Broken Age

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی ماجراجویانه‌ی اشاره و کلیک با داستانی قوی و مضامینی در رابطه با خانواده و فداکاری
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  وِلا و شِی هر دو نوجوانانی‌اند که از سنت‌ها و محدودیت‌های محیطی که در آن قرار گرفته‌اند خسته شده‌اند و می‌خواهند کاری متفاوت انجام دهند. تلاش آن‌ها رسیدن به خواسته‌شان، احساس نیاز آن‌ها به داشتن استقلال و همین‌طور شجاعتی که از خود نشان می‌دهند می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  هر دو شخصیت اصلی بازی بسیار شجاع‌اند و قصدشان کمک به دیگران است. قهرمان زن بازی تفکرات موجود در جامعه‌ی سنتی‌اش را به چالش می‌کشد و حاضر است برای مقابله با هیولایی که خانواده و جامعه‌اش را تهدید می‌کند، از خودگذشتگی کند. قهرمان مرد بازی دلش می‌خواهد در زندگی‌اش کار مفیدی انجام دهد و اثرگذار باشد. او از داشتن مسئولیت‌های بیشتر نمی‌ترسد و دوست دارد در وضعیتش تغییر ایجاد کند.
  یکی از شخصیت‌ها در یکی از مکالمات خود از اصطلاح affair استفاده می‌کند که به رابطه‌ی پنهانی با زن یا مرد اشاره دارد.
  یکی از شخصیت‌ها یک بار کلمه‌ی hard-ass را به کار می‌برد.
  در گیم‌پلی بازی مبارزه وجود ندارد با این حال صحنه‌هایی با خشونت فانتزی نشان داده می‌شود که می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. یک هیولای سیاه و بزرگ دختری را با اندام‌های لوله‌ای شکلش قورت می‌دهد. صحنه‌ی کوتاهی از یک مبارزه نشان داده می‌شود که البته از زاویه‌ی بالاست و جزئیات قابل تشخیص نیست. در این صحنه موجودات زیادی کشته می‌شوند با این حال هیچ نوع خونریزی و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه نشان داده نمی‌شود.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند. بازیکن باید در محیط بازی حرکت کند، روی آیتم‌های مختلف کلیک کند و با دیگر شخصیت‌ها مکالمه داشته باشد. بازی دارای پازل‌های زیادی است که البته هیچ‌ گاه بیش از حد دشوار نمی‌شوند. ضمن این‌که راهنمایی‌های زیادی در طول بازی و در مکالمه‌ها وجود دارد که می‌تواند بازیکن را کمک کند. این عنوان داستان محور و به زبان انگلیسی است و به همین دلیل هم بازیکن باید آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Broken Age عنوانی ماجراجویانه‌ و نشانه و کلیک است که شخصیت‌های اصلی آن یک دختر و پسر جوان‌اند. بازی داستان‌محور است و بیشتر گیم‌پلی آن به ماجراجویی در قسمت‌های مختلف مراحل، صحبت با دیگر شخصیت‌ها و حل کردن پازل می‌گذرد. هر دو شخصیت اصلی بازی نوجوان‌اند و تلاش می‌کنند تا سنت‌های موجود در جامعه و محیطی که در آن قرار دارند را به چالش بکشند. مبارزه‌ای در بازی وجود ندارد، با این حال صحنه‌هایی با خشونت فانتزی نشان داده می‌شود که می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. مانند هیولای سیاه و بزرگی که دختری را قورت می‌دهد یا نمایش موجودات زیادی که همگی کشته شده‌اند. با این حال خون و تصاویر خشونت‌آمیز واقع‌گرایانه نشان داده نمی‌شود و محوریت بازی هم با مبارزه نیست. در یکی از مکالمات یکی از شخصیت‌ها از کلمه‌ی hard-ass و دیگری از اصطلاح affair (که به معنای داشتن رابطه‌ی پنهانی بزرگسالانه است) استفاده می‌کند.

  چکیده داستان

  این بازی دو داستان را به طور همزمان تعریف می‌کند. شِی، پسر جوانی است که به تنهایی در یک سفینه‌ی فضایی زندگی می‌کند و توسط دو هوش مصنوعی بسیار محتاط کنترل می‌شود. یکی از این هوش‌های مصنوعی در نقش مادر و دیگری در نقش پدر او عمل می‌کنند. آن‌ها معمولاً وظایف ساده و پیش‌پا‌افتاده‌ای را به شی محول می‌کنند، ضمن این‌که اجازه‌ی خارج شدن از سفینه را هم به او نمی‌دهند. شی از این کارها خسته شده و می‌خواهد مأموریت‌های واقعی و تأثیرگذارتری انجام دهد، به همین دلیل هم خودش ماجراجویی‌اش را آغاز می‌کند. داستان دیگر، وِلا را نشان می‌دهد، دختر جوانی که در یک روستا زندگی می‌کند. از سنت‌های قدیمی این روستا قربانی کردن یک دختر جوان و اهدای آن به هیولای بزرگی است که هر ۱۴ سال یک‌بار ظاهر می‌شود. او که در برابر خواست خانواده‌اش برای قربانی کردن خودش دچار تردید و سردگمی شده،‌ به این فکر می‌کند که چرا تا به حال هیچ‌ کس تصمیم نگرفته با این هیولا مبارزه کند و دختران روستا را نجات دهد. داستان این دو قهرمان در طی بازی به طور همزمان و از پی گفت‌و‌گوها و پازل‌های مختلف گفته می‌شود.

  کیفیت

  بازی Broken Age کمی با سایر عناوین ماجراجویانه‌ای که در بازار وجود دارند متفاوت است. طراحی محیط و شخصیت‌ها حالت دستی دارد که فضا را برای بازیکن صمیمانه‌تر کرده است. مکالمات بسیار زیرکانه نوشته‌ شده‌‌اند و بازیگرانی چون الایجا وود، جک بلک و جنیفر هیل صداگذاری‌های بازی را به‌خوبی اجرا کرده‌اند. ضمن این‌که داستان بازی پیچیدگی‌های جالبی دارد که مخاطب را تا انتها مشتاق نگه می‌دارد. این عناصر در کنار هم باعث شده‌اند تا بازیکن احساس نزدیکی بیشتری با داستان و شخصیت‌های آن داشته باشد و اتفاقات بازی را با اشتیاق دنبال کند. پازل‌های بازی هم طراحی خوبی دارند و چندان سخت نیستند. با این حال چالش‌برانگیز نبودن آن‌ها، در مواقعی می‌تواند بازی را خسته‌کننده کند. Broken Age یک بازی متفاوت با شخصیت‌های به‌یادماندنی و داستانی درگیرکننده است که می‌تواند بازیکن را برای چند ساعت به دنیای جادویی خودش بکشاند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی نمایش قهرمانان زن در بازی‌ها صحبت کنید. در Broken Age بازی دو شخصیت اصلی زن و مرد دارد. آیا در نمایش آن‌ها و ویژگی‌هایی که به آن‌ها داده شده تفاوتی می‌بینید؟ ـ این بازی بیشتر حول داستان و مکالمات شخصیت‌ها پیش می‌رود. این ویژگی بازی برایتان خسته‌کننده بود یا جالب؟ به نظرتان داستان در بازی‌ها چقدر اهمیت دارد و چقدر باید به آن پرداخته شود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB NR (بدون رتبه‌بندی)
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Double Fine Production
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴