیر نیروهای شیطانی دیوانه شده است و قصد نابودی همه را دارد. بازیکن در نقش قهرمانانی از گروه‌های مختلف، مانند روباه‌ها، خرس‌ها، خرگوش‌ها و... بازی می‌کند و در هر دست بازی، باید تلاش کند تا خودش به جای پادشاه بر تخت سلطنت بنشیند. هر دست زمانی تمام می‌شود که یکی از بازیکنان بتواند این کار را انجام دهد.

  کیفیت

  در برخورد اول با Armello، بیش از هر چیز دیگری، گرافیک بازی است که بازیکن را جذب خود می‌کند. طراحی شخصیت‌ها، محیط بازی، کارت‌ها و فضای کلی آن، بسیار زیبا و چشم‌نواز است. قهرمانان حیوانی بازی بسیار دوست‌داشتنی‌اند و هر کدام به شکل خاصی طراحی شده‌اند. صداگذاری آن‌ها و موسیقی متن هم کیفیت خوبی دارد و با حال و هوای کلی بازی در هماهنگی است. گیم‌پلی آن ممکن است در ابتدا به‌خصوص برای بازیکنان تازه‌وارد، پیچیده به نظر برسد اما با کمی تمرین می‌توان گزینه‌های مختلف و چگونگی کار کردن با آن‌ها را یاد گرفت. ضمن این‌که نبود خشونت زیاد، بازی را برای مخاطبان نوجوان هم مناسب کرده است. تنها نکته‌ی منفی آن را می‌توان در طولانی شدن نوبت‌ها دانست، به‌خصوص در حالت آنلاین که در مقابل بازیکنان دیگر بازی انجام می‌شود، زمان نسبتاً زیادی طول می‌کشد تا تمامی بازیکنان حرکات خود را انجام دهند و این مسئله گاهی خسته‌کننده می‌شود. به‌جز این مورد می‌توان گفت Armello یک بازی استراتژیک سرگرم‌کننده و زیباست که می‌تواند برای کسانی که می‌خواهند به‌تازگی بازی‌های این ژانر را تجربه کنند، بسیار مناسب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ در این بازی، بازیکنان می‌توانند به هر روشی برای بردن دست بزنند، حتی اگر این روش شامل فریب دادن دیگران شود. می‌توانید در مورد این موضوع و «بردن به هر قیمتی» صحبت کنید. به نظرتان در دنیای واقعی هم استفاده از این استراتژی درست است؟ ـ داستان این بازی درباره‌ی پادشاهی است که دیوانه و شرور شده است و قهرمانان می‌خواهند سلطنت را از او بگیرند تا سرزمین‌شان را نجات دهند. آیا بازی یا داستان‌های دیگری را می‌شناسید که چنین موضوعی داشته باشند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی، نمایش مقدار کمی خون و اشاره‌هایی به نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده League of Geeks
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸