Call of Duty: Infinite Warfare

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی تیراندازی اول‌شخص خشن و خونین از مجموعه‌ای‌ پرطرفدار

سال: 2016
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در حالت چندنفره‌ی بازی، بازیکنان می‌توانند بنرهایی را در بازی آزاد کنند که تصاویری بزرگسالانه روی آن‌ها دیده می‌شود مانند زنی که قسمتی از باسنش معلوم است یا زنی با بالاتنه‌ی عریان که دست یک زامبی روی سینه‌هایش را پوشانده است. روی یکی از بنرها هم تصویر ماریجوانا و شیشه‌ی مخصوص مصرف آن دیده می‌شود.
  در مکالمات بازی به دفعات از کلمات توهین‌آمیز سنگین مانند s..t، f..k و bastard استفاده می‌شود.
  بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص و با سلاح‌هایی مانند انواع تفنگ‌ها، مواد انفجاری و سلاح‌های آینده‌نگرایانه با دشمنان انسانی و گاهی هم ربات‌ها مبارزه می‌کند. گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است که در کنار اول‌شخص بودن باعث شده تأثیر خشونت و اضطراب آن بیشتر شود. ضربه‌های موفق به دشمنان با خونریزی همراه است و در مبارزه‌ها از جلوه‌های صوتی مانند ناله‌ی درد دشمنان، صدای ضربه‌ها یا شکستن استخوان‌ها استفاده شده است. استفاده از بعضی سلاح‌ها می‌تواند بدن دشمنان را منفجر کند. در قسمت‌های غیرتعاملی صحنه‌های خشنی مانند سربازی که سر شخصی را با پایش له می‌کند یا مردی که سرش مدام به جسمی سخت کوبیده می‌شود وجود دارد. در طول بازی بازیکنان به طور مداوم با اجساد خونین و خونی که روی دیوارها و زمین ریخته شده مواجه خواهد شد. در حالت زامبی این بازی که محبوبیت زیادی هم دارد، بازیکن باید با زامبی‌ها مبارزه کند که آن هم شامل خشونت خونین می‌شود. قسمت‌های داستانی این قسمت از بازی به شکل کارتونی و با نمایش خشونت و خونریزی‌های اغراق‌آمیز نشان داده شده‌اند.
  کنترل‌های بازی نسبتاً ساده‌اند و بازیکنانی که با عناوین تیرانداری اول‌شخص آشنا باشند به راحتی به آن‌ها عادت خواهند کرد. ضمن این که بازی چندین درجه دشواری مختلف دارد که بازیکن می‌تواند بر اساس توانایی‌هایش هر کدام از‌ آن‌ها را انتخاب کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Call of Duty: Infinite Warfare یک بازی تیراندازی اول‌شخص است. بازیکن در نقش فرمانده‌ی گروهی قرار می‌گیرد که باید با گروهی از انسان‌ها که قصد تصرف سیارات دیگر و استفاده از منابع آن‌ها را دارند، مقابله کند. اکثر قسمت‌های بازی شامل مبارزه با دشمنان انسانی و گاهی هم ربات‌ها می‌شود. همچنین یک بخش زامبی در بازی وجود دارد که در آن بازیکن باید به سمت زامبی‌ها تیراندازی کند و آن‌ها را بکشد.
  خشونت قابل توجه و واقع‌گرایانه‌ای در بازی وجود دارد. بازیکن با انواع تفنگ‌های واقعی و فانتزی که البته طراحی واقع‌گرایانه‌ای دارند با دشمنان مبارزه می‌کند. هر ضربه‌ی موفق با خونریزی، فریاد درد دشمنان و گاهی هم صدای شکستن استخوان‌ها یا زخمی شدن بدن دشمنان همراه است. در قسمت‌های غیرتعاملی و سینمایی کمپین اصلی، صحنه‌هایی خشن‌تر مانند سربازی که سر شخص دیگری را با پا له می‌کند وجود دارد. در بخش غیرتعاملیِ حالت زامبی که به صورت کارتونی نمایش داده می‌شود (گیم‌پلی حالت زامبی واقع‌گراست) تصاویری با خشونت و خونریزی اغراق‌آمیز وجود دارد. در بازی بنرهایی وجود دارد که بازیکن می‌تواند در حالت آنلاین از آن‌ها استفاده کند و بعضی از آن‌ها شامل تصاویر بزرگسالانه از زنان نیمه‌برهنه و مواد مخدر می‌شوند. در مکالمات از کلمات توهین‌آمیز سنگین به زبان انگلیسی به دفعات استفاده شده است. حالت اول‌شخص و واقع‌گرا بودن این بازی باعث شده تأثیر خشونت و اضطراب آن بیشتر شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در آینده اتفاق می‌افتد، در زمانی که انسان‌ها به خاطر جمعیت زیاد و منابع محدود عده‌ای را به سیارات دیگر فرستاده‌اند. با وجود شکل‌گیری سازمانی جهانی برای کنترل و سازماندهی فعالیت انسان‌ها روی سیارات دیگر، در مریخ گروهی شورشی شکل می‌گیرد که علیه ساکنین زمین اعلام جنگ می‌کنند. بازیکن در نقش فرمانده‌ای قرار می‌گیرد که باید با این شورشیان مبارزه کند.

  کیفیت

  برخلاف نارضایتی‌هایی که در ابتدا نسبت به این بازی شکل گرفته بود، Infinite Warfare عنوانی سرگرم‌کننده و باکیفیت محسوب می‌شود که می‌تواند حتی طرفداران قدیمی مجموعه‌ی CoD را هم راضی کند. گرافیک بازی عالی است، صداگذاری‌ها و جلوه‌های صوتی کیفیت بالایی دارند، مبارزه‌ها درگیرانه و رضایت‌بخش‌اند و داستان، روایت جذابی دارد که باعث می‌شود بازیکن واقعاً به سرنوشت شخصیت‌ها اهمیت دهد. سلاح‌های متنوعی در دسترس بازیکن است و مبارزه‌هایی که در زمین، روی سیارات مختلف و در فضا اتفاق می‌افتند هر کدام جذابیت خاص خود را دارند. شاید تنها نکته‌ی معمولی بازی را بتوان حالت چندنفره‌ی آن دانست که نوآوری خاصی در آن وجود ندارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ در ابتدای بازی این جمله نوشته می‌شود: «اگر ماه، خورشید و ستاره‌ها در دسترس انسان درنده قرار داشتند، مدت‌ها پیش نابود شده بودند.» نظر شما درباره‌ی این حرف چیست؟ آیا با آن موافقید؟
  ـ می‌توانید درباره‌ی استفاده‌ی انسان‌ها از منابع طبیعی صحبت کنید. به نظرتان با این روند استفاده از منابع، تا چه زمانی می‌توان از زمین استفاده کرد؟ اگر به جایی برسیم که منابع پاسخگوی نیاز انسان‌ها نباشند، چه باید کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت زیاد، نمایش خون و خشونت واقع‌گرایانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز، مفاهیم بزرگسالانه، عریانی، اشاره به موادمخدر
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۴۰
  تولید کننده Infinity Ward
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶