BattleTech

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی جنگی در سبک استراتژیک نوبتی، با داستانی علمی‌تخیلی و گیم‌پلی پیچیده
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جنگ و درگیری میان گروه‌های مختلف و همچنین موضوعاتی چون کودتا و جنگ داخلی از مفاهیمی‌اند که در داستان بازی مطرح می‌شوند.
  در مکالمات بازی از بعضی کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی مانند s..t استفاده می‌شود.
  این بازی استراتژیک است و بازیکنان برای موفقیت در آن باید مبارزه‌های خود را با برنامه‌ریزی انجام دهند. گزینه‌های زیادی در هنگام مبارزه وجود دارد که بازیکن باید بتواند تشخیص دهد هر کدام از آنها را چه زمانی استفاده کند. انجام این موارد می‌تواند تفکر استراتژیک و تحلیلی بازیکن را تقویت کند.
  بازیکنان با کنترل روبات‌های ماشینی غول‌پیکر با دشمنانشان مبارزه می‌کنند و برای این کار مجموعه‌ی متنوعی از سلاح‌های فانتزی و علمی‌تخیلی در اختیارشان قرار دارد. صحنه‌های زیادی از شلیک تیر، انفجار و تخریب در بازی وجود دارد با این حال خون‌ریزی، قطع عضو و تصاویر خشن و دلخراش در مبارزه‌های بازی نشان داده نمی‌شود. البته در بعضی از صحنه‌های داستانی و ثابت بازی مقداری خون دیده خواهد شد. با این که اکثر مبارزه‌ها از زاویه‌ی بالا نشان داده می‌شوند اما بعضی صحنه‌های درگیری از نزدیک و با جزئیات بیشتر دیده خواهند شد.
  با این که کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و تنها با کلیک کردن انجام می‌شوند اما گیم‌پلی آن نسبتاً پیچیده است و بازیکنان تازه‌وارد را به راحتی سردرگم خواهد کرد. بازی منوها و گزینه‌های متنوعی دارد که بازیکن باید به همه‌ی آنها رسیدگی کند. ضمن این که مبارزه‌ها هم تاکتیکی و استراتژیک‌اند و انجام آنها می‌تواند برای بازیکنانی که با این سبک آشنایی ندارند دشوار باشد. این بازی و منوهای آن به زبان انگلیسی‌اند و بازیکن برای فهم آنها باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی BattleTech یک عنوان استراتژیک نوبتی است که داستان و فضایی علمی‌تخیلی دارد و بازیکنان در آن روبات‌های غول‌پیکری را کنترل می‌کنند. گیم‌پلی کلی بازی مبارزه‌ای است و بازیکن در طول آن باید با استراتژی‌های مختلفی با دشمنانش مبارزه کند. استراتژی‌های بازی، منوهای زیاد آن و گزینه‌های متنوعی که باید به آنها رسیدگی شود، بازی را برای بازیکنان تازه‌وارد پیچیده کرده است. خشونت، دائماً در بازی وجود دارد و بازیکنان باید با انواع سلاح‌های فانتزی و علمی‌تخیلی با دشمنانشان بجنگند. در مبارزه‌های بازی خون‌ریزی، قطع عضو و تصاویر خشن نشان داده نمی‌شود اما در عوض پر است از تیراندازی، انفجار و تخریب انواع ماشین‌ها و روبات‌ها. در قسمت‌های داستانی و غیر تعاملی که تصاویر سینمایی نشان داده می‌شوند، مقداری خون‌ هم دیده خواهد شد. در مکالمات گاهی اوقات کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی شنیده می‌شود، ضمن این که مفاهیمی که در این بازی مطرح می‌شود مانند جنگ داخلی یا کودتا، مرتبط با جنگ و سیاست‌اند و درک آنها ممکن است برای بعضی نوجوانان دشوار باشد.

  چکیده داستان

  اتفاقات این بازی در دنیایی فانتزی و علمی‌تخیلی در اعماق فضا، پر از توطئه‌های سیاسی و البته با حضور روبات‌های عظیم‌الجثه رخ می‌دهد. در ابتدای بازی، ملکه کامیا آرانو، شخصیت بازیکن را به خدمت می‌گیرد تا محافظ مخصوص او در زمان تاجگذاری‌اش باشد. اما درگیری‌هایی که میان خاندان‌های اصلی رخ می‌دهد، باعث می‌شود که شخصیت اصلی مجبور به انجام مبارزه‌های زیادی شود تا کامیا و متحدانش به پیروزی برسند.

  کیفیت

  بازی BattleTech عنوانی استراتژیک نوبتی است که به واسطه‌ی گیم‌پلی قوی و عمیقی که دارد بیش از هر کس برای طرفداران و مخصوصاً بازیکنان حرفه‌ای این سبک جالب خواهد بود. گرافیک بازی با این که کیفیت قابل قبولی دارد و طراحی‌های روبات‌ها با دقت انجام شده، اما گاهی اوقات با مشکل افت فریم،‌ به خصوص در نماهای اول‌شخص همراه می‌شود که می‌تواند برای بازیکن اذیت‌کننده باشند. ضمن این که محیط‌های مختلف هم با وجود تنوع خوبی که دارند، چندان با جزئیات طراحی نشده‌اند. گیم‌پلی بازی که مهم‌ترین ویژگی آن محسوب می‌شود، بسیار عمیق و چندلایه است. مجموعه‌ی وسیعی از سلاح‌ها و گزینه‌ها پیش روی بازیکن قرار دارد که هر کدام از آنها می‌تواند در شرایط خاصی به کار بیاید. ضمن این که گزینه‌های مختلفی که بازیکن باید به آنها دقت کند، مانند گرم شدن بیش از حد سلاح‌ها یا ریسک‌هایی که استراتژی‌های مختلف به همراه دارند، همگی بازیکن را به چالش می‌کشند تا بهترین استراتژی ممکن را در مبارزه‌ها استفاده کند. داستان بازی هم با وجود این که نسبت به مبارزه‌ها چندان در اولویت نیست، اما به اندازه‌ای جذابیت دارد که بازیکن را مشتاق نگاه دارد. BattleTech شاید در ابتدا دشوار باشد و یاد گرفتن آن زمان ببرد، اما کسانی که به این سبک علاقه دارند از امتحان کردن آن پشیمان نخواهند شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ این بازی به غیر از چند آموزش معمول، توضیح زیادی در مورد سازوکار خود به بازیکن نمی‌دهد. شما ترجیح می‌دهید بازی از همان ابتدا همه‌ چیز را کامل برایتان توضیح دهد، یا خودتان با گشتن در آن، سازوکارش را کشف کنید؟ ـ می‌توانید در مورد خشونت این بازی و تفاوت آن با دیگر عناوین این سبک با موضوع جنگی صحبت کنید. به نظر شما چه عواملی باعث می‌شود تأثیرگذاری خشونت یک بازی زیاد شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Paradox Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸