Astro Bot: Rescue Mission

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی واقعیت مجازی در سبک سکوبازی و ماجراجویانه، با مقداری خشونت فانتزی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آسترو و دیگر شخصیت‌های بازی دوستان خوبی برای یکدیگرند. رابطه‌ی آن‌ها و فداکاری‌هایی که آسترو برای نجات آن‌ها انجام می‌دهد، می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  آسترو ربات مهربان و شجاعی است که برای نجات دوستانش هر کاری انجام می‌دهد. او با این‌که در دنیایی جدید و بیگانه است اما با شجاعت با دشمنانش مبارزه می‌کند تا به دوستانش برسد.
  مبارزه در قسمت‌های زیادی از گیم‌پلی بازی وجود دارد،‌ با این حال خشونت بازی فانتزی و کارتونی است. آسترو می‌تواند با پریدن روی دشمنانش یا استفاده از گجت‌های مختلف، با آن‌ها مبارزه کند. دشمنان او بعد از مردن یا ناپدید می‌شوند و یا از صحنه بیرون می‌افتند. بعضی از غول‌های آخر بازی ظاهری نسبتاً ترسناک دارند که ممکن است کودکان را بترساند.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند اما این بازی را حتماً باید با دستگاه واقعیت مجازی تجربه کرد که ممکن است برای کسانی که تا به حال با آن کار نکرده‌اند، دشوار باشد. ضمن این‌که استفاده‌ی طولانی مدت از این دستگاه می‌تواند برای بعضی سرگیجه‌آور باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Astro Bot: Rescue Mission عنوانی ماجراجویانه و سکوبازی است که به طور اختصاصی برای دستگاه واقعیت مجازی پلی‌استیشن طراحی شده است. بازیکن رباتی را کنترل می‌کند که باید با گذشتن از مراحل مختلف و مبارزه با دشمنان، دوستانش را از دست موجودات فضایی نجات دهد. گیم‌پلی بازی شامل پریدن، دویدن و استفاده از گجت‌های مختلف برای مبارزه با دشمنان می‌شود. خشونت این بازی بسیار کارتونی و فانتزی نشان داده شده است. ربات قهرمان می‌تواند روی سر دشمنانش بپرد یا با گجت‌های مختلف به آن‌ها حمله کند. دشمنان بعد از مردن ناپدید یا از صحنه خارج می‌شوند. این بازی را تنها می‌توان با دستگاه واقعیت مجازی بازی کرد که ممکن است برای کسانی که تجربه‌ی آن را نداشته‌اند، در ابتدا دشوار باشد و یا حتی باعث سرگیجه و حالت تهوع در بازیکنان شود. سازندگان این دستگاه، استفاده از آن را برای نوجوانان زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که می‌تواند بر رشد فیزیولوژیکی آن‌ها تأثیر داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد رباتی به نام آسترو است که باید به نجات دوستانش برود. آسترو و دوستانش در حال سفر در یک سفینه‌ی فضایی بودند که ناگهان موجودات فضایی به آن‌ها حمله می‌کنند و تجهیزات و دوستان آسترو را به دنیاهای مختلفی می‌برند. بازیکن که کنترل آسترو را در دست دارد باید با سفر به این دنیاهای عجیب که ۲۰ مرحله را شامل می‌شود، با دشمنانش مبارزه و در نهایت دوستانش را از دست آن‌ها نجات دهد.

  کیفیت

  بازی Astro Bot: Rescue Mission نه‌تنها بازی خوبی برای دستگاه واقعیت مجازی است،‌ بلکه جدای از آن در سبک سکوبازی هم عنوانی قوی محسوب می‌شود. گرافیک بازی کیفیت بسیار خوبی دارد، از طراحی‌های متفاوت و رنگارنگ هر مرحله با چشم‌اندازهای زیبا تا طراحی‌ شخصیت‌ها و غول‌های آخر بازی، همگی با جزئیات و دقیق انجام شده‌اند. مراحل بازی چالش‌های مختلفی را پیش روی بازیکن می‌گذارند و البته هیچ ‌وقت هم بیش از حد دشوار نیستند. گجت‌های فراوانی در اختیار بازیکن قرار دارد که بازیکن را مجاب می‌کند تا برای رد شدن از موانع، از خلاقیتش استفاده کند. تجربه‌ی واقعیت مجازی بازی هم بسیار قوی و طبیعی است. بازیکن به‌جای این‌که در نقش آسترو بازی کند، می‌تواند او را با فاصله کنترل کند و تمام محیط بازی را زیر نظر خواهد داشت. همچنین بازی، بازیکن را تشویق می‌کند که محیط هر مرحله را کاملاً بگردد تا آیتم‌های مخفی آن را پیدا کند. Astro Bot: Rescue Mission را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های واقعیت مجازی و البته سکوبازی سال ۲۰۱۸ دانست، که تجربه‌ی متفاوتی از این سبک بازی‌ها را برای بازیکن به همراه خواهد داشت.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی تکنولوژی واقعیت مجازی و کاربردهایی که می‌تواند به‌جز سرگرمی و بازی داشته باشد، صحبت کنید. به نظرتان این تکنولوژی چه تأثیرات مثبت و منفی‌ای در زندگی ما خواهد داشت؟ ـ قهرمان بازی، آسترو، برای نجات دوستانش تلاش زیادی می‌کند و در زمان‌هایی جان خود را به خطر می‌‌اندازد. می‌توانید درباره‌ی تجربیات‌تان از کارهایی که برای دوستان‌تان انجام دادید یا زمان‌هایی که به آن‌ها کمک کردید، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی، شوخی‌های نوجوانانه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Sony
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸