Call of Duty: Modern Warfare Remastered

thumbnail
۱۸ سال به بالا
بازی تیراندازی اول‌شخص هیجانی، با خشونت و خونریزی زیاد و داستانی جنگی
سال: 2016
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان اصلی بازی درباره‌ی جنگ داخلی در خاورمیانه و مبارزه با یک گروه تروریستی است. بازیکنان در نقش سربازان آمریکایی بازی می‌کنند و در تمام مدت در میدان‌های جنگ در حال مبارزه‌اند.
  در مکالمات بازی از کلمات توهین‌آمیزی مانند hell، damn، s..t و f..k استفاده می‌شود.
  بعضی مناطقی که مأموریت‌های بازی در آن‌ها انجام می‌شود بر اساس مکان‌های واقعی طراحی شده‌اند، مانند شهر چرنوبیل که حادثه‌ی نیروگاه اتمی در آن رخ داد.
  این بازی به صورت اول‌شخص بازی می‌شود و بازیکن در اکثر زمان‌ها مشغول تیراندازی به سمت دشمنان انسانی است. سلاح‌هایی چون تک‌تیر، اسنایپر، نارنجک، ماشین تفنگی و... در طول بازی استفاده می‌شوند. تیراندازی‌ها به‌خصوص از فاصله‌ی نزدیک، با نمایش مقدار زیادی خون همراه‌اند. صحنه‌های زیادی از انفجار و تیراندازی در طول بازی وجود دارد. هنگام زخمی شدن بازیکن، صفحه برای چند لحظه قرمز می‌شود و لکه‌های خون روی آن پدیدار می‌شوند. مأموریت‌های بازی اکثراً در شهرهایی در خاورمیانه رخ می‌دهند که درگیر جنگ داخلی‌اند و دشمنان بازیکن را شبه‌نظامیان شکل می‌دهند. در قسمت‌های سینمایی بازی، تصاویری از شهروندان عادی وجود دارد که توسط شبه‌نظامیان در خیابان اعدام می‌شوند. همچنین در صحنه‌ی ابتدایی بازی، بازیکن در نقش یک زندانی قرار می‌گیرد که توسط نیروهای دشمن و با شلیک به سر کشته می‌شود. در صفحات بارگذاری، نقل ‌قول‌های مرتبط با جنگ (موافق و مخالف آن) به زبان انگلیسی نشان داده می‌شود. این بازی به دلیل اول شخص بودن، گرافیک بسیار واقع‌گرایانه و فضای جنگی‌اش، بسیار هیجان‌انگیز و استرس‌آور است و خشونت آن، تأثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر بازی‌ها دارد.
  کنترل‌های بازی پیچیدگی خاصی ندارند و مخصوصاً برای کسانی که با این سبک بازی‌ها آشنایی داشته باشند بسیار ساده‌اند. با این حال فهم مکالمات بازی که به زبان انگلیسی است می‌تواند برای کسانی که با این زبان آشنایی ندارند دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Call of Duty: Modern Warfare Remastered عنوانی در سبک تیراندازی اول‌شخص است که بازسازی دوباره‌ای از یک بازی قدیمی و محبوب به حساب می‌آید. بازیکن در نقش یک سرباز آمریکایی بازی می‌کند که باید با شرکت در مأموریت‌های مختلف در مناطق مختلف در خاورمیانه، با دشمنان تروریست مبارزه کند. بیشتر زمان بازی به تیراندازی کردن به سمت دشمنان می‌گذرد. بازیکن از زاویه‌ی اول‌شخص و با انواع سلاح‌ها مانند تک‌تیر، اسنایپر، نارنجک و... به سمت دشمنان انسانی تیراندازی می‌کند. در اکثر صحنه‌های تیراندازی، به‌خصوص صحنه‌هایی که بازیکن به دشمن نزدیک است، مقدار زیادی خون به اطراف می‌پاشد. در صحنه‌های سینمایی، تصاویر خشونت‌آمیز با جزئیات بیشتری نشان داده می‌شوند. گرافیکِ بسیار واقع‌گرایانه و اول‌شخص بودن، این بازی را بسیار استرس‌آور کرده و تأثیرگذاری خشونت آن را افزایش داده است. ضمن این‌که در صفحات بارگذاری بازی، نقل‌ قول‌هایی درباره‌ی جنگ از شخصیت‌های واقعی نشان داده می‌شود. این بازی را می‌توان به صورت آنلاین و چندنفره هم بازی کرد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد دو سرباز انگلیسی و آمریکایی است که در جنگ با یک گروه تروریستی در خاورمیانه و همین‌طور یک گروه روسی شرکت می‌کنند. اتفاقات معمولاً در روسیه و کشورهای خاورمیانه رخ می‌دهد و تروریست‌ها به زبان عربی صحبت می‌کنند. بازیکن باید با انجام مأموریت‌های مختلف، نقشه‌های این گروه‌های تروریستی را خنثی و رهبران آن‌ها را دستگیر کند.

  کیفیت

  این بازی، عنوانی بهینه‌سازی شده از Call of Duty 4: Modern Warfare است که در زمان خودش هم با واکنش‌های بسیار مثبتی از سمت منتقدین و بازیکنان روبه‌رو شد و به همین دلیل هم نسخه‌ی بهینه‌سازی شده‌ی آن برای کنسول‌های نسل هشت به بازار آمد. داستان بازی درست مانند عنوان اصلی و به همان اندازه هیجان‌انگیز است. مبارزه‌ها پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند که در کنار گرافیک ارتقا یافته، آن‌ها را بیش از پیش برای بازیکن واقعی می‌کنند. با این‌که گرافیک بازی همچنان به کیفیت بازی‌های جدید CoD نیست، اما در مقایسه با عنوان اصلی بسیار بهتر و پرجزئیات‌تر شده است. کمپین داستانی بازی نسبتاً کوتاه است اما بازیکنان می‌توانند در حالت آنلاین چند نفره هم بازی را ادامه دهند. Call of Duty: Modern Warfare Remastered شاید به قدرت بازی‌های جدید این مجموعه نباشد اما برای کسانی که از نسخه‌ی قدیمی آن لذت برده‌اند یا به دنبال بازی‌های کلاسیک‌تر در سبک تیراندازی اول‌شخص می‌گردند، گزینه‌ی مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ اتفاقات این بازی اکثراً در خاورمیانه و کشورهای عربی رخ می‌دهد و تروریست‌ها هم به زبان عربی صحبت می‌کنند. حتی در بسیاری از نقشه‌ها، ایران هم به وضوح دیده می‌شود. می‌توانید درباره‌ی تأثیری که چنین نمایشی از این کشورها روی بازیکن دارد صحبت کنید. ـ در بسیاری از صحنه‌های این بازی، شهر‌های مخروبه‌ای را می‌بینیم که درگیر جنگ داخلی‌اند. می‌توانید درباره‌ی جنگ و تبعاتی که روی زندگی مردم عادی دارد صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Activision
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۶