Call of Duty: Black Ops 4

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی تیراندازی اول‌شخص و کاملاً آنلاین با خشونت زیاد

سال: 2018
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارجاعات کلامی زیادی به نوشیدنی‌های الکلی وجود دارد. یکی از شخصیت‌ها تقریباً همیشه در حال سیگار کشیدن است. در برخی نقشه‌های بازی، نوعی پودر سفید دیده می‌شود که ظاهراً مواد مخدر است.
  اکثر شخصیت‌ها از عبارات بسیار توهن‌آمیزی مثل “f--k” و “s--t” به طور مکرر استفاده می‌کنند.
  بازیکن با استفاده از انواع و اقسام اسلحه‌های واقع‌گرایانه، بازیکن‌های دیگر و زامبی‌ها را می‌کشد. اسلحه‌های سرد مختلفی هم در بازی دیده می‌شود که در صورت استفاده از آن‌ها، امکان قطع عضو و جدا شدن دردناک و خون‌آلود اعضای بدن وجود دارد. زامبی‌های بازی به شدت واقع‌گرایانه کار شده‌اند و ممکن است برای کودکان و حتی نوجوانان، ترسناک باشند. در سکانس‌های سینمایی مربوط به شخصیت‌های اصلی بازی، محتوای خشونت‌آمیز بیشتری وجود دارد. به عنوان مثال، به صورت یکی از شخصیت‌ها تیراندازی می‌شود و یکی دیگر از آن‌ها در حالی که دست خودش را قطع می‌کند نشان داده می‌شود. در بخش تنظیمات، گزینه‌ای برای غیرفعال کردن خون‌ریزی و خشونت بالای بازی وجود دارد.
  کنترل‌های بازی برای بازیکنانی که تجربه‌ی تیراندازی‌های اول‌شخص را دارند، بسیار آشنا و ساده است. تمام حالت‌های موجود، یک بخش تمرینی و در واقع معرفی دارند. بخش زامبی‌ها از یک حالت مخصوص تازه‌کارها بهره می‌برد که سلامتی بیشتری در اختیار بازیکن قرار می‌دهد و برای کسانی که می‌خواهند تازه این حالت را بازی کنند، راحت‌تر است. البته چون تمام بازی به شکل آنلاین است، مبارزه با بازیکن‌هایی که سطح بالاتری دارند، کار سختی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Black Ops 4 یکی از نسخه‌های مجموعه‌ی پرطرفدار Call of Duty است که بر خلاف اکثر عناوین این مجموعه، حالت داستانی و تک‌نفره ندارد و کل بازی به شکل آنلاین انجام می‌شود. چندین حالت مختلف در بازی وجود دارد که مأموریت اول بازیکن در تمامی آن‌ها، از بین بردن دشمنان و همکاری با هم‌تیمی‌ها است.
  اسلحه‌های بازی بسیار متنوع‌اند و شامل انواع و اقسام مواد منفجره، سلاح گرم و حتی برخی سلاح‌های سرد می‌شوند. بازی یک بخش زامبی هم دارد که در آن اسلحه‌های اساطیری مثل یک چکش بزرگ با قدرتی ماورایی وجود دارد. در این بخش، میزان خشونت بسیار بالا است و صحنه‌هایی از قطع عضو و منفجر شدن زامبی‌ها در مبارزه‌ها نشان داده می‌شود. البته در تنظیمات بازی، گزینه خاموش کردن خون و خشونت وجود دارد. با این حال، خشونت در این بازی تشویق شده و به شکلی باشکوه نشان داده می‌شود. بازی با دوستان می‌تواند کار تیمی و تصمیمات استراتژیک را تشویق کند، اما بازی با افراد غریبه، ممکن است به توهین و تمسخر از سوی آن‌ها منجر شود. عباراتی که شخصیت‌های بازی به کار می‌برند نیز مؤدبانه و محترمانه نیستند. آن‌ها هنگام کشتن بازیکن دیگر یا زامبی‌ها، حرف‌های تهییج‌کننده می‌زنند که اکثراً شکلی توهین‌‌آمیز دارند. یکی از شخصیت‌ها همیشه در حال سیگار کشیدن است و ارجاعاتی به نوشیدنی‌های الکلی در مکالمات بازی وجود دارد. در منوی اصلی نیز، بازیکن به خرید اقلام اضافه از طریق فروشگاه درون بازی تشویق می‌شود.

  چکیده داستان

  همان طور که گفته شده، این نسخه از بازی‌های Call of Duty داستان یا کمپین تک‌نفره ندارد و شرکت سازنده، تمام تمرکز خود را روی بخش آنلاین گذاشته است. شخصیت‌هایی در بازی وجود دارند که از آن‌ها به عنوان «متخصص» یاد می‌شود و هر کدامشان، یک قابلیت ویژه دارند. مثلا یکی از متخصص‌ها می‌تواند به سگ خود دستور حمله بدهد و دیگری به چندین نارنجک قدرتمند مجهز است. بعد از گذراندن حالت تمرینی و آشنا شدن با هر کدام از متخصص‌ها، بازیکن وارد قسمت اصلی بازی می‌شود و می‌تواند در حالت‌های رایج بازی‌های آنلاین، به رقابت با دیگر بازیکنان بپردازد. حالت جدیدی نیز به نام Heist به این بازی اضافه شده که در آن، بازی به شکل راندهای پی در پی انجام می‌شود و بازیکن می‌تواند بین هر راند، اسلحه یا ارتقاهای مختلفی را خریداری کند. حالت مخصوص زامبی‌ها در این نسخه هم وجود و بازیکنان می‌توانند با تیم‌های 4 نفره وارد آن شوند. یکی دیگر از حالت‌های جدید بازی Blackout نام دارد. این حالت در واقع در بازی‌های دیگری مثل «فورتنایت» هم وجود داشته و نام اصلی آن «بتل رویال» است. در این حالت، صد بازیکن از آسمان با چتر وارد نقشه‌ای بسیار بزرگ می‌شوند و در ابتدا، هیچ اسلحه یا پوشش ضدگلوله‌ای ندارند و باید در بخش‌های مختلف نقشه، به دنبال این تجهیزات باشند و به کشتار بقیه‌ی بازیکنان بپردازند.

  کیفیت

  امروزه بازی‌های آنلاین بیشترین محبوبیت را دارند و این بازی هم از همین سیستم پیروی می‌کند. به همین دلیل افرادی که به دنبال داستان قوی یا بخش تک‌نفره می‌گردند، به احتمال زیاد از این عنوان لذت نخواهند برد. با این حال، Black Ops 4 می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش برای دوستداران بازی‌های آنلاین باشد. گرافیک بازی بسیار پرزرق و برق و واقع‌گرا کار شده و انتخاب خوبی برای سرعت بالای این عنوان به نظر می‌آید. تعدد نقشه‌ها و حالت‌های مختلف بازی باعث می‌شود که بازیکن همیشه گزینه‌ی تازه‌ای برای تجربه کردن داشته باشد. با پیشروی در بازی و بالا رفتن تجربه، بازیکن می‌تواند اسلحه و تجهیزات جدیدی دریافت کند. وجود چندین شخصیت مختلف با قابلیت‌های متنوع نیز به معنای بالا رفتن ارزش تکرار این حالت‌ها است. محبوب‌ترین بخش بازی همان Blackout یا حالت بتل رویال است. در این حالت، از نقشه‌های محبوب نسخه‌های قبلی بازی‌های Call of Duty استفاده شده و به همین خاطر، تجربه‌ی خاطره‌انگیزی برای بازیکنان باسابقه‌ی این مجموعه خواهد بود. بخش زامبی بازی هم هیجان‌انگیز است و چندین نقشه و سرعت متفاوت در آن وجود دارد. با این حال، هیچ کدام از این حالت‌ها جای بخش داستانی را برای قدیمی‌ترین طرفداران این مجموعه پر نخواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید در مورد خشونت نمایش داده شده در این بازی و احساسی که به شما می‌داد صحبت کنید. آیا بخشی از بازی بود که برایتان اذیت‌کننده باشد؟
  ـ آیا ساخت عروسک‌های بچه‌گانه مثل Lego که ذاتی کودکانه و مهربان دارند، با استفاده از شخصیت‌های خشن و بزرگ‌سالانه این بازی کار درستی به نظر می‌آید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خون و خون‌ریزی بالا، ارجاع به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی، خشونت شدید، استفاده از کلمات و اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Activision
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸