Borderlands: The Handsome Collection

thumbnail
۱۸ سال به بالا

مجموعه‌ای از دو بازی اول‌شخص خشن با محتوای بزرگ‌سالانه

سال: 2015
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی از شخصیت‌های زن بازی، لباس‌های باز و نامتعارفی به تن دارند. پوسترهایی از زنانی با همین نوع پوشش در بخش‌های زیادی از بازی دیده می‌شود. یکی از ویژگی‌های آشنای مجموعه Borderlands، شوخ‌طبعی عجیب و سیاهی است که فضای کلی داستان و شخصیت‌های آن دارند. به همین خاطر، ارجاعات زیادی به مسائل جنسی و یا نژادپرستانه در مکالمات وجود دارد. در یکی از مراحل Borderlands 2، بازیکن باید در یک کافه، نوشیدنی الکلی مصرف کند. اگرچه هیچ اشاره‌ی مستقیمی به مواد مخدر واقعی نمی‌شود، اما مواد دیگری در بازی وجود دارند که تأثیراتی شبیه به مواد مخدر را دارند.
  عبارات زشت و توهین‌آمیز زیادی مثل “s--t” و “as---le” در مکالمات هر دو بازی شنیده می‌شود. البته برخی از این عبارات سانسور شده‌اند. بعضی از شخصیت‌ها نیز از لقب‌های نژادپرستانه در دیالوگ‌های خود استفاده می‌کنند.
  خشونت و موجودات ترسناک زیادی در هر دو بازی وجود دارد. تیراندازی و از بین بردن موج‌های بزرگ دشمنان از عناصر اصلی این مجموعه هستند. اکثر دشمنان پس از تیر خوردن، ناله می‌کنند و خون آن‌ها دیده می‌شود. بعضی از اسلحه‌ها قابلیت تکه‌تکه کردن دشمنان، به آتش کشیدن و یا آب کردن آن‌ها را دارند. در کل، اسلحه‌های بسیار زیادی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های متنوعی برای جمع‌آوری وجود دارد. حتی نوع مهمات بازی نیز روی نحوه‌ی کشته شدن دشمنان تاثیر می‌گذارد. البته امکان پایین آوردن میزان خشونت بازی با خاموش کردن ویژگی Gore در منوی تنظیمات بازی وجود دارد و گرافیک کارتونی بازی نیز تا حد کمی از تأثیرگذاری خشونت آن می‌کاهد.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت و شبیه به اکثر بازی‌های تیراندازی اول‌شخص است. اگرچه برخی از غول‌ها و هیولاهای بازی سخت‌تر از دیگران هستند و کشتن آن‌ها به تلاش بیشتری نیاز دارد، اما این کار به نقطه‌ی خسته‌کننده بودن نمی‌رسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Borderlands: The Handsome Collection مجموعه‌ای از دو بازی Borderlands 2 و Borderlands: The Pre-Sequel! است. البته علاوه بر نسخه‌های اصلی بازی، تمام بسته‌های الحاقی داستانی و غیرداستانی که برای این دو بازی نیز به صورت جداگانه عرضه شده است، در این مجموعه وجود دارند. در هر دو بازی، وظیفه‌ی اصلی بازیکن از بین بردن دشمنان در محیط‌های مختلف و پیدا کردن تجهیزات و اسلحه‌های بهتر است.
  میزان خشونت در هر دو بازی زیاد است. بازیکن باید هزاران دشمن انسانی و غیرانسانی را با استفاده از سلاح‌های عجیب و غریب فضایی و مواد منفجره از بین ببرد. دشمنان انسانی در صورت تیر خوردن، از درد ناله می‌کشند و امکان قطع اعضای بدن آن‌ها نیز وجود دارد. فحاشی و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی نیز در هر دو بازی دیده می‌شود. برخی از شخصیت‌های زن لباس‌های باز یا بسیار تنگی دارند و ارجاعاتی به مسائل جنسی نیز در بعضی از مکالمات شنیده می‌شود.

  چکیده داستان

  در Borderlands 2، بازیکن باید در سیاره‌ی «پاندورا» از خودش در برابر افراد یاغی و موجودات فضایی حفاظت کند. شخصیت شرور بازی «هندسام جک» نام دارد. او می‌خواهد با از بین بردن دیگر گروه‌ها، به تنها حاکم پاندورا تبدیل شود. وظیفه بازیکن نیز مقاومت و از بین بردن او است. در Borderlands: The Pre-Sequel!، بازیکن به گذشته برمی‌گردد و شروع کار هندسام جک را می‌بیند. او در ابتدا انسان خوبی بوده و قصد کمک به دیگران را داشته، اما طی اتفاقاتی شروع به تغییر می‌کند و به شخصیت شروری تبدیل می‌شود.

  کیفیت

  بازی Borderlands 2 ادامه‌ی نسخه اول بازی است که توانسته بود طرفداران زیادی را به خود جذب کند. جهان بازی بزرگ‌تر شده و شخصیت‌های بیشتری نیز به آن اضافه شده است. برخی مشکلات گرافیکی و افت فریم در صحنه‌های شلوغ ممکن است رخ دهند که البته تعداد آن‌ها به قدری نیست که باعث آزاردهنده شدن تجربه‌ی بازی شود. سیستم مبارزات و تیراندازی بازی، همچنان بسیار سریع و خونین است و حتی از نسخه‌ی قبلی بازی نیز سریع‌تر و خشن‌تر شده است. بازی Borderlands: The Pre-Sequel! نیز که دومین بازی موجود در این مجموعه است، نه یک بازی کامل، بلکه بیشتر شبیه به نسخه‌ای فرعی است که صرفاً قرار است برخی حفره‌های داستانی را پر کند و به تعدادی از سوالات بازیکنان جواب بدهد. البته این نسخه نیز نوآوری‌های خاص خود (مثل استفاده از ماسک اکسیژن در سطح ماه) را نیز دارد، اما صرف هزینه‌ی یک بازی کامل برای آن، منطقی به نظر نمی‌رسد. شاید به همین خاطر است که سازندگان بازی تصمیم گرفته‌اند این دو بازی را به قیمت یک بازی کامل به فروش برسانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – افول جک و روند تبدیل شدن او از شخصیتی دوست‌داشتنی و خیرخواه به فردی شرور و بی‌رحم، به شکل جالبی در بازی به تصویر کشیده شده است. می‌توانید درباره‌ی این فرآیند و این که چه ویژگی یا اتفاقی باعث می‌شود که انسان‌ها انقدر عوض بشوند صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید، استفاده از عبارات توهین‌آمیز، مسائل جنسی و استفاده از نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Gearbox Software
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۵