Blue Estate

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص بسیار خشن، با محتوای بزرگسالانه‌ی زیاد
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  از همان ابتدای بازی و صفحه‌ی منو، تصاویر برهنه‌ی زیادی نشان داده می‌شود، از رقصنده‌هایی که لباس‌های زیر تحریک‌کننده به تن دارند تا پوسترهایی از زن‌های برهنه و زنانی که تنها لباس زیر به تن‌ دارند. بخش زیادی از داستان بازی در کاباره‌ها اتفاق می‌افتد و تقریباً همه‌ی شخصیت‌های زنی که در بازی وجود دارند، رقاص کاباره‌اند و در موارد مختلف رقص آن‌ها نشان داده می‌شود. شخصیت اصلی داستان مردی است که می‌خواهد رقاص مورد علاقه‌اش را که گروگان ‌گرفته شده، نجات دهد و این زن، که لباس‌های بسیار باز به تن دارد، در قسمت‌های زیادی از مرحله او را همراهی می‌کند. یکی از شخصیت‌ها در حالی که توسط درخت‌های ماریجوانا احاطه شده است، درباره‌ی مصرف کردن این مواد صحبت می‌کند. همچنین در مکالمات چند اشاره‌ی مشخص به روابط جنسی وجود دارد.
  در بازی از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز و در بعضی موارد اصطلاحات نژادپرستانه و توهین‌آمیز نسبت به زنان استفاده می‌شود. کلماتی چون f..k و s..t به دفعات شنیده می‌شود.
  بازی خشونت بسیار زیادی دارد و در بیشتر قسمت‌های مراحل، بازیکن در حال تیراندازی کردن به سمت تعداد زیادی آدم است. معمولاً هنگام کشتن انسان‌ها خون زیادی نمایش داده می‌شود. سلاح‌های بازی شامل انواع تفنگ‌ها مانند شات‌گان، پیستول و تک‌تیر می‌شوند. خون و تصاویر خشونت‌آمیز بسیاری در طول بازی وجود دارد. ضمن این‌که بازیکن می‌تواند با تیر زدن به قسمت‌های خاصی از بدن حریفانش مانند سر، پاها و آلت تناسلی امتیاز بیشتری کسب کند. خشونت این بازی بسیار تشویق‌‌شده است و یکی از شخصیت‌هایی که بازیکن به جای او بازی می‌کند از اعمال خشونت‌آمیزی که انجام می‌دهد، لذت می‌برد. در پایان هر مرحله تعداد افرادی که بازیکن کشته و نحوه‌ی کشتن آن‌ها به صورت آمار نشان داده می‌شود. در یکی از مراحل بازی اشاره‌هایی به مبارزه‌های انسانی تا حد مرگ (که غیرقانونی است) و همین‌طور مبارزه‌های خشونت‌آمیز حیوانات مانند سگ‌ها می‌شود. این بازی به صورت اول‌شخص انجام می‌شود که تأثیرگذاری خشونت آن را بیشتر می‌کند.
  کنترل‌های بازی چندان دشوار نیستند و تنها با کلیک موس انجام می‌شوند. با این حال گاهی اوقات ممکن است چندان دقیق عمل نکنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Blue Estate عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص on rail یا ثابت است، به این معنی که شخصیت بازیکن به صورت خودکار حرکت می‌کند و بازیکن تنها باید به سمت دشمنانش تیراندازی کند. سلاح‌هایی مانند تک‌تیر، شات‌گان و پیستول در اختیار بازیکن قرار دارد و او باید در مراحل مختلف دشمنان انسانی زیادی را بکشد. بازیکن تقریباً در تمام مدت بازی مشغول تیراندازی به سمت دشمنان انسانی‌اش است. صحنه‌های تیراندازی، به‌خصوص از فاصله‌ی نزدیک با نمایش خون نسبتاً زیادی همراه‌اند. با این‌که تصاویر خشونت‌آمیز دلخراش در بازی وجود ندارد اما میزان خشونت آن همچنان بسیار زیاد است و به‌خصوص در مکالمه‌ها مفاهیم خشن مطرح می‌شود. خشونت بازی در کل بسیار ستایش شده است و بازیکن تشویق می‌شود که دشمنان را با روش‌های خلاقانه‌ای (مانند شلیک به قسمت‌های خاصی از بدن آن‌ها) بکشد. همچنین محتوای بزرگسالانه‌ی بسیار زیادی در این عنوان وجود دارد. در بسیاری از قسمت‌های بازی و همین‌طور صفحه‌ی منو، زنان رقصنده‌ای با لباس‌های تحریک‌آمیز نشان داده می‌شوند که در حال رقصیدن در کاباره‌اند. یکی از این زنان در قسمت‌هایی از بازی، شخصیت بازیکن را همراهی می‌کند. مکالمات بازی شامل کلمات توهین‌آمیز، اشاره‌هایی به مواد مخدر و روابط جنسی می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی بر اساس یک کتاب تصویری از ویکتور کالواچف به همین نام شکل گرفته است. دو شخصیت اصلی در بازی وجود دارند که بازیکن در هر مرحله در نقش یکی از آن‌ها قرار می‌گیرد: تونی لوسیانو، یک جامعه‌گریز که پسر رئیس مافیای ایتالیایی است و می‌خواهد رقاص مورد علاقه‌اش را که گروگان گرفته شده، نجات دهد؛ و کلارنس، یک سرباز سابق که تلاش می‌کند تا خرابکاری‌های تونی را جمع و جور و از پیش آمدن یک جنگ بین خانواده‌های خلافکار ایتالیایی جلوگیری کند.

  کیفیت

  بازی Blue Estate بیش از آن‌که گیم‌پلی قوی و خاصی داشته باشد،‌ به واسطه‌ی لحن و داستان متفاوتش می‌تواند برای بازیکنان سرگرم‌کننده و جالب باشد. با توجه به این‌که سبک بازی تیراندازی ثابت است و دشمنان هم تنوع چندان زیادی ندارند، بازیکن ممکن است زود از تیراندازی کردن به سمت اهدافش خسته شود. ضمن این‌که کنترل‌های بازی هم گاهی اوقات چندان دقیق عمل نمی‌کنند که کار را دشوارتر می‌کند. با این حال مکالمه‌ها، روایت و شوخی‌های کوچکی به صورت متن روی صفحه ظاهر می‌شوند، می‌تواند تا حدودی این تجربه را برای بازیکن جالب نگه دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ خشونت این بازی زیاد و حتی تشویق شده است. می‌توانید درباره‌ی دلایل محبوبیت خشونت در بازی‌ها صحبت کنید. به نظرتان چرا بازی‌های خشن‌تر، طرفداران بیشتری هم دارند؟ ـ بیشتر زنانی که در این بازی حضور دارند، رقصنده‌ یا کارگر جنسی‌اند. می‌توانید درباره‌ی این نحوه‌ی نمایش زنان در بازی‌ها و تأثیری که روی بازیکنان دختر و پسر می‌گذارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز، مفاهیم جنسی و بزرگسالانه، نمایش برهنگی، اشاراتی به مصرف مواد مخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Focus Home Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴