Biomutant

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی اکشن نسبتاً خشن با گیم‌پلی مهیج و داستان کلیشه‌ای

سال: 2021
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در برخی از مکالمات بازی، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. بازیکن پس از رسیدن به تابلوهای راهنمای مربوط به شهر یا منقطه‌ای از بازی، باید روی آن ادرار کند تا بتواند آن نقطه را برای قابلیت سفر سریع در نقشه، فعال کند. اگرچه خود این عمل به نمایش گذاشته نمی‌شود، اما رد زردرنگ آن روی تابلوهای راهنما پس از زدن دکمه فعال کردن دیده می‌شود.
  محافظت از محیط زیست و کمک به دیگران از پیام‌های غیرمستقیم مطرح‌شده در بازی هستند. با این حال، توجه چندانی به آن‌ها نمی‌شود و همچنین، آزادی عمل بازیکن برای تبدیل شدن به فردی شرور که می‌تواند اجازه دهد همه‌چیز نابود شود، از اهمیت این پیام‌ها می‌کاهد.
  بازیکن از سلاح‌های سرد و گرم مختلفی مثل مسلسل، تپانچه، ماهیتابه و چوب بیسبال استفاده می‌کند تا دشمنان خود را از بین ببرد. علاوه بر سلاح‌ها، او همچنین قابلیت استفاده از هنرهای رزمی و قابلیت‌های جادویی را هم دارد. دشمنان که اکثراً از موجودات و حیوانات جهش‌یافته‌ی ژنتیکی تشکیل شده‌اند، پس از ضربه خوردن فریاد می‌کشند و ممکن است کمی خونریزی کنند. حرکات تمام‌کننده‌ی شخصیت اصلی به شکل صحنه‌آهسته اجرا می‌شود و جزئیات بیشتری از مبارزه و محیط اطراف آن را به نمایش می‌گذارد. خشونت بازی از نوع فانتزی است و اعمال بسیار خشنی مثل قطع اعضای بدن یا شکنجه در آن دیده نشده است.
  کنترل‌های بازی نسبتاً راحت و آسان است و یادگیری آن‌ها به زمان چندانی نیاز ندارد. چند ساعت ابتدایی بازی نیز از مراحل آموزشی و تمرینی مختلف تشکیل شده که بازیکن در آن‌ها، با تمام مکانیسم‌های گیم‌پلی و کنترلی بازی آشنا می‌شود. چندین درجه‌ی سختی مختلف نیز وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Biomutant عنوانی در سبک نقش‌آفرینی اکشن است. بازیکن در آن کنترل نوعی حیوان جهش‌یافته‌ی ژنتیکی در جهانی پسارستاخیزی را بر عهده می‌گیرد که به دنبال متحد کردن گروه‌های مختلف برای یک هدف مهم است. بازیکن از زاویه سوم‌شخص، در محیط جهان‌باز به گشت‌وگذار می‌پردازد، با شخصیت‌ها صحبت و تعامل می‌کند، مأموریت‌های داستانی و جانبی مختلفی را انجام می‌دهد و با هیولاها و دیگر موجودات جهش‌یافته مبارزه می‌کند.
  بازیکن با استفاده از انواع و اقسام سلاح‌های سرد و گرم و قدرت‌های جادویی، دشمنان خود را از بین می‌برد. آن‌ها از موجودات تخیلی و حیوانات جهش‌یافته تشکیل شده‌اند و ممکن است پس از دریافت ضربه، فریاد بکشند و خونریزی کنند. حرکات تمام‌کننده‌ی شخصیت اصلی به شکل صحنه‌آهسته اجرا می‌شود و جزئیات بیشتری در مقایسه با مبارزات عادی بازی را به نمایش می‌گذارند. خشونت بازی از نوع فانتزی است و موارد بسیار خشنی مثل قطع اعضای بدن در آن وجود ندارد. در برخی از مکالمات بازی، ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. یکی از شخصیت‌ها نیز مدام در حال مصرف قلیان دیده می‌شود. شخصیت اصلی برای فعال کردن نقاط سفر سریع در هر شهر یا نقطه‌ای از نقشه، باید روی آن‌ها ادرار کند و اگرچه خود این عمل به نمایش گذاشته نمی‌شود، اما رده‌ای از مایعی زردرنگ روی آن‌ها قابل‌مشاهده است.

  چکیده داستان

  در این بازی، انسان‌ها منقرض شده‌اند و زمین به دست حیوانات و موجودات جهش‌یافته‌ی ژنتیکی افتاده و بار دیگر، با خطر نابودی مواجه است. بازیکن کنترل یک موجود عجیب و غریب ولی شجاع را بر عهده می‌گیرد. او هم می‌تواند با متحد کردن گروه‌های مختلف این سرزمین، مانع نابودی زمین شود و هم می‌تواند در راستای به وقوع پیوستن آن قدم بردارد. بازیکن در بخش‌های مختلفی از داستان، آزادی عمل دارد و می‌تواند به جنگجویی شجاع و قهرمان یا شخصیتی شرور و منفور تبدیل شود.

  کیفیت

  بازی Biomutant در نگاه اول، شبیه به اکثر بازی‌های نقش‌آفرینی موفق در سال‌های اخیر به نظر می‌رسد. گرافیک بازی دوست‌داشتنی است و محیط‌های آن طراحی چشم‌نوازی دارند. موسیقی بازی نیز اگرچه چندان به‌یادماندنی نیست، اما قابل‌قبول است. گیم‌پلی آن بسیار مهیج و سریع است و قابلیت‌های شخصی‌سازی فراوانی در بخش مبارزات و سلاح‌ها وجود دارد. با این حال، ضعف‌های بازی به قدری عمیق و بزرگ هستند که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. داستان کلیشه‌ای و بدون نوآوری آن، ترکیبی ناموفق و تقلیدی از شیوه‌ی روایت و قصه‌پردازی بهترین بازی‌های پسارستاخیزی چند سال اخیر محسوب می‌شود و هیچ نکته‌ی تازه‌ای از خود ندارد. شاید تنها تفاوتش این است که این بار به جای انسان‌ها، حیوانات و خزندگان جهش‌یافته‌ی ژنتیکی هستند که داستان را پیش می‌برند. اکثر مأموریت‌های بازی پس از مدتی، خسته‌کننده و تکراری می‌شوند و خلاقیتی در آن‌ها وجود ندارد و بیشتر پازل‌ها بسیار ساده‌اند. بازی از معدود مشکلات فنی مربوط به زمان عرضه مثل افت نرخ فریم در صحنه‌های شلوغ و هنگ کردن ناگهانی در نسخه رایانه‌های شخصی نیز رنج می‌برد که انتظار می‌رود با عرضه‌ی فایل‌های به‌روزرسانی، بسیاری از این مشکلات حل شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی انتخاب‌ها و آزادی عمل بازیکن صحبت کنید. کدام دوراهی یا تصمیم‌های حساس واگذارشده به بازیکن، بر داستان بازی و نحوه‌ی پیش رفتن اتفاقات آن تاثیرگذار بودند؟
  می‌توانید درباره‌ی استفاده از حشرات و حیوانات به جای شخصیت‌های اصلی صحبت کنید. این اتفاق باعث به وجود آمدن چه نوآوری‌هایی در بخش گیم‌پلی و مراحل داستانی بازی شده است؟ چه آثار هنری و ادبی دیگری را می‌شناسید که با وجود قرار دادن حیوانات و حشرات در جایگاه شخصیت اصلی، همچنان توانسته‌اند داستان قابل‌درک و مهمی ارائه دهند؟

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Experiment ۱۰۱
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱