Attack on Titan 2

thumbnail
۱۸ سال به بالا
قسمت دوم از عنوانی بسیار خشن و خونین، با گرافیک و گیم‌پلی بهتر و خشونت بیشتر
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  به شخصیت‌های زن در این بازی بر خلاف اکثر بازی‌های دیگر، نگاه جنسی نشده و این شخصیت‌ها قدرت و مهارت‌هایی برابر با شخصیت‌های مرد دارند. چندین پست مدیریتی در داستان بازی در اختیار زنان است و بسیاری از سربازان برجسته‌ی داستان را زنان تشکیل می‌دهند.
  تایتان‌ها، که موجوداتی شبیه به انسان‌اند، در تمام طول بازی کاملاً برهنه نمایش داده می‌شوند. با این‌که آلت جنسی ندارند، اما باسن آن‌ها مشخص است. ضمن این‌که یکی از تایتان‌های مؤنث در بازی هم سینه‌های عریانی دارد که البته با ماهیچه نمایش داده شده و طراحی چندان واقع‌گرایانه‌ای ندارند.
  کلمه‌ی s..t چند بار در زیرنویس‌های بازی دیده می‌شود.
  این عنوان حتی از بازی اول هم خشن‌تر است و خون بسیار بیشتری در آن نمایش داده می‌شود. بازیکنان در اکثر زمان‌ها باید با تایتان‌ها، که موجودات بسیار غول‌پیکر و شبیه به انسانی‌اند، مبارزه کنند. این تایتان‌ها، آدمخوارند و صحنه‌های زیادی در بازی وجود دارد که در حال خوردن، گاز زدن و له کردن انسان‌ها دیده می‌شوند. در حین مبارزه‌ها بازیکن باید اعضای مختلف بدن این موجودات را با شمشیر قطع کند که در هنگام انجام این کار مقدار بسیار زیادی خون به اطراف می‌پاشد و لباس‌ها و صورت شخصیت‌ها هم خونین می‌شوند. هنگام زدن ضربه‌های موفقیت‌آمیز، قطرات درشتی از خون روی دوربین بازی پخش می‌شود. ضمن این‌که ضربه‌های نهایی که منجر به کشتن تایتان می‌شود، با خشونت و نمایش خون بیشتری همراه‌اند. صحنه‌هایی از جنگ تایتان‌ها با یکدیگر هم وجود دارد که خشونت بیشتری دارد. اکشن این بازی بسیار سریع و خونین است و خشونت در آن به نوعی ستایش‌شده نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی نسبت به بازی اول کمی پیچیده‌ترند، با این حال بازیکن با کمی تمرین می‌تواند آن‌ها را یاد بگیرد. بازی دارای چندین درجه دشواری است، ضمن این‌که مکالمات بازی به زبان ژاپنی است و با زیرنویس انگلیسی نمایش داده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Attack on Titan عنوانی اکشن ماجراجویانه است که با اقتباس از انیمه و مانگایی به همین نام ساخته شده. بازیکن در نقش یک شخصیت دلخواه قرار خواهد گرفت و در طول بازی باید ضمن ماجراجویی در محیط و صحبت با شخصیت‌های مختلف، با تایتان‌های عظیم‌الجثه و آدمخواری که ظاهر انسانی دارند مبارزه کند و آن‌ها را بکشد. بازیکن گاهی اوقات هم در نقش تایتان‌ها قرار می‌گیرد تا با دیگر تایتان‌ها مبارزه کند. مبارزه‌های این بازی بسیار خونین‌تر از عنوان اول‌ نمایش داده می‌شوند و با خشونت ستایش‌شده همراه‌اند. این مبارزه‌ها با شمشیر انجام می‌شوند و بازیکنان باید در هر مبارزه، اعضای مختلف بدن تایتان‌ها را قطع کنند که همه‌ی این‌ها با نمایش مقدار بسیار زیادی خون همراه خواهند بود. ضربه‌های نهایی و کشنده، با خشونت و خون بیشتری نشان داده می‌شوند. تایتان‌ها، موجوداتی غول‌پیکر، بی‌احساس و نسبتاً ترسناک‌اند که به‌راحتی انسان‌ها را می‌خورند. چندین صحنه از خوردن شدن انسان‌ها توسط آن‌ها در بازی نمایش داده می‌شود که تماشای آن‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. این موجودات کاملاً برهنه‌اند و با این‌که آلت جنسی ندارند اما باسن آن‌ها در صحنه‌هایی مشخص است. بازی دارای حالت دونفره‌ است که در این حالت امکان مکالمه‌ میان بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  این بازی در ادامه‌ی بازی Attack on Titan منتشر شده و با این‌که بخش زیادی از داستان آن مشابه با بازی اول است اما در آن اشاره‌هایی هم به اتفاقات فصل دوم سریال Attack on Titan می‌شود. داستان کلی بازی درباره‌ی انسان‌ها و جنگ آن‌ها با تایتان‌هاست. تایتان‌ها موجوداتی مرموز و غول‌پیکرند که ظاهر انسانی دارند و آدمخوارند. برای در امان بودن از دست تایتان‌ها و فرار از انقراض، انسان‌ها که تعدادی محدودی از آن‌ها باقی مانده‌اند، در شهرهایی زندگی می‌کنند که دیوارهای بلندی به دور آن‌ها کشیده شده تا از ورود تایتان‌ها جلوگیری کنند اما با خراب شدن این دیوار راه ورود آن‌ها به شهر باز می‌شود. ضمن این‌که انسان‌ها تلاش می‌کنند تا بیشتر از گذشته درباره‌ی این موجودات مرموز اطلاعات به دست بیاورند.

  کیفیت

  در مقایسه با بازی اول این مجموعه، Attack on Titan 2 پیشرفت‌های زیادی داشته، چه از نظر گرافیکی و چه در قسمت گیم‌پلی. گرافیک این عنوان بسیار بهتر از بازی اول است و تصاویر وضوح بیشتری دارند، البته همچنان مشکل افت فریم در بعضی صحنه‌های سریع وجود دارد. گیم‌پلی بازی هم در مجموع بهتر شده؛ کنترل‌ها قابل دسترس و کارآمدند، ضمن این‌که استراتژی‌های جدیدی را می‌توان در مبارزه‌ها به کار برد. مانند حمله‌ی مخفیانه به تایتان‌ها، که بازیکن می‌تواند با استفاده از این حمله، تایتان‌ها را مخفیانه بکشد یا آن‌ها را به‌شدت مجروح کند. مبارزه‌ها سریع‌تر و اکشن بازی هیجان‌انگیزتر از عنوان اول است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این عنوان، اضافه شدن امکان بازی با شخصیت‌های دلخواه (به جز شخصیت‌های اصلی داستان) است که بازیکن می‌تواند آن‌ها را شخصی‌سازی کند. تنها نکته‌ی منفی بازی داستان تکراری آن است؛ بخش زیادی از آن به بازگو کردن اتفاقات قبلی اختصاص داده شده و تنها در نیمه‌ی دوم بازی، موضوعات جدید داستان مطرح می‌شود. این قضیه می‌تواند برای کسانی که بازی اول را هم تجربه کرده‌اند کمی خسته‌کننده باشد اما برای کسانی که اولین بار است بازی‌های این مجموعه را امتحان می‌کنند، هم داستان و هم گیم‌پلی تازگی خواهد داشت.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ اکشن سریع این بازی و مبارزه‌های آن به شکلی طراحی شده که خشونت آن تحسین‌شده به نظر می‌آید و بازیکن از انجام این حرکات خشن لذت می‌برد. می‌توانید درباره‌ی این نوع نمایش خشونت و تأثیری که می‌تواند روی بازیکن داشته باشد، صحبت کنید. ـ داستان این بازی درباره‌ی زمانی است که بشریت در آستانه‌ی انقراض قرار گرفته و تعداد کمی از انسان‌ها در یک جامعه زندگی می‌کنند. انسان‌هایی که در این بازی نمایش داده شده‌اند همگی سفیدپوستند و از رنگین‌پوستان در میان آن‌ها به ندرت دیده می‌شود. می‌توانید درباره‌ی این تبعیض و تأثیری که روی مخاطبان مختلف بازی می‌گذارد، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و تصاویر بسیار خشن، نمایش صحنه‌های نیمه عریان، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Tecmo KOEI
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸