Attack on Titan

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه، بسیار خشن و خونین، با اقتباس از انیمه‌ای به همین نام
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  به شخصیت‌های زن در این بازی بر خلاف اکثر بازی‌های دیگر، نگاه جنسیتی نشده و این شخصیت‌ها قدرت و مهارت‌هایی برابر با شخصیت‌های مرد دارند. چندین پست مدیریتی در داستان بازی در اختیار زنان است و بسیاری از سربازان برجسته‌ی داستان را زنان تشکیل می‌دهند.
  تایتان‌ها، که موجوداتی شبیه به انسان‌اند، در تمام طول بازی کاملاً عریان نمایش داده می‌شوند. با این که هیچ کدام آلت جنسی ندارند اما باسن آن‌ها مشخص است. ضمن این‌که یکی از تایتان‌های مؤنث هم سینه‌های برهنه‌ای دارد که البته تنها با ماهیچه نشان داده می‌شود.
  شخصیت‌ها در بسیاری مواقع با لحن عصبانی و پرخاشگرانه با هم صحبت می‌کنند، به خصوص افسر مافوق سربازان که گاهی هنگام صحبت با سربازان لحن تحقیرآمیز هم دارد.
  بازی بسیار خشن است و بازیکنان در اکثر زمان‌ها باید با تایتان‌ها، که موجودات بسیار غول‌پیکر و شبیه به انسانی‌اند، مبارزه کنند. این تایتان‌ها، آدمخوارند و صحنه‌های زیادی در بازی وجود دارد که در حال خوردن، گاز زدن و له کردن انسان‌ها دیده می‌شوند. در حین مبارزه‌ها بازیکن باید اعضای مختلف بدن این موجودات را با سلاح‌های تیز و برنده قطع کند که در هنگام انجام این کار مقدار بسیار زیادی خون به اطراف می‌پاشد و لباس‌ها و صورت شخصیت‌ها هم خونین می‌شوند. هنگام زدن ضربه‌های موفقیت‌آمیز، قطرات درشتی از خون روی دوربین بازی پخش می‌شود. ضمن این‌که ضربه‌های نهایی که منجر به کشتن تایتان می‌شود با خشونت و نمایش خون بیشتری همراهند. صحنه‌هایی از جنگ تایتان‌ها با یکدیگر هم وجود دارد که خشونت بیشتری دارد. اکشن این بازی بسیار سریع و خونین است و خشونت در آن به نوعی ستایش‌شده نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند، با این حال یاد گرفتن آن‌ها ممکن است کمی زمان‌بر باشد. بازی دارای چندین درجه دشواری است که بازیکنان می‌توانند نسبت به توانایی‌هایشان انتخاب کنند. ابتدای بازی، طی چندین مرحله تمامی کنترل‌ها به بازیکن آموزش داده می‌شود، البته منوها و توضیحات بازی، زیاد و به زبان انگلیسی‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Attack on Titan عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه است که با اقتباس از انیمه و مانگایی به همین نام ساخته شده. بازیکن در نقش شخصیت‌های اصلی این داستان قرار خواهد گرفت و در طول بازی باید ضمن ماجراجویی در محیط و صحبت با شخصیت‌های مختلف، با تایتان‌های عظیم‌الجثه و آدمخواری که ظاهر انسانی دارند مبارزه کند و آن‌ها را بکشد. بازیکن گاهی اوقات هم در نقش تایتان‌ها قرار می‌گیرد تا با دیگر تایتان‌ها بجنگد. مبارزه‌های بازی بسیار خونین و با خشونتِ ستایش‌شده همراه‌اند. این مبارزه‌ها با سلاح‌های تیز و برنده انجام می‌شوند و بازیکنان باید در هر مبارزه، اعضای مختلف بدن تایتان‌ها را قطع کنند که همه‌ی این‌ها با نمایش مقدار بسیار زیادی خون همراه خواهد بود. ضربه‌های نهایی و کشنده، با خشونت و خون بیشتری نشان داده می‌شوند. تایتان‌ها، موجوداتی غول‌پیکر، بی‌احساس و نسبتاً ترسناک‌اند که به‌راحتی انسان‌ها را می‌خورند. چندین صحنه از خوردن شدن انسان‌ها توسط آن‌ها در بازی نمایش داده می‌شود که تماشای آن‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. این موجودات کاملاً برهنه‌اند و با این که آلت جنسی ندارند اما باسن آن‌ها در صحنه‌هایی مشخص است. بازی دارای حالت دونفره‌ است که در این حالت امکان مکالمه‌ میان بازیکنان وجود دارد.

  چکیده داستان

  بشریت که به دلیل حمله‌ی تایتان‌ها در آستانه‌ی انقراض قرار داشته، دیوارهای بلندی دور شهرهایش می‌کشد تا تایتان‌های غول‌پیکر و آدمخوار را دور نگه دارد اما بعد از حدود ۱۰۰ سال و با ظاهر شدن تایتان عظیم‌الجثه‌ای که دیوار را خراب کرده، این خطر دوباره پدیدار شده است. تایتان‌ها که برای انسان‌ها کاملاً ناشناخته‌اند و کشتن آن‌ها هم مهارت زیادی می‌خواهد، به درون یکی از دیوارها نفوذ کرده‌اند و اِرِن و دوستانش باید بتوانند بعد از گذراندن آموزش‌های لازم به جنگ این موجودات بروند.

  کیفیت

  این بازی می‌تواند برای علاقه‌مندان به سریال و مانگای Attack on Titan بسیار جذاب و سرگرم‌کننده باشد، به‌خصوص به‌خاطر جزئیاتی که در آن رعایت شده و میزان وفاداری بازی به داستان اصلی این مجموعه. گرافیک بازی بسیار شبیه به خود انیمه اجرا شده و با این‌که در مواقعی افت فریم پیدا می‌کند، در مجموع می‌توان گفت کیفیت خوبی دارد. ضمن این‌که سرعت اکشن بسیار زیاد است و کیفیت بصری بازی با توجه به این مسئله مشکل چندانی ندارد. کنترل‌ها هم با توجه به کارهای متفاوتی که نسبت به یک بازی اکشن در آن انجام می‌شود، چندان پیچیده نیستند و بازیکن بعد از مدتی تمرین می‌تواند آن‌ها را به‌خوبی یاد بگیرد. شاید تنها نکته‌ی منفی بازی را بتوان در مأموریت‌های نسبتاً تکراری آن دانست. کشتن تایتان‌ها در ابتدا بسیار سرگرم‌کننده است اما بعد از مدتی، مخصوصاً زمانی که با تمرین، کشتن آن‌ها ساده می‌شود، می‌تواند بازیکن را خسته کند. البته وجود تایتان‌های خاص که مبارزه با آن‌ها استراتژی‌های متفاوتی می‌خواهد، تا حدی توانسته به بازی تنوع دهد اما کافی نیستند. بازی یک حالت دونفره هم دارد که متأسفانه گزینه‌ی چت کردن در آن قابل خاموش کردن نیست و نمی‌توان بدون صحبت با بازیکنِ دیگر بازی را انجام داد. در مجموع می‌توان گفت Attack on Titan اگر مشکلات فنی کوچکش را نداشت و گیم‌پلی‌اش متنوع‌تر بود می‌توانست مخاطبان بیشتری را در کنار علاقه‌مندان به انیمه‌ی آن، به خود جذب کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ با توجه به بازی‌های موجود در بازار به نظر می‌رسد خشونت در بازی‌های بزرگسالان عادی شده است. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که خشونت این بازی‌ها می‌تواند روی بازیکنان بزرگسال داشته باشد صحبت کنید. -‌ داستان این مجموعه از نکاتی است که باعث محبوبیت زیاد آن شده است. می‌توانید درباره‌ی داستان این بازی و مواردی که در آن برای شما جذابیت دارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و تصاویر بسیار خشن، نمایش صحنه‌های نیمه برهنه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Tecmo KOEI
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶