Call of Duty: WWII

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی تیراندازی و بسیار خشن با موضوع جنگ جهانی دوم

سال: 2017
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بسیاری از شخصیت‌ها در حال کشیدن سیگار یا نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی نشان داده می‌شوند. در یکی از صحنه‌های بازی، یک شخصیت کاملاً مست است و رفتار عجیبی از خود نشان می‌دهد.
  از عبارات بسیار توهین‌آمیزی مثل “f--k”، “s--t” و “bastard” در بسیاری از دیالوگ‌های بازی و به شکل مکرر استفاده می‌شود.
  بازیکن در صورت تجربه‌ی کامل بخش داستانی ممکن است که به شکل غیرمستقیم، با برخی از اتفاقات و دانستنی‌های تاریخی درباره جنگ جهانی دوم آشنا شود. البته که آموزش تاریخی و اصولی این رویداد، از اولویت‌های بازی نیست.
  مناطق مهم و شناخته‌شده زیادی از جنگ جهانی دوم مثل ساحل نرماندی، به شکل دقیقی در بازی شبیه‌سازی شده‌اند. اسلحه‌ها، لباس‌ها و حتی ظاهر سربازها نیز با وفاداری زیادی به نسخه‌ی حقیقی آن‌ها، در بازی وجود دارند.
  بازیکن از اسلحه‌های مختلف، مواد منفجره، اجسام تیز و حتی خودروهای نقلیه‌ برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. بازیکن علاوه بر انسان‌ها، ممکن است سگ‌ها را هم از بین ببرد. در همان شروع بخش داستانی، بازیکن اجساد سربازانی را می‌بیند که دست‌ها، پاها و حتی نیم‌تنه‌ی پایینی خود را از دست داده‌اند. اگرچه تیراندازی عادی با اکثر اسلحه‌ها منجر به خون‌ریزی زیادی نمی‌شود، اما برخی اسلحه‌های خاص و مواد منفجره هستند که در صورت استفاده از آن‌ها، بدن دشمنان چندتکه و خون زیادی از آن‌ها ریخته می‌شود. حمله‌های غیرمسلحانه (از طریق دست، چاقو، شمشیر و یا نوک نیزه برخی از سلاح‌های گرم) نیز خشونت بسیار زیادی دارند و زجر کشیدن و ناله کردن دشمنان در آن‌ها، بسیار مشهودتر از تیراندازی‌های ساده است. میزان خشونت در هر سه حالت داستانی، آنلاین و زامبی نیز یکسان است و در بخش زامبی، ظاهر برخی از دشمنان هم ممکن است برای بعضی از بازیکن‌ها، ترسناک باشد. زامبی‌ها معمولاً به طور کامل نمی‌میرند، مگر این که به سر آن‌ها شلیک شود.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت و کاملا شبیه به اکثر بازی‌های رایج تیراندازی اول‌شخص است. چندین درجه سختی مختلف نیز در بخش داستانی وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Call of Duty: WWII یک عنوان در سبک اکشن و تیراندازی اول‌شخص است. این بازی یکی از معدود نسخه‌های مجموعه در سال‌های اخیر است که به ریشه‌های خود بازگشته و موضوع و فضای اصلی آن، جنگ جهانی دوم است. در بخش داستانی، بازیکن کنترل سربازی تازه‌کار و البته چند شخصیت دیگر را بر عهده می‌گیرد که هدف نهایی آن‌ها، مقاومت در برابر نیروهای ارتش آلمان و بیرون راندن آن‌ها از کشورهای درگیر جنگ است.
  بازیکن از سلاح‌های مختلف مربوط به دوران جنگ جهانی دوم استفاده می‌کند تا دشمنان خود را از بین ببرد. موتور گرافیکی و فیزیکی بازی بسیار واقع‌گرایانه است و به همین خاطر، به هر بخش از بدن دشمنان که شلیک شود، او در همان ناحیه صدمه می‌بیند و عضو خود را از دست می‌دهد. لحظه‌های مخفی‌کارانه‌ی بازی نیز که بازیکن در آن باید دشمنان را بدون سر و صدا و با استفاده از چاقو یا دستان خود از بین ببرد هم حاوی مقادیر بالای خشونت است. به عنوان مثال، صحنه‌ی فرو رفتن چاقو در گردن یکی از دشمن‌ها، بسیار دقیق و باجزئیات نشان داده شده است. همین میزان خشونت در بخش‌های دیگر بازی از جمله حالت‌های آنلاین و زامبی نیز وجود دارد و علاوه بر آن، ظاهر زامبی‌ها نیز ممکن است کمی ترسناک باشند. در بخش‌هایی از قسمت داستانی، بازیکن ممکن است علیه حیوانات و در واقع سگ‌های نیروهای آلمانی نیز مجبور به اعمال خشونت شود و آن‌ها را بکشد. عبارات توهین‌آمیزی مثل “f–k” و “s–t” در اکثر دیالوگ‌ها شنیده می‌شود.

  چکیده داستان

  بخش داستانی بازی در سال‌های 1944 و 1945 روایت می‌شود که بازیکن در آن، کنترل سربازی در بحبوحه‌ی ماجرای حمله‌ی D-Day در نرماندی را بر عهده می‌گیرد. هدف نهایی بازیکن، رسیدن به پاریس و بیرون راندن آلمانی‌ها از فرانسه و سپس، حمله به سمت خود آلمان است. در بخش‌هایی از بازی، بازیکن کنترل برخی شخصیت‌های دیگر از داستان را نیز بر عهده می‌گیرد.

  کیفیت

  بازی CoD:WWII از دو بخش اصلی داستانی و چندنفره تشکیل شده است. در بخش داستانی، بازیکن کنترل یک سرباز تازه‌کار را بر عهده می‌گیرد که تازه وارد جنگ شده و باید ماموریت‌های مختلفی را پشت سر بگذارد. این بخش اگرچه کلیشه‌های رایج و همیشگی مربوط به جنگ را دارد، اما از نویسندگی باکیفیت و شخصیت‌پردازی‌های به‌یادماندنی نیز بهره می‌برد. در بخش چندنفره که امکان تجربه‌ی آن به صورت آفلاین نیز وجود دارد، بازیکن با حالت‌ها و ویژگی‌های جالبی روبه‌رو خواهد شد. علاوه بر حالت‌های همیشگی بخش آنلاین مثل Team Deathmatch یا Domination، بخش جدیدی نیز به نام War وجود دارد که حالتی طولانی‌تر و ماموریت‌محور است. بخش آنلاین نیز همانند اکثر بازی‌های Call of Duty در سال‌های اخیر یک حالت زامبی‌ دارد. گرافیک بازی، مخصوصاً در صحنه‌های سینماتیک که تمرکز بیشتری روی چهره‌پردازی شده، بسیار واقع‌گرایانه است و موسیقی حماسی آن نیز کاملاً مناسب با حال و هوای واقعه‌ی مهمی مثل جنگ جهانی دوم است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره واقعه جنگ جهانی دوم و نقش ایران در این جنگ صحبت کنید.
  خشونت این بازی بسیار واقع‌گرایانه و شدید نمایش داده می‌شود. به نظرتان دلیل این میزان از واقع‌گرایی چه بوده؟ انجام اعمال خشونت‌آمیز بازی چه احساسی به شما می‌داد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، خشونت شدید، استفاده‌ی زیاد از عبارات زشت و توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Sledgehammer Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷