Back to Bed

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی خلاقانه، با قهرمانی که در خواب راه می‌رود و فضا و موسیقی حدوداً ترسناک
سال: 2015
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پازل‌های بازی بر پایه‌ی منطق طراحی شده‌اند و نسبتاً دشوارند و تلاش برای حل کردن آنها می‌تواند مهارت‌های بازیکن در تفکر تحلیلی و حل مشکل را تقویت کند.
  بازی در مورد مردی است که در خواب راه می‌رود و وظیفه‌ی بازیکن این است که اجازه ندهد او از لبه‌های صفحه‌های بازی به پایین پرت شود. با این حال در صورت اشتباه بازیکن ممکن است این اتفاق بیفتد که در این صورت صفحه تاریک و مرحله از اول شروع می‌شود. ضمن این که در قسمت‌هایی از بازی که ریل قطار وجود دارد شخصیت اصلی ممکن است با قطار برخورد کند که البته این صحنه با جزئیات نشان داده نمی‌شود. این بازی بیش از این که خشونت داشته باشد ممکن است برای کودکان و نوجوانان کم‌سن ترسناک باشد. فضای کلی بازی انگار در رویا اتفاق می‌افتد و آیتم‌هایی که در مراحل دیده می‌شوند اکثراً سورئال‌اند. مانند لوله‌های بزرگی که سر آنها شکل لب است و از آنها باد خارج می‌شود یا پنجره‌هایی که پشت آنها یک چشم بزرگ پلک می‌زند. موسیقی بازی مخوف و ترسناک طراحی شده تا به بازیکن حس کابوس را بدهد. صدای راوی هم که گاهی اوقات شنیده می‌شود ممکن است برای کودکان نامفهوم و ترسناک باشد.
  با این که کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند، خود پازل‌ها ممکن است برای بازیکن بسیار دشوار شوند. این قضیه می‌تواند بازیکنان کم‌تجربه را خسته کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Back to Bed یک عنوان معمایی با دنیایی رویایی و سورئال است. وظیفه‌ی بازیکن در این بازی این است که مردی به نام باب که در خواب راه می‌رود را به تخت برگرداند و برای این کار باید با حل کردن پازل‌های مختلف، مسیر بازگشت او به تختش را باز کند. بازی دارای مقداری خشونت فانتزی است، مانند زمانی که باب از لبه‌ی کنار صفحه به پایین پرت می‌شود، یا زمانی که با قطار در حال حرکت برخورد می‌کند. در هیچ کدام از این صحنه‌ها خشونت با جزئیات نشان داده نمی‌شود و بعد از تاریک شدن صفحه، بازیکن باید مرحله را از اول شروع کند. فضای کلی بازی انگار در رویا اتفاق می‌افتد و آیتم‌هایی که در مراحل وجود دارند اکثراً سورئال‌اند. مانند لوله‌های بزرگی که سرشان به شکل لب است و از آنها باد خارج می‌شود یا پنجره‌هایی که پشت آنها یک چشم بزرگ پلک می‌زند. این تصاویر با وجود کارتونی بودن، ممکن است برای کودکان ترسناک باشند. موسیقی بازی مخوف و ترسناک طراحی شده تا به بازیکن حس کابوس را بدهد. پازل‌های این عنوان نسبتاً دشوارند و برای بازیکنان کم‌تجربه می‌توانند خسته‌کننده شوند.

  چکیده داستان

  این بازی داستان مشخصی ندارد و بازیکن در آن تنها باید با حل کردن پازل‌ها مراحل را پشت سر بگذارد. بازیکن باید به مردی به نام باب که در خواب راه می‌رود کمک کند تا به تختش برگردد. البته باب در خانه‌اش نیست، بلکه در یک رویای سورئال شبیه به یکی از نقاشی‌های سالوادور دالی است و در مسیرش خطراتی وجود دارد، ضمن این که اگر جلوی حرکتش گرفته نشود ممکن است از لبه‌های تصویر به پایین پرت شود.

  کیفیت

  بازی Back to Bed عنوان پازلی خلاقانه‌ای است که مراحل آن با الهام از نقاشی‌های رنه ماگریت و سالوادور دالی طراحی شده‌اند. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و به نظر می‌رسد همه چیز در دنیای آن در مرز بین رویا و کابوس‌اند، از موسیقی آن گرفته تا پنجره‌هایی که پشت آنها چشم‌های غول‌پیکری پلک می‌زنند و تابلوهای نقاشی که می‌توان از آنها به بعد دیگری پا گذاشت. این بازی با پازل‌ها و موضوع خلاقانه‌ای که دارد می‌تواند تجربه‌ی متفاوتی را از یک عنوان معمایی برای بازیکن رقم بزند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد مشکل راه رفتن در خواب صحبت کنید. آیا خودتان یا اطرافیانتان تا به حال با این مشکل روبه‌رو شده‌اید؟ آیا می‌دانید اگر کسی را ببینید که در حال راه رفتن در خواب است باید چه کاری انجام دهید؟ ـ مراحل این بازی با الهام از هنرمندانی چون رنه ماگریت و سالوادور دالی طراحی شده‌اند. اگر این هنرمندان را می‌شناسید می‌توانید در مورد سبک و آثار آنها صحبت کنید یا اطلاعات بیشتری از آنها به دست بیاورید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Loot Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵