Brothers: A Tale of Two Sons

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی ماجراجویانه و پازلی با داستانی احساسی و الگوهای شخصیتی خوب برای بازیکنان

سال: 2013
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمانان بازی دو برادرند که یکی بزرگتر از دیگری است. آن‌ها علاقه‌ی زیادی به هم دارند و برای نجات یکدیگر هر کاری می‌کنند. این دو مادرشان را از دست داده‌اند و برای این‌که بتوانند دارویی را برای پدر بیمارشان پیدا کنند ماجراجویی دونفره‌ای را آغاز می‌کنند. رابطه‌ی صمیمانه و نزدیکی که این دو برادر با هم دارند، تکیه‌ای که به هم می‌کنند، تلاش‌شان برای گذشتن از موانع با همکاری هم، دعواهای گاه‌به‌گاهی که با هم دارند و آگاهی و رشدی که در مسیر سفرشان به آن می‌رسند همگی در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادارند.
  هر دو برادر می‌توانند الگوهای شخصیتی خوبی برای بازیکن باشند. آن‌ها به‌ وضوح یکدیگر را بسیار دوست دارند و با در آغوش گرفتن و تشویق کردن، به هم ابراز علاقه می‌کنند. در تمام طول بازی تنها یک بار با هم دعوا می‌کنند و بعد از آن هم تلاش می‌کنند تا اختلافات‌شان را حل کنند. تقریباً در تمامی صحنه‌ها در حال کمک به یکدیگرند. به‌ویژه برادر بزرگ‌تر که کاملاً از برادر کوچک‌ترش حمایت می‌کند و در بسیاری از مواقع تکیه‌گاه اوست.
  دو برادر در یکی از صحنه‌های بازی با مردی روبه‌رو می‌شوند که ظاهراً مست است. او از نوشیدنی‌اش به برادر کوچک‌تر تعارف می‌کند، برادر کوچک‌تر جرعه‌ای از آن می‌نوشد و از چهره‌اش مشخص است که از آن بدش آمده است.
  پازل‌های بازی باید با کمک هر دو برادر حل شود که می‌تواند مهارت‌های بازیکن در حل مسائل، کار تیمی و تفکر تحلیلی را تقویت کند. ضمن این‌که بازی اهمیت رابطه‌ و عشقی که این دو برادر به هم دارند را به‌خوبی به بازیکن نشان می‌دهد. داستان بازی این پیام را می‌رساند که در شرایط دشوار روابط خانوادگی و عشق میان اعضا می‌تواند به یاری انسان بیاید، او را از تنهایی نجات دهد و به او کمک کند تا شرایط دشوار را پشت سر بگذارد.
  خشونت و مبارزه محور اصلی بازی نیست و تنها در چند صحنه از آن دیده می‌شود. مانند صحنه‌ای که دو برادر در حال کندن پای یک عنکبوت غول پیکرند یا صحنه‌ای دیگر که یک غول در حال حمله کردن به برادرهاست و آن‌ها باید از دستش فرار کنند. همچنین قسمتی در بازی وجود دارد که یک میدان مبارزه‌ی خونین و پر از جسد غول‌ها را نشان می‌دهد و مشخص است که این غول‌ها در این میدان با هم جنگیده بودند. به‌جز خشونت، صحنه‌های غمگین‌کننده‌ی زیادی هم در بازی نشان داده می‌شود. در ابتدای بازی برادر کوچک‌تر در یک قایق نشان داده می‌شود، در حالی که می‌خواهد به مادرش که در دریا افتاده کمک کند اما نمی‌تواند و مادرش غرق می‌شود. در ادامه همان برادر در کنار قبر مادرش نشان داده می‌شود در حالی که بسیار غمگین است و روح مادرش را می‌بیند که از قبر خارج می‌شود (البته صحنه ترسناک نیست و بیشتر بار احساسی دارد). مرگ در داستان نقش کلیدی‌ بازی می‌کند. دو برادر برای درمان بیماری کشنده‌ی پدرشان مجبور به سفر و پیدا کردن داروی خاصی می‌شوند. در کل، داستان بازی می‌تواند برای کودکان و نوجوانان‌ کم‌سن غمگین‌کننده باشد.
  بازیکنان در بازی باید کنترل هر دو شخصیت را به صورت همزمان انجام دهند. برادر بزرگ‌تر با استیک چپ و برادر کوچک‌تر با استیک راست. این ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد اما با تمرین می‌توان به آن عادت کرد. پازل‌های بازی چندان سخت نیستند و با کمی فکر کردن قابل حل‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Brothers: A Tale of Two Sons یک بازی ماجراجویانه با داستانی احساسی است. بازی درباره‌ی ماجراجویی دو برادر است و بازیکن در آن باید با گشتن در قسمت‌های مختلف، صحبت با شخصیت‌های دیگر، حل کردن پازل‌ها و گاهی اوقات هم انجام مبارزه، داستان آن را پیش ببرد. در داستان این بازی مفاهیمی چون عشق، از دست دادن عزیزان و کمک به یکدیگر مطرح می‌شود. این دو برادر مشخصاً یکدیگر را دوست دارند و در بسیاری از قسمت‌های بازی تکیه‌گاه هم دیگرند.
  با این‌که مبارزه محور اصلی بازی نیست، چندین صحنه‌ی خشن همراه با نمایش خون در آن وجود دارد. در یکی از صحنه‌ها دو برادر با میدان نبردی روبه‌رو می‌شوند که غول‌ها در آن با هم مبارزه کرده‌ بودند و حالا پر از خون و اجساد غول‌هاست. در صحنه‌ای دیگر آن‌ها باید با یک عنکبوت غول‌پیکر مبارزه کنند و در نهایت پاهای او را می‌کنند. داستان بازی بسیار احساسی و در مواقعی ناراحت‌کننده است. در ابتدای بازی صحنه‌ی غرق شدن مادر این دو برادر نشان داده می‌شود که برادر کوچک‌تر شاهد آن است. مفهوم مرگ و از دست دادن در داستان بازی نقش مهمی دارد. در یکی از صحنه‌های بازی دو برادر با مردی روبه‌رو می‌شوند که ظاهراً مست است. او از نوشیدنی‌اش به برادر کوچک‌تر تعارف می‌کند، برادر کوچک‌تر جرعه‌ای از آن می‌نوشد و از چهره‌اش مشخص است که از آن بدش آمده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی دو برادری است که سفری را آغاز کرده‌اند به امید این‌که بتوانند داروی خاصی را برای درمان بیماری پدرشان پیدا کنند. این دو برادر در ابتدای بازی و در صحنه‌ای احساسی مادرشان را در دریا از دست می‌دهند که باعث می‌شود یکی از آن‌ها ترس از آب پیدا کند. آن‌ها جنگجو نیستند و هیچ سلاحی همراه‌شان نیست و برای پیش رفتن در سفرشان و حل کردن پازل‌های بازی تنها باید به خودشان و اشیایی که در محیط اطراف‌شان وجود دارد، تکیه کنند. در طول بازی ارتباط عاطفی این دو برادر محکم‌تر می‌شود و یاد می‌گیرند که برای گذشتن از موانع و مشکلاتی که پیش رویشان قرار می‌گیرد می‌توانند به هم اعتماد و تکیه کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های Brothers: A Tale of Two Sons این است که از مکانیک‌ها و کنترل‌های بازی کمک می‌گیرد تا بتواند رابطه‌ی میان دو برادر را برای بازیکن ملموس‌ کند و فراتر از آن، تلاش می‌کند تا بازیکن احساسات و حس و حال شخصیت‌ها را هم درک کند. این قضیه به‌‌خصوص در زمان‌هایی بیشتر مشخص می‌شود که بازیکن باید برای حل کردن یک پازل از هر دو شخصیت به طور همزمان کمک بگیرد. داستان درگیرکننده‌، پازل‌های خلاقانه و متفاوت،‌ شخصیت‌‌ها و موقعیت‌هایی که در آن قرار می‌گیرند همگی باعث می‌شوند تا بازیکن احساس نزدیکی زیادی با قهرمانان بازی بکند و اتفاقاتی که در داستان می‌افتد برایش مهم باشد. شاید عادت کردن به کنترل‌های همزمان در ابتدا کمی دشوار باشد اما دنیای چشم‌نواز این بازی به همراه شخصیت‌ها و داستان به‌یادماندنی‌اش ارزش این را دارد که کمی بیشتر از سایر بازی‌ها برای آن وقت گذاشته شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی روابط اعضای خانواده به‌خصوص خواهر و برادر صحبت کنید. اگر خواهر یا برادری دارید،‌ رابطه‌ی شما با آن‌ها چطور است؟ آیا رابطه‌ی دو شخصیت اصلی بازی، برای شما آشنا بود و تجربه‌های مشابه آن را داشتید؟
  ـ می‌توانید در خانه درباره‌ی مفهوم از دست دادن و مرگ عزیزان صحبت کنید. آیا تا به حال عزیزی را از دست داده‌اید؟ برای کنار آمدن با غم از دست دادن آن‌ها چه کردید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده ۵۰۵ Games
  سال انتشار ۲۰۱۳