BlazBlue: Cross Tag Battle

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی مبارزه‌ای با خشونت فانتزی زیاد و حضور شخصیت‌هایی از چندین بازی مختلف
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بسیاری از شخصیت‌های زن در بازی لباس‌های باز و نامتعارفی به تن دارند که گاهی اوقات هم برجستگی‌های بدن‌شان را بیش از حد معمول نشان می‌دهد.
  شخصیت‌ها گاهی اوقات با لحن تهدید‌آمیز با هم صحبت می‌کنند. همچنین در مکالمات بازی که به زبان و با زیرنویس انگلیسی است، از کلمات توهین‌آمیزی مانند a..hole و s..t استفاده شده است.
  محور اصلی بازی خشونت و مبارزه است. بازیکنان معمولاً با حرکات رزمی و گاهی هم با سلاح‌های خاصی به یکدیگر ضربه می‌زنند. با این‌که هیچ گونه خون و خونریزی و همین‌طور تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه در بازی دیده نمی‌شود اما میزان اغراق در نمایش خشونت بازی بسیار زیاد است و ضربه‌های موفق با جلوه‌های صوتی و بصری زیادی همرا‌ه‌اند. همچنین علاوه بر ضربه‌های معمولی، بازیکنان می‌توانند یک سری ضربه‌های خاص و پرقدرت‌تری را هم استفاده کنند که آسیب بیشتری به حریف‌شان وارد می‌کند. در این ضربه‌های ویژه معمولاً از شمشیر،‌ تفنگ یا سلاح‌های دیگر استفاده می‌شود.
  این بازی نسبت به سایر عناوین مبارزه‌ای کنترل‌های ساده‌تری دارد و بازیکنان کم‌تجربه‌تر هم به راحتی‌ می‌توانند آن‌ها را یاد بگیرند. البته اجرای حرکات مختلف و زمان‌بندی آن‌ها ممکن است کمی دشوار باشد، به‌ویژه هنگام بازی با دشواری بالا یا در مقابل بازیکن‌های حرفه‌ای‌تر.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی BlazBlue: Cross Tag Battle یک عنوان مبارزه‌ای است که شخصیت‌های آن از چندین بازی معروف دیگر گرفته شده‌اند. این بازی یکی از قابل‌دسترس‌ترین بازی‌های مبارزه‌ای به حساب می‌آید که کنترل‌های چندان دشواری ندارد. بازیکن در مقابل شخصیت‌های دیگر و در مبارزه‌های دونفره شرکت می‌کند و این دو نفر باید به هم ضربه بزند تا زمانی که جان یکی از آن‌ها تمام شود. داستان بازی چندان عمیق نیست و توضیح زیادی هم در مورد شخصیت‌های آن داده نمی‌شود. خشونت این بازی با این‌که شامل خون‌، خونریزی و نمایش تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه نمی‌شود اما بسیار زیاد و اغراق‌آمیز است. بازیکنان معمولاً با حرکات رزمی و مشت و لگد با حریف‌شان مبارزه می‌کنند و گاهی هم می‌توانند ضربه‌های ویژه‌ای را با تفنگ، شمشیر یا سلاح‌های دیگر به آن‌ها وارد کنند. تمامی ضربه‌ها و کل مبارزه‌ خشونت اغراق‌آمیزی دارد و ضربه‌های موفق با جلوه‌های صوتی و بصری زیادی همراه خواهند بود. ضمن این‌که تعدادی از شخصیت‌های زن در بازی هم لباس‌های نامتعارف و باز به تن دارند. در مکالمات چند بار از کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی (مانند s..t) استفاده می‌شود و شخصیت‌ها هم گاهی با لحن تهدیدآمیز با هم صحبت می‌کنند. این بازی را می‌توان به صورت آنلاین یا آفلاین بازی کرد، با این حال امکان مکالمه بین بازیکنان در حالت آنلاین وجود ندارد.

  چکیده داستان

  در این عنوان مجموعه‌ای از شخصیت‌های چندین بازی مختلف گرد هم آورده شده‌اند و باید در زمین‌های مختلفی با هم مبارزه کنند. با این‌که گاهی اوقات مکالمه‌هایی میان شخصیت‌ها شکل می‌گیرد اما هیچ گاه توضیح خاصی داده نمی‌شود که این شخصیت‌ها چرا این‌جا جمع شده‌اند. بازی بیشتر حول انجام مبارزه‌ها پیش می‌رود و بازیکن با انتخاب شخصیت‌های مختلف می‌تواند در چندین حالت آنلاین و آفلاین آن مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی BlazBlue: Cross Tag Battle یک عنوان مبارزه‌ای است که بیش از همه می‌تواند برای طرفداران بازی‌هایی که شخصیت‌های‌ بازی از‌ آن ها گرفته شده جذابیت داشته باشد. ضمن این‌که این بازی با کنترل‌های بسیار ساده و قابل دسترسی که دارد می‌تواند برای بازیکنان کم‌تجربه که به عناوین مبارزه‌ای علاقه‌مندند هم مناسب باشد. گرافیک آن کیفیت خوبی دارد و شخصیت‌ها و پوشش‌هایشان طراحی‌های خاص و منحصربه‌فردی دارند، با این حال طراحی محیط‌های مبارزه می‌توانست با جزئیات‌ بیشتری باشد. داستان بازی چندان جذابیتی ندارد و با چند مکالمه‌ی کوتاه میان شخصیت‌ها پیش می‌رود و جا داشت که بیشتر به آن پرداخته شود. با این حال گیم‌پلی قوی بازی، که در یک عنوان مبارزه‌ای مهم‌ترین بخش آن هم است، کاملاً نبود داستان را از یاد بازیکن می‌برد. گیم‌پلی و کنترل‌ها بسیار قابل دسترس‌اند و در عین این‌که حتی بازیکنان تازه‌وارد هم می‌توانند آن را بازی کنند اما عمق مناسب گیم‌پلی، دست بازیکن را در اجرای حرکات پیچیده و تکنیکی‌تر باز گذشته است. مبارزه‌ها هم با هیجان و سرعت بالایی انجام می‌شوند و ضربه‌های موفق با حس رضایتمندی همراه خواهند بود. تنها نکته‌ی منفی‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، وجود DLCهای زیاد با توجه به قیمت بازی است. تعداد شخصیت‌ها محدود است و برای باز کردن باقی آن‌ها بازیکن باید پول بیشتری پرداخت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ خشونت این بازی بسیار اغراق‌آمیز است و با این‌که خون‌ریزی در آن دیده نمی‌شود اما مبارزه‌ها بسیار شلوغ و درگیرانه نشان داده می‌شوند. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که این خشونت می‌تواند روی بازیکن داشته باشد صحبت کنید. احساس خود شما نسبت به آن چه بود؟ ـ بسیاری از شخصیت‌های زن در این بازی لباس‌های بسیار کوتاهی به تن دارند که قسمت‌های زیادی از بدن‌شان را نشان می‌دهد، می‌توانید درباره‌ی این نمایش از بدن زن در رسانه‌ها و تأثیری که روی بازیکنان دختر و پسر دارد، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، موضوعات بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Arc System Works America
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸