Below

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
بازی نقش‌آفرینی در سبک گذر از سیاه‌چاله، بسیار دشوار با مقداری خشونت
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش‌هایی از گیم‌پلی بازی شامل مبارزه با موجودات و حیوانات مختلف می‌شود و بازیکن باید با شمشیر و تیروکمان با آن‌ها بجنگد. هنگام زدن ضربه رد قرمزی از خون روی تصویر دیده می‌شود. شخصیت‌ها در بازی بسیار کوچک طراحی شده‌اند و جزئیات زیادی از آن‌ها دیده نمی‌شود. این نکته تا حدی از تأثیرگذاری خشونت آن کم کرده است.
  با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند اما گیم‌پلی آن بسیار دشوار است. توضیح خاصی به بازیکن داده نمی‌شود و بازیکن خودش باید منطق بازی را کشف کند. دشواری اصلی هنگامی است که شخصیت بازیکن می‌میرد، چرا که در هر مرحله که این اتفاق رخ دهد، بازیکن باید بازی را از ابتدا و بدون هیچ‌کدام از آیتم‌هایی که جمع کرده بوده، شروع کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Below عنوانی نقش‌آفرینی و فانتزی است که در آن بازیکن باید با گذشتن از جزیره‌ها، کوه‌ها، سیاه‌چاله‌ها و مبارزه‌ با موجودات مختلف پیش برود. بازی بسیار دشوار است و با یک بار مردن، بازیکن باید آن را از ابتدا با شخصیت دیگری آغاز کند. گیم‌پلی بازی شامل مبارزه با حیوانات و موجوات مختلفی می‌شود که با نمایش مقداری خون همراه است. با این حال از آن‌جا که طراحی بازی بسیار کارتونی است و شخصیت‌ها کوچک طراحی شده‌اند، جزئیات زیادی نه از شخصیت‌ها و نه از مبارزه‌ی آن‌ها دیده نمی‌شود.

  چکیده داستان

  شروع بازی با مسافر کوچکی است که به تنهایی به سمت یک جزیره‌ی مرموز در حال حرکت است. بازی هیچ توضیحی به بازیکن نمی‌دهد، هیچ مکالمه و متنی در آن دیده نمی‌شود و بازیکن خودش باید دنیای بازی و اسرار آن را کشف کند. بازیکن باید با گشتن در این دنیا آیتم‌ها و ابزار مورد نیاز مانند مشعل، سلاح یا غذا به دست بیاورد و با آن‌ها پیش برود. ضمن این‌که در حین اکتشافات، دست‌سازه‌های جادویی مانند یک فانوس هم پیدا خواهد کرد که در باز کردن درهای خاصی به او کمک می‌کند.

  کیفیت

  بازی Below می‌توانست عنوانی مستقل با موسیقی و گرافیکی خاص باشد که بازیکن به‌راحتی در دنیای آن غرق شود و اسرار جادویی‌اش را کشف کند، اما این‌طور نیست. دشواری بیش از حد آن و محدودیت‌هایی که برای بازیکن تعیین‌شده به راحتی می‌تواند همان ابتدا تمام ذوق و انرژی بازیکن را از او بگیرد. بازی گرافیک و موسیقی باکیفیتی دارد. البته طراحی بسیار ریز شخصیت‌ها شاید برای بعضی اذیت‌کننده باشد چرا که انجام کارهای مختلف در بازی نیاز به دقت زیادی خواهد داشت اما مشکل اصلی این عنوان، کوچک بودن شخصیت‌های آن نیست. سازندگان بازی به دلایل نامعلومی آن را بسیار دشوار طراحی کرده‌اند تا جایی که ممکن است حتی بازیکنان حرفه‌ای هم از بازی خسته شوند. یک بار مردن در بازی به این معنی است که باید آن را از ابتدا و با شخصیت جدیدی آغاز کرد. جدای از این، بازی، بازیکن را بسیار محدود کرده است و اجازه‌ی گشتن در دنیای زیبا و متفاوتش را به او نمی‌دهد. در بسیاری از قسمت‌ها بازیکن به جای این‌که بتواند روی گشتن و اکتشاف در دنیای بازی تمرکز کند باید به دنبال غذا باشد یا سریع‌تر به محل مشخصی برسد. Below یک بازی ماجراجویانه و نقش‌آفرینی با دنیایی زیباست که متأسفانه با دشواری زیاد و محدودیت‌هایی که برای بازیکن ایجاد می‌کند، فرصت لذت بردن از این دنیا را به مخاطبش نمی‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی سطح دشواری این بازی صحبت کنید. آیا دشواری بازی برای شما اذیت‌کننده بود؟ یا باعث شد تلاش‌تان را برای موفق شدن بیشتر کنید؟ ـ به نظرتان بازی‌هایی که هیچ مکالمه و متنی در آن‌ها وجود ندارد، چطور می‌توانند داستان را برای مخاطب خود روایت کنند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Capybara Games
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸