Bendy and the Ink Machine

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی و اول‌شخص ترسناک با تصاویر خشن کارتونی
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فرشته‌ی پلیدی که در چند مرحله از بازی حضور دارد معمولاً با لحن بسیار تهدید‌آمیز با شخصیت اصلی صحبت می‌کند. در طول بازی روی دیوارها، جملاتی که تهدید به مرگ یا نابودی می‌کنند دیده می‌شوند.
  گیم‌پلی بازی و پازل‌هایی که در آن وجود دارد می‌تواند مهارت‌های بازیکن در حل مسأله و تفکر تحلیلی او را تقویت کند.
  این بازی با این که طراحی کارتونی و ساده‌ای دارد اما نسبتاً ترسناک است و بعضی صحنه‌ها در بازی وجود دارد که ممکن است بازیکن را از جا بپراند. فیگورهای سیاه‌رنگی که از جوهر درست شده‌اند، موجودات ترسناکی با ظاهر دلقک، هیبت‌ها و هیولاهای جوهری با ماسک‌های ترسناک و ... در بازی حضور دارند که به بازیکن حمله می‌کنند. مبارزه محور اصلی بازی نیست، اما در مواقعی بازیکن می‌تواند با استفاده از تبر، تفنگ و لوله با فیگورهای جوهری مبارزه کنند. تصاویر خشن دیگری هم در بازی وجود دارد مانند صحنه‌های که در آن شمشیری وارد بدن یکی از شخصیت‌ها شده یا شخصیت دیگری که با تبر به سرش ضربه خورده است. همچنین صحنه‌ای وجود دارد که در‌ آن یکی از شخصیت‌ها به دستگاه شکنجه بسته شده و به نظر افرادی در حال اجرای یک مراسم شیطانی بوده‌اند. در تمام طول بازی موسیقی دلهره‌آوری شنیده می‌شود و فضا ترسناک و مخوف است. در بسیاری موارد دشمنان بازیکن به صورت ناگهانی روی صفحه ظاهر می‌شوند که می‌تواند برای بازیکن ترسناک باشد. این بازی به صورت اول‌شخص انجام می‌شود که تأثیرگذاری ترس و خشونت آن را بیشتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی از استاندارد بازی‌های اول‌شخص برخوردارند و چندان دشوار نیستند. بازی دارای پازل‌ها و همین‌طور تعدادی مبارزه است که با پیش رفتن در بازی دشوارتر می‌شوند. گزینه‌ای برای تنظیم دشواری در بازی وجود ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Bendy and the Ink Machine یک عنوان معمایی و ترسناک است که از زاویه‌ی اول‌شخص انجام می‌شود. بازیکن در آن در نقش یک انیماتور بازی خواهد کرد که به یک استودیوی انیمشین می‌رود و در آنجا با اتفاقات و موجودات ترسناکی مواجه می‌شود. با این که مبارزه در بازی وجود دارد، اما گیم‌پلی بازی بیشتر حول ماجراجویی و حل معما است. بازی دارای تصاویر نسبتاً ترسناکی است و حتی بعضی از صحنه‌های بازی ممکن است بازیکن را از جا بپراند. فیگورهایی سیاه و جوهری در بازی حضور دارند که ممکن است به شخصیت بازیکن حمله کنند. مبارزه‌های بازی با تبر،‌ تفنگ و لوله انجام می‌شود و با این که خونی در آنها نشان داده نمی‌شود اما در اکثر مواقع جوهر سیاه به اطراف، دیوارها و زمین می‌پاشد. همچنین قسمت‌های داستانی دارای صحنه‌های خشنی است مانند صحنه‌ای که در آن یکی از شخصیت‌ها با تبر به سرش ضربه خورده، یا شخصیت دیگری که شمشیر به بدنش وارد می‌شود. در مجموع بازی پر است از تصاویر و لحظه‌های دلهره‌آور و همراه با خشونت کارتونی. این بازی به صورت اول‌شخص انجام می‌شود که تأثیرگذاری ترس و خشونت آن را بیشتر می‌کند.

  چکیده داستان

  در این بازی بازیکن در نقش هنری استین بازی خواهد کرد، یک انیماتور بازنشسته که به دعوت دوست قدیمی‌اش، جو درو، به استودیوی انیمیشنی می‌آید که هر دوی آنها ۳۰ سال پیش در آن با هم کار می‌کرده‌اند. هنگامی که هنری به استودیو می‌رسد، جو را پیدا نمی‌کند و در عوض با یک ساختمان خرابه و مخوف روبه‌رو می‌شود که پر است از هیولاها و فیگورهای جوهری. بازیکن در نقش هنری باید با گشتن در محیط بازی، حل کردن پازل‌ها و مبارزه‌ با موجودات مختلف، کشف کند که چه اتفاقی در این استودیو افتاده و این موجودات جوهری چه طور به وجود آمده‌اند.

  کیفیت

  بازی Bendy and the Ink Machine عنوان معمایی استرس‌آور و ترسناکی است که عکس‌العمل‌های بازیکن و مهارت‌هایش در حل مسأله را به چالش خواهد کشید. داستان بازی کشش خوبی دارد و می‌تواند تا پایان بازیکن را همراه خود نگه دارد. طراحی استودیو و اتاق‌های مختلف آن، با رنگ‌های محدود احتمالاً اولین چیزی است که توجه مخاطب را جلب می‌کند. گرافیک بازی ساده اما پرجزئیات طراحی شده است. گیم‌پلی بازی هم نسبتاً چالش‌برانگیز است و مهارت‌های مختلف بازیکن را درگیر خواهد کرد. پازل‌ها در مواقعی دشوارند و بازیکن برای حل آنها باید دقت زیادی داشته باشد و به روش‌های مختلف حل مسأله فکر کند. در بخش مبارزه‌ها و فرار از دست دشمنان هم بازیکن باید عکس‌العمل‌های سریعی از خودش نشان دهد. با این حال یکی از نکات منفی گیم‌پلی بازی را می‌توان سرعت پایین شخصیت اصلی دانست که حتی در هنگام فرار کردن از دست دشمنانش هم چندان سریع حرکت نمی‌کند. ضمن این که دشمنان، چندان باهوش نیستند و با چند حرکت ساده می‌توان آنها را فریب داد. Bendy and the Ink Machine یک بازی ماجراجویانه و ترسناک است که ظاهری ساده دارد اما هم می‌تواند با پازل‌هایش ذهن بازیکن را درگیر کند و هم با صحنه‌های ترسناکش به راحتی او را از جا بپراند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید در مورد خشونت این بازی و تأثیری که روی بازیکن دارد صحبت کنید. فکر می‌کنید کارتونی بودن طراحی بازی تا چه حد توانسته از خشونت و ترسناکی بازی کم کند؟ ـ به نظرتان این که یک بازی خشن و ترسناک، ظاهری کارتونی داشته باشد، درست است؟ آیا این ظاهر کارتونی باعث جذب مخاطبان کودک و نوجوان نمی‌شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده The Meatly Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸