Call of Duty: Warzone

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک بازی بتل‌رویال اول‌شخص بسیار خشن و خونین

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از شخصیت‌ها در حال کشیدن سیگار دیده می‌شوند. در بعضی از نشان‌ها و برچسب‌های داخل بازی، زن‌هایی نیمه‌برهنه یا با لباس‌های باز حضور دارند.
  در برخی از مکالمات داستانی بازی، از کلمه “s--t” استفاده شده است. البته فحاشی اصلی در بازی و هنگام روبه‌رو شدن با بازیکن‌های آنلاین آزاردهنده رخ می‌دهد.
  در بخش تیمی، فقط در صورتی می‌توان پیروز شد که واقعاً میزان همکاری و کار تیمی بین اعضای آن، بالا باشد. گفت‌وگوهای صوتی با هم‌تیمی‌ها و رسیدن به یک هدف مشخص، تشویق شده است و بازیکن‌ها باید با همکاری یکدیگر، قراردادهای درون بازی را به اتمام برسانند تا بتوانند پول بیشتری جمع‌آوری کنند و تجهیزات بهتری بخرند.
  بازیکن با استفاده از انواع و اقسام اسلحه‌های گرم و سرد، باید دیگر بازیکنان را از بین ببرد. سرعت بازی بسیار بالا است و به همین خاطر، بازیکن باید بسیار دقیق باشد و بتواند سریعاً به تهدیدها پاسخ دهد. در صورت رسیدن به سطوح بالاتر، بازیکن می‌تواند حرکات تمام‌کننده‌ای برای خود انتخاب کند که آن‌ها نیز اکثراً بسیار خشن و کشنده هستند. در بخش Gulag، بازیکن در حالی که منتظر مسابقه‌ی خود است، می‌تواند با سنگ و مشت دیگر بازیکنان را بزند. گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است و دشمنان پس از تیر خوردن، از درد ناله می‌کشند و خون آن‌ها در هوا پخش می‌شود. در صورت استفاده از مواد منفجره، بدن آن‌ها منفجر و به اطراف پرت می‌شود که تماشای آن می‌تواند آزاردهنده باشد. امکان زیر کردن دشمنان با استفاده از وسایل نقلیه مثل کامیون نیز وجود دارد.
  اگرچه بازی چندین حالت تمرینی و آموزشی دارد، اما قسمت‌های اصلی آن کاملاً آنلاین هستند. بازیکن باید با استفاده از مهارت‌های خودش هر دست از بازی را به اتمام برساند. هیچ‌نوع درجه‌ی سختی وجود ندارد و کنترل‌های آن برای بازیکنانی که قبلا عناوین تیراندازی اول‌شخص یا بتل‌رویال را تجربه کرده‌اند، سختی خاصی نخواهد داشت.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Call of Duty: Warzone یک عنوان در سبک تیراندازی اول‌شخص و بتل‌رویال است که در واقع نسخه‌ی رایگان و گسترش‌دهنده‌ی مستقل بازی Call of Duty: Modern Warfare است که در سال 2019 عرضه شد. هدف بازیکن، زنده ماندن به عنوان آخرین بازیکن یا آخرین تیم در نقشه بزرگی است که هر چند دقیقه یک بار، کوچک‌تر می‌شود و بازیکنان را به درگیری‌های بیشتر با یکدیگر تشویق می‌کند.
  گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است و هر تیری که از سمت بازیکن شلیک می‌شود و به هدف برخورد می‌کند، باعث پخش شدن خون در هوا و گاهی اوقات هم بلند شدن فریاد دشمنان می‌شود. خشونت آن نیز به نوعی تشویق‌شده است و بازی بازیکن را مجبور می‌کند تا زنده ماندن یک نفر، دیگران را بکشد. در مکالمات بخش داستانی، فحاشی کمی وجود دارد، اما در خود بازی که کاملاً آنلاین است، بازیکن ممکن است با بازیکن‌های دیگری مواجه شود که فحاشی می‌کنند. بعضی از شخصیت‌های بازی در حال کشیدن سیگار یا صحبت درباره‌ی مواد مخدر دیده می‌شوند. بازیکن به برچسب‌هایی نیز دسترسی دارد که به نوعی، امضای هر بازیکن است و می‌تواند آن‌ها را روی دیوارهای بازی بچسباند. بعضی از این برچسب‌ها، شخصیت‌های زنی با لباس‌های باز و نیمه‌برهنه‌ای دارند که می‌تواند برای بازیکنان کودک و نوجوان مناسب نباشد. همانند اکثر بازی‌های مجموعه‌ی Call of Duty؛ میزان مصرف‌گرایی این بازی نیز بسیار بالا است و بازی مدام از بازیکن می‌خواهد که با پرداخت پول واقعی، Battle Pass بازی را خریداری کند که ویژگی‌هایی مثل تزیینات مختلف برای اسلحه‌ها و لباس‌ها و شخصیت‌های جدید را باز می‌کند.

  چکیده داستان

  اگرچه هر فصل از بازی، صحنه‌های داستانی مخصوص خود را دارد، اما بازی Warzone یک عنوان رایگان بتل‌رویال است و داستان خاصی ندارد. بازیکن با تجهیزات کمی وارد نقشه‌ی بزرگی می‌شود و در ابتدا، باید تجهیزات بهتری برای خود و هم‌تیمی‌هایش پیدا کند. نقشه‌ی بازی توسط یک گاز مسموم احاطه شده است که هر چند دقیقه یک بار، ابر مسموم بازی کوچک‌تر می‌شود و فضای کم‌تری را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. بازیکن باید تمام تلاشش را بکند که آخرین تیم یا فرد زنده در بازی باشد.

  کیفیت

  بازی Warzone بر اساس همان موتور گرافیکی بازی Call of Duty: Modern Warfare نوشته شده و به همین خاطر، کیفیت بصری و گرافیکی بسیار خوبی دارد. گیم‌پلی بازی نیز همانند اکثر نسخه‌های این مجموعه در سال‌های اخیر، روان و مهیج است. شاید تنها مشکل بازی، سرورهای نسبتاً شلوغ آن باشد. البته سازندگان مدام در حال پیشرفت و ارتقای بازی هستند و بعید است که بازیکنی پس از یک یا دو بار تلاش، نتواند وارد یک مسابقه شود. صدای سلاح‌ها نیز با دقت زیادی کار شده و هر کدام از آن‌ها، صدای مخصوص خود را دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ این بازی آنلاین است و باید با همکاری بازیکنان دیگر انجام شود. می‌توانید در مورد روش‌های مقابله با محتوای توهین‌آمیزی که از سوی دیگر بازیکنان مطرح می‌شود صحبت کنید.
  ـ بازی Warzone تجهیزات جانبی و تزیینات متعددی دارد که بازیکن می‌تواند با خرج پول واقعی، آن‌ها را خریداری کند، اما این آیتم‌ها تاثیری روی مهارت یا پیشرفت در بازی نخواهند داشت. خود شما حاضرید برای خرید یک آیتم صرفاً تزئینی پول پرداخت کنید و آیا به نظرتان چنین کاری قابل توجیه است؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، موضوعات تحریک‌آمیز، عبارات زشت و توهین‌آمیز، استفاده از مواد مخدر، نمایش خون و خون‌ریزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده Activision
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰