Ashen

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک نقش‌آفرینی با داستانی امید‌بخش و مبارزه‌های زیاد
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جنسیت و ظاهر (مانند رنگ پوست) شخصیت اصلی، توسط بازیکن قابل انتخاب است. او در برابر نیروهای شرور مبارزه می‌کند و تلاش می‌کند تا انسان‌ها را از دست این نیروها نجات دهد. او همچنین در چندین موقعیت به دوستان و حتی افراد غریبه کمک می‌کند و آنها را از مرگ نجات می‌دهد. با این حال بیشتر زمان بازی را در حال مبارزه کردن و جنگیدن با دشمنانش است.
  بازیکنان با استفاده از سلاح‌های قدیمی مانند نیزه و تبر با دشمنانشان مبارزه می‌کنند. دشمنان آنها ممکن است موجودات جادویی، انسان‌ها یا ارواح خبیث باشند. از بدن این موجودات در صورت ضربه خوردن، خون سیاه‌رنگی جاری می‌شود که بعد از مدتی به همراه جسد آنها محو خواهد شد.
  بازی کنترل‌های ساده‌ای دارد، با این حال مبارزه‌های آن بسیار دشوارند و این مسأله ممکن است بازیکنان تازه‌وارد را خسته کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Ashen عنوانی نقش‌آفرینی با داستانی فانتزی و جادویی است. بخش زیادی از گیم‌پلی بازی شامل گشتن در دنیای بزرگ آن، پیدا کردن آیتم‌ها و سلاح‌های مختلف و البته مبارزه با دشمنان و ارواح شیطانی می‌شود. در داستان بازی مفاهیمی چون امید، تولد دوباره، شکست تاریکی و غلبه‌ی روشنایی مطرح می‌شود. مبارزه‌ها با استفاده از سلاح‌هایی چون شمشیر، تبر و نیزه انجام می‌شوند و گاهی هم در آنها خون سیاه‌رنگی از بدن دشمنان بیرون می‌ریزد که لحظاتی بعد با جسد آنها از صفحه محو خواهد شد. بیشتر شخصیت‌های بازی طراحی ساده‌ای دارند و صورت‌هایشان بدون دهان یا بینی است. این نوع طراحی تا حدی از جدیت و تأثیرگذاری خشونت بازی کم می‌کند. بازی با این که کنترل‌های ساده‌‌ای دارد اما مبارزه‌های آن در مواقعی می‌تواند بسیار دشوار شود که ممکن است برای بازیکنان کم‌تجربه خسته‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  این بازی داستان جهانی را تعریف می‌کند که زمانی به خاطر حضور موجود روشنی‌ بخشی به نام اشن، در صلح به سر می‌برده، مدت زمانی به خاطر هجوم نیروهای شیطانی و کشتار انسان‌ها در تاریکی فرو رفته بوده و حالا دوباره در آستانه‌ی تولد دوباره‌ی اشن و بازگشت صلح قرار دارد. این اتفاق به اندک انسان‌های بازمانده امید این را داده که روزهای سیاهی رو به پایان است. اما نیروهای شیطانی دست به کار شده‌اند تا جلوی این تولد دوباره را بگیرند و از این زمان است که شخصیت بازیکن باید وارد شود و با این نیروهای شیطانی و تاریکی مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Ashen یک عنوان نقش‌آفرینی و ماجراجویانه با گرافیکی متفاوت است که مبارزه‌های چالش‌برانگیز و دنیای زیبایی دارد. داستان بازی پر از مفاهیم امید‌بخش و خوشبینانه است که به بازیکن هدف می‌دهد و او را مصمم می‌کند تا زمان تولد دوباره‌ی اشن و باز گشتن نور و روشنایی به دنیا، بازی را ادامه دهد. نحوه‌ی شکل گرفتن داستان و شخصیت‌ها هم در این حس هدف‌دار بودن بازی تأثیرگذار است. بازیکن با پیش رفتن در بازی با افراد مختلفی آشنا می‌شود، به آنها کمک می‌کند و رفاقتی میان آنها شکل می‌گیرد که تمامی این‌ها تا پایان معنادار خواهند بود. مبارزه‌های این عنوان از دیگر نقاط قوت بازی‌اند که با طراحی خاص خود چالش جدیدی را پیش روی بازیکن قرار می‌دهند. کنترل‌ها ساده‌اند اما این که هر کدام از این حرکات چه زمانی و در چه موقعیتی باید انجام بگیرند کار را دشوارتر از معمول می‌کند. نکته‌ی دیگری که در بازی وجود دارد گرافیک متفاوت آن است. طراحی بازی به گونه‌ای است که بازیکن را در مرزی میان واقعیت و فانتزی نگه می‌دارد. شخصیت‌ها انسان‌های معمولی‌اند اما صورت آنها تخت است و چشم و دهان و بینی ندارند. همه‌ی این‌ها با هم باعث شده‌اند تا بازیکن هنگام تجربه‌ی Ashen با یک بازی متفاوت و البته چالش‌برانگیز روبه‌رو شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ Ashen از عناوینی است که داستان در آن اهمیت زیادی دارد. می‌توانید در مورد داستان بازی و جنبه‌هایی از آن که برای شما جالب بود صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Annapurna Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸