Call of Cthulhu

thumbnail
۱۸ سال به بالا
یک بازی ماجراجویانه‌ی ترسناک با داستانی عجیب و صحنه‌های خشن و اذیت‌کننده
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در بخش‌هایی از بازی صدای افراد در حین رابطه‌ی جنسی شنیده می‌شود. شخصیت‌های زیادی در حال نوشیدن مشروب نشان داده می‌شوند. خود شخصیت اصلی هم به الکل و قرص‌های خواب اعتیاد دارد. در قسمتی از بازی شخصیت اصلی در یک کشو مقداری مواد و دارو پیدا می‌کند و در مورد عوارض جانبی آن‌ها صحبت می‌شود. داستان کلی در رابطه با نیروهای شیطانی و مراسم‌های قربانی کردن افراد است و صحنه‌های زیادی هم مرتبط با آن‌ها نشان داده می‌شود. در قسمت پایانی بازی و با توجه به تصمیماتی که بازیکن تا آن زمان گرفته، ممکن است یکی از انتخاب‌های پیش رویش خودکشی باشد.
  لحن بسیاری از شخصیت‌ها در طول بازی تهدید‌آمیز و ترسناک است. از کلمه‌ی f..k چند بار در طول مکالمات استفاده می‌شود.
  این بازی پر است از صحنه‌های اذیت‌کننده، تصاویر خشونت‌آمیز، خونین و صحنه‌هایی از شکنجه. فضای بازی هم مخوف و ترسناک است و اتفاقات ناراحت‌کننده‌ی زیادی در آن می‌افتد که به واسطه‌ی موسیقی دلهره‌آور و اول‌شخص بودن تشدید هم می‌شوند. خون ریخته شده، روی زمین و سایر قسمت‌های محیط به دفعات دیده می‌شود. شخصیت‌های انسانی و غیرانسانی ترسناک و خشنی در بازی حضور دارند که ممکن است در مواردی به بازیکن حمله کنند. داستان بازی شامل موجودات و نیروهای شیطانی، انجام مراسم قربانی کردن افراد، انجام مراسم‌های مذهبی و فرقه‌ای، مشکلات روانی و... می‌شود. تصاویر اذیت‌کننده‌ی زیادی در بازی وجود دارد مانند لاشه‌ی ماهی‌های خونین روی هم تلنبار شده، تصاویری ناراحت‌کننده از کابوس‌های شخصیت اصلی، صحنه‌هایی از وال‌هایی خونین که شکار و به‌شدت زخمی شده‌اند، فردی که با انگشتش چشم شخص دیگری را فشار می‌دهد، شخصی که با ضربه‌های شدید به سرش کشته می‌شود، تصاویری از حمله‌های نیروهای شیطانی، کشتن شخصی با وارد کردن نیزه‌ای در گلویش،‌ فردی که در حال خوردن دست خودش است و... در قسمت‌هایی از بازی شخصیت اصلی در یک مرکز روانی زندانی می‌شود که در آن‌جا با خشونت موادی را به او تزریق می‌کنند. در همین مرحله، بازیکن با یکی دیگر از زندانیان مواجه می‌شود که او هم به تخت بسته شده و به نظر شکنجه شده است. در چندین موقعیت، قهرمان بازی تعادل روحی خود را از دست می‌دهد یا دچار حمله‌ی عصبی می‌شود. در قسمت پایانی بازی با توجه به انتخاب‌های پیش روی بازیکن، قهرمان بازی می‌تواند خودکشی کند (که صحنه‌ی انجام آن نشان داده نمی‌شود اما در ادامه تصویری نقاشی شده از آن قابل دیدن است) یا در یک مراسم مذهبی خون خود را اهدا کند (که در این صورت خشونت بی‌حد و حصری او را فرا می‌گیرد و شروع به کشتن دیگران می‌کند). با این‌که این بازی مبارزه‌ای نیست اما در مواردی بازیکن ممکن است با موجودات شیطانی مبارزه یا به سمت انسان‌های دیگر تیراندازی کند.
  گیم‌پلی و کنترل‌های بازی بسیار راحتند و اکثر معماها به سادگی حل می‌شوند. البته این بازی بسیار داستان و گفتگو محور است و برای پیشرفت در آن بازیکن باید آشنایی متوسطی با زبان انگلیسی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Call of Cthulhu یک عنوان ماجراجویانه‌ی اول‌شخص و ترسناک است که با الهام از داستان ترسناکی به همین نام و نوشته‌ی ه.پ. لاوکرافت ساخته شده است. بازی بسیار داستان‌محور است و بخش زیادی از آن شامل ماجراجویی در محیط، صحبت با شخصیت‌های مختلف و پیدا کردن سرنخ می‌شود. در مواقعی هم بازیکن باید با انسان‌ها یا موجودات دیگر مبارزه کند. این مبارزه‌ها با سلاح یا با دست انجام می‌شوند. بازی دارای صحنه‌ها و محتوای اذیت‌کننده‌‌ی زیادی است و خون و تصاویر خشونت‌آمیز به دفعات در آن نشان داده می‌شوند. داستان شامل موجودات و نیروهای شیطانی، انجام مراسم قربانی کردن افراد، مشکلات روانی و... می‌شود. تصاویر اذیت‌کننده‌ی زیادی در بازی وجود دارد، مانند لاشه‌ی ماهی‌های خونین روی هم تلنبار شده، صحنه‌هایی از وال‌هایی خونین که شکار و به‌شدت زخمی شده‌اند، فردی که با انگشتش چشم شخص دیگری را فشار می‌دهد، شخصی که با ضربه‌های شدید به سرش کشته می‌شود، فردی که در حال خوردن دست خودش است و... همچنین چندین صحنه که حاکی از شکنجه‌ی افراد است در طول بازی دیده می‌شود. شخصیت اصلی به الکل و قرص‌های خواب اعتیاد دارد و در هنگام مصرف آن‌ها هم نشان داده می‌شود. این بازی به دلیل اول‌شخص بودن و همین‌طور موسیقی دلهره‌آوری که دارد می‌تواند بسیار ترسناک و اذیت‌کننده باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در سال ۱۹۲۴ اتفاق می‌افتد و در رابطه با مردی به نام ادوارد پیرس است. او یک کاراگاه خصوصی است که برای پیدا کردن راز قتل خانواده‌ی هاکینز به جزیره‌‌ای عجیب سفر می‌کند. پیرس از همان ابتدا متوجه می‌شود که با داستانی پر رمز و راز روبه‌رو است و جزیره‌ای که به آن پا گذاشته، مانند جاهای دیگر نیست. او باید با صحبت با شخصیت‌های مختلف و پیدا کردن سرنخ، راز اتفاقات عجیبی که در حال رخ دادن است را کشف کند و البته تلاش کند تا در این جزیره‌ی مرموز زنده بماند.

  کیفیت

  بازی Call of Cthulhu عنوانی ترسناک و ماجراجویانه است که به‌راحتی می‌تواند بازیکن را با داستان درگیرکننده و عمیقی که دارد اذیت‌ کند، در نتیجه بیشتر برای کسانی مناسب است که طاقت روبه‌رو شدن با این داستان‌ها را دارند. کیفیت بصری و گرافیکی بازی چندان بالا نیست و ممکن است برای بعضی پایین‌تر از حد استاندارد به نظر برسد، با این حال در عنوانی که تمرکز اصلی روی داستان بوده، چندان اهمیتی ندارد. ضمن این‌که بازی سرعت پایینی دارد و گیم‌پلی آن نسبتاً بدون چالش است. البته پازل‌های آن بیشتر از این‌که سرعت عکس‌العمل بازیکن را بسنجند، مهارت‌های او در مشاهده و استنتاج را به چالش می‌کشند که می‌تواند برای علاقه‌مندان به این نوع پازل‌ها جالب و سرگرم‌کننده باشد. پیشرفت داستان، اتفاقاتی که قهرمان با آن‌ها روبه‌رو می‌شود و به‌خصوص پایان‌بندی بازی، از نکاتی است که این عنوان را نسبت به سایر بازی‌های سبک خودش متمایز می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونت این بازی صحبت کنید. آیا تصاویر خشونت‌آمیزی که در Call of Cthulhu وجود دارد باعث شده تا داستان آن بیشتر روی شما اثر بگذارد؟ فکر می‌کنید اگر این میزان از خشونت در بازی وجود نداشت، در میزان ترس و تأثیرگذاری بازی تغییری ایجاد می‌شد؟ ـ چگونگی پایان یافتن داستان به تصمیمات بازیکن بستگی دارد. دلیل شما برای تصمیمی که در صحنه‌ی پایانی گرفتید چه بود؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز، خشونت زیاد، مفاهیم جنسی و بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Focus Home Entertainment
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸