Aven Colony

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی شبیه‌‌سازی و ساخت‌و‌ساز شهری، با گیم‌پلی قوی و نسبتاً پیچیده
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  با این‌که در بازی با شخصیت‌های دیگر تعاملی وجود ندارد اما با توجه به این‌که بازیکن مسئولیت یک کلونی را بر عهده دارد، باید در زمان‌های دشوار تصمیمات سختی بگیرید که روی زندگی آن‌ها تأثیر دارد. بازی دائماً بازیکن را تشویق می‌کند که رهبر و الگوی بهتری برای جامعه‌ی خود باشد.
  در مکالمات بازی از بعضی کلمات توهین‌آمیزی مانند jackass استفاده شده است.
  تجربه‌ی این بازی می‌تواند مهارت‌های بازیکن در مدیریت منابع و تفکر استراتژیک او را تقویت کند. همچنین می‌تواند مواردی را در ارتباط با توسعه شهر و جوامع و مدیریت بحران به او یاد می‌دهد. بازیکن باید با توجه به اطلاعاتی که در دسترسش قرار می‌گیرد، بتواند شهر و جامعه‌ای را که مسئولیتش با اوست خوشحال و پویا نگه دارد.
  میزان کمی خشونت در بازی وجود دارد، مانند زمان‌هایی که موجودات فضایی یا ربات‌ها به شهر بازیکن حمله می‌کنند. با این حال قسمت‌های درگیری و مبارزه بسیار فانتزی نشان داده شده و حالت واقع‌گرا ندارد.
  بازی ریزه‌کاری‌های زیادی دارد که بازیکن باید آن‌ها را یاد بگیرد و از آن‌ها استفاده کند تا بتواند شهر و جامعه‌‌اش را که مدام هم در حال تغییر است مدیریت کند. از منابع و انرژی گرفته تا مجموعه‌های تفریحی، همه چیز باید در این شهر مدیریت شود، ضمن این‌که متغیرهایی چون فصل‌ها، آب و هوا، حمله‌ی آدم‌فضایی‌ها و... هم در تصمیمات تأثیرگذار خواهند بود. این پیچیدگی‌های بازی ممکن است برای بعضی دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Aven Colony عنوانی در سبک شهرسازی استراتژیک است که در آن بازیکنان باید شهر و جامعه‌ی خود را در یک دنیای فانتزی بسازند و آن را در صلح و آرامش نگه دارند. آن‌ها باید آمار و اطلاعات گوناگونی را در طول بازی بررسی کنند و با توجه به آن‌ها تصمیمات مختلفی بگیرند. توجه به نیازهای کلونی، تلاش برای ساختن یک جامعه‌ی قوی و پرنشاط و روبه‌رو شدن با اتفاقات دشوار و سخت از چالش‌های بازی است. بازی مقدار کمی خشونت دارد و گاهی اوقات بازیکن باید با سلاح‌های مخرب با موجودات فضایی که به شهر او حمله می‌کنند، مبارزه کند. البته خشونت این صحنه‌ها فانتزی است و واقع‌گرایانه نمایش داده نمی‌شود.

  چکیده داستان

  در این بازی بشر برای پیدا کردن یک خانه‌ی جدید در حال جستجو در بین ستاره‌ها و سیاره‌هاست. بازیکن در Aven Prime حضور دارد،‌ سیاره‌ای باشکوه با منابع و حیات‌وحش متنوع که به نظر جای خوبی برای یک شروع دوباره است. به عنوان فرماندار کلونی، مسئولیت بازیکن ساخت شهر و جامعه‌ی جدید با توجه به امکانات، منابع و شرایط محیط است. او باید سازه‌های مختلفی بسازد، منابعی که در اختیار دارد را مدیریت و این دنیای جدید را کشف کند.

  کیفیت

  با این‌که بازی‌های زیادی در سبک شبیه‌سازی در بازار وجود دارند اما گیم‌پلی عمیق و چند لایه‌ای که Aven Colony به بازیکن ارائه می‌دهد،‌ اصلی‌ترین دلیل تمایز آن با سایر عناوین این سبک است. گرافیک بازی هم کیفیت خوبی دارد و مناطق مختلف این سیاره‌ی ناشناخته برای بسیاری از بازیکنان جالب و شگفتی‌آور خواهد بود. ضمن این‌که کارهای بسیار زیاد و متنوعی برای انجام در آن وجود دارد. بازیکن هم باید به تمام جنبه‌های جامعه و شهری که دارد دقت کند، مثلاً هم برای مردمْ مناطق تفریحی و سرگرم‌کننده درست کند یا به منابع‌شان رسیدگی کند و هم باید مواظب حمله‌ی موجودات فضایی و ربات‌ها باشد. به علت کارهای زیادی که در بازی می‌توان انجام داد، کنترل‌ها و منوهای آن کمی پیچیده و شلوغ‌اند که می‌تواند تا حدی برای بازیکنان کم‌تجربه کار را دشوار کند. با این حال بازیکنان حرفه‌ای یا کسانی که حاضرند وقت بیشتری برای بازی بگذارند، می‌توانند با یاد گرفتن آن‌ها از یک بازی بسیار سرگرم‌کننده و جالب لذت ببرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ درباره‌ی کهکشان و گشت‌و‌گذار در آن صحبت کنید. به نظرتان یک جامعه‌ی انسانی برای این‌که بتواند روی یک سیاره‌ی دیگر زندگی کند به چه چیزهایی نیاز دارد؟ ـ این بازی تأکید زیادی روی پویا و فعال بودن جوامع برای طی کردن مسیری درست دارد. با توجه به شاخص‌هایی که در بازی مطرح شده است، جامعه‌ای را که در آن زندگی می‌کنید چطور می‌بینید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Team۱۷ Digital
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷