Battlefield 1

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص با خشونت واقع‌گرایانه و خونین و داستانی درباره‌ی جنگ جهانی اول
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در کمپین تک‌نفره‌ی بازی، داستان به وجه انسانی و احساسی جنگ پرداخته و سربازانی را نشان داده که در مواجهه با جنگ با احساساتی چون ترس، شجاعت، وفاداری و احساس وظیفه برای دفاع از کشورشان روبه‌رو می شوند. هر کدام از شخصیت‌های بازی داستان خاص خود را دارند و همه‌ی آن‌ها تلاش‌شان را می‌کنند که بر خلاف احتمالات جنگ، زنده بمانند.
  بازی، به‌خصوص در حالت تک‌نفره‌ی آن بازیکن را با خشونت بی‌رحمانه‌ی جنگ روبه‌رو می‌کند و سعی می‌کند تا تأثیر جنگ روی زندگی سربازان را در قالب داستانی احساسی به بازیکن نشان دهد.
  در مکالمات بازی گاهی اوقات کلمات توهین‌آمیزی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود.
  بازی می‌تواند در مورد جنگ‌ جهانی اول، طرفین درگیر در آن و سلاح‌هایی که در این جنگ استفاده شده تا حدی آموزنده باشد. ضمن این‌که حالت داستانی آن سعی می‌کند تا خشونت جنگ را از بعدی احساسی و شخصی به بازیکن نشان دهد و او را با بی‌رحمی جنگ آشنا کند. بازی ممکن است بازیکن را ترغیب می‌کند تا اطلاعات بیشتری در مورد جنگ جهانی اول بخواند و بیشتر با این دوره‌ی تاریخی آشنا شود. در حالت چندنفره‌ی بازی هم بازیکن می‌تواند مهارت‌های کار تیمی خود را تقویت کند.
  داستان بازی در زمان جنگ جهانی اول رخ می‌دهد. کشورهای درگیر، لباس سربازان، سلاح‌ها و ماشین‌آلات جنگی که در بازی نمایش داده‌ شده‌اند همگی بر اساس واقعیت طراحی شده‌اند.
  مبارزه و جنگ محور اصلی بازی است و خون و خشونت زیادی در‌ آن نمایش داده می‌شود. بازیکنان با انواع سلاح‌هایی که در جنگ جهانی اول استفاده می‌شده، مانند تک‌تیر، پیستول، مواد انفجاری، چاقو و حتی تیشه سربازان دیگر را می‌کشند. در بیشتر مواقع خون و گاهی اوقات هم خشونت تصویری مانند قطع عضو نشان داده می‌شود. ضمن این‌که بازیکنان می‌توانند با ماشین‌های جنگی مانند تانک یا ماشین‌های مسلح هم در مبارزه‌ها شرکت کنند. در مجموع خون و خشونت تصویری و صحنه‌های زیادی از انفجار و تخریب در بازی نمایش داده می‌شود. ضمن این‌که گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است و در کنار اول‌شخص بودن آن باعث می‌شود تأثیرگذاری خشونتِ بازی بیشتر شود.
  کنترل‌های تیراندازی بازی استانداردند و بازیکنانی که با این سبک آشنایی داشته باشند به راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند. کنترل ماشین‌ها و هواپیماها در ابتدا ممکن است کمی دشوارتر باشد با این حال بازیکن بعد از مدتی آن‌ها را یاد خواهد گرفت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Battlefield 1 عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که داستان آن در زمان جنگ جهانی اول رخ می‌دهد. بازیکن در قسمت‌های آفلاین یا آنلاین بازی با قرار گرفتن در نقش سربازان این جنگ، باید با دشمنانش مبارزه کند. بازی نگاه شخصی و واقع‌گرایانه‌ای به خشونت جنگ جهانی اول دارد و حالت تک‌نفره‌ی آن بازیکن را وارد یک داستان احساسی از سربازان درگیر این جنگ می‌کند. مفاهیمی چون شجاعت، وفاداری، ازخودگذشتگی، وطن‌پرستی و... در طول داستان بازی مطرح می‌شوند. با این حال بازی بسیار خشن است و خون و خشونت تصویری زیادی در آن نمایش داده می‌شود. بازیکنان با استفاده از سلاح‌هایی بسیار واقع‌گرایانه که در جنگ جهانی اول هم استفاده می‌شده‌اند، با سربازان دیگر مبارزه می‌کنند. در هنگام ضربه زدن معمولاً خون زیادی نمایش داده می‌شود. ضمن این‌که بازیکنان می‌توانند با ماشین‌آلات جنگی و تانک‌هایی که آن‌ها هم شبیه‌سازی از مدل‌های واقعی‌اند، در مبارزه‌ها شرکت کنند و سربازان دیگر را بکشند. تصاویری از صحنه‌های خشونت‌آمیزتر مانند قطع شدن اعضای بدن، منفجر شدن سربازان یا آتش گرفتن آن‌ها و... هم دیده می‌شود. خشونت بازی در مجموع بسیار واقع‌گرایانه و تأثیرگذار است. این بازی بخشی از مجموعه‌ی قدیمی و پرطرفدار شرکت EA به نام Battlefield است و عناوین زیاد دیگری هم با همین نام از این شرکت منتشر شده‌اند. بازی دارای حالت آنلاین چندنفره است که در آن بازیکنان می‌توانند با یکدیگر مکالمه‌ی صوتی داشته باشند.

  چکیده داستان

  این بازی کمی از جنگ‌های جدید‌تر و معاصر دور شده و خشونت زشت و بی‌رحم جنگ جهانی اول را به تصویر کشیده است. کمپین تک‌نفره‌ی بازی، داستان چندین سرباز خط مقدم را تعریف می‌کند. سربازانی چون یک راننده‌ی تانک بریتانیایی، یک سرباز آفریفایی-آمریکایی، یک خلبان جنگی و حتی سربازی تحت فرمان لورنس عربستان. همه‌ی این داستان‌ها، جنگ، خشونت و حواشی آن را زاویه‌های متفاوتی برای بازیکن تعریف می‌کنند و به او نشان می‌دهند که تأثیرات جنگ چطور روی هر شخص، متفاوت از دیگری بوده است.

  کیفیت

  این بازی تیراندازی اول شخص نه‌تنها بازیکن را به واسطه‌ی داستانی احساسی و شخصی با واقعیت بی‌رحم جنگ روبه‌رو می‌کند،‌ بلکه در حالت چندنفره‌اش،‌ بازیکن را به خط مقدم یکی از حساس‌ترین جنگ‌های تاریخ بشریت، یعنی جنگ جهانی اول می‌برد و هیجان آن را برایش بازسازی می‌کند. Battlefield 1 با ارائه‌ی دقیق و پرجزئیاتش از وقایع جنگ، نقشه‌ها، مبارزه‌ها، سلاح‌ها و اتفاقاتی که در میدان مبارزه رخ می‌دهد، یکی از بهترین بازی‌های تیراندازی اول‌شخص جنگی است که تا امروز ساخته شده است. سلاح‌هایی که در بازی استفاده می‌شوند بسیار متنوع و البته بسیار هم واقعی‌اند. کمپین تک‌نفره‌ی بازی داستانی بسیار احساسی و درگیرکننده را برای بازیکن روایت می‌کند که با شخصیت‌پردازی‌های عالی تکمیل شده است. حالت چندنفره‌ی بازی را می‌توان بزرگ‌ترین نقطه قوت آن به حساب آورد. نقشه‌ها و سلاح‌های متنوع، مبارزه‌های درگیرکننده و سیستم کار گروهی در این حالت آن را بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده کرده است. کنترل‌های بازی هم نرم و دقیق عمل می‌کنند و حتی برای کسانی که تا به حال بازی‌های این مجموعه را امتحان نکرده‌‌اند هم قابل دسترس است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی میزان خشونت این بازی صحبت کنید. به نظرتان نمایش خشونت واقع‌گرایانه‌ی اتفاقات تاریخی مانند جنگ چه تأثیری روی بازیکنان می‌گذارد؟ آیا باعث می‌شود تا آن‌ها با بی‌رحمی و خشونت جنگ آشنا شوند یا تأثیر منفی دارد و بازیکنان را نسبت به خشونت بی‌تفاوت می‌کند؟ ـ درباره‌ی جنگ جهانی اول صحبت کنید. چقدر از این جنگ و طرفین درگیر در آن اطلاع دارید؟ ایران در زمان جنگ در چه شرایطی بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و خشونت اذیت‌کننده، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵۰
  تولید کننده Electronic Arts
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶