Candleman: The Complete Journey

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی معمایی و ماجراجویانه در سبک سکوبازی، با داستانی احساسی و بدون خشونت
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گشتن در دنیای مرموز بازی، مواجه شدن با شگفتی‌هایی که این دنیا در خود دارد و همین‌طور تلاشی که شخصیت اصلی برای رسیدن به هدفش می‌کند از مواردی‌اند که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط باشد.
  شمع کوچک و لرزان بازی نشان می‌دهد که چطور شخصیتی به این کوچکی می‌تواند کارهای سخت و بزرگی انجام دهد. او هدف مشخصی برای خود دارد و برای رسیدن به آن بسیار مصمم است.
  خشونت این بازی بسیار کم است. قهرمان بازی که یک شمع است می‌تواند بسوزد، از لبه‌هایی به پایین پرت شود و در مواقعی هم بعضی گیاهان قابل انفجار را منفجر کند تا مسیرش را روشن کنند. فضای تاریک و تیره‌ی بازی ممکن است برای بعضی کودکان ترسناک باشد.
  کنترل‌های بازی بسیار ساده‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. البته پازل‌های بازی با پیش رفتن در آن، پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شوند و حل کردن آن‌ها ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Candleman: The Complete Journey عنوانی تک‌نفره‌ در سبک معمایی و سکوبازی است. بازیکن باید در طول بازی با کنترل شمع، او را از میان مراحل مختلف رد کند و با حل کردن پازل‌ها، به هدف نهایی که پیدا کردن نور است، برسد. خشونت بازی در حد سوختن شمع، افتادن آن به پایین از لبه‌ها و یا منفجر کردن بعضی گیاهان قابل انفجار است. البته فضای کلی بازی تیره و تاریک است که ممکن است برای بعضی کودکان ترسناک باشد. داستان آن پیچیدگی خاصی ندارد و پیام مثبتی که می‌توان از آن برداشت کرد، رسیدن به نور از میان تاریکی‌ها با پشتکار و عزم راسخ است. هیچ محتوای نامناسب و بزرگسالانه‌ای در این عنوان وجود ندارد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد شمعی تنهاست که در یک کشتی متروکه و تاریک به دنبال نور و روشنایی می‌گردد. بازیکن در نقش این شمع کوچک و شجاع بازی خواهد کرد که می‌تواند مسیرش را با سوزاندن خودش (۱۰ ثانیه) یا روشن کردن شمع‌های دیگری که در راه پیدا می‌شود، روشن کند. هدف خیلی ساده است: پیدا و روشن کردن همه‌ی شمع‌های پنهان‌شده و رسیدن به نور.

  کیفیت

  این بازی بدون داشتن خشونت، محتوای بزرگسالانه یا کلمات توهین‌آمیز، یکی از بهترین بازی‌های معمایی مناسب کودکان و نوجوانان به حساب می‌آید که اخیراً منتشر شده است. Candleman: The Complete Journey بازیکن را با قهرمانی روبه‌رو می‌کند که از همان ابتدا با او همدردی خواهد کرد: یک شمع بی‌جنسیت، با ظاهری شبیه انسان و قابل درک. هر مسیر و مرحله با چالش‌های جدید همراه است و بازیکن را با شرایط سخت‌تر از قبل روبه‌رو می‌کند. تنها ایرادی که می‌توان به بازی گرفت، مشکل زاویه‌ی دوربین است که گاهی اوقات رخ می‌دهد و باعث افتادن و باخت بازیکن می‌شود. به غیر از این مشکل کوچک، Candleman: The Complete Journey یک بازی سرگرم‌کننده با داستانی امید‌بخش است که بازیکنان با هر رده‌ی سنی می‌توانند از‌ آن لذت ببرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ از نظر شما یک بازی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ فکر می‌کنید چرا در اکثر بازی‌های پرخرج و بزرگ، خشونت و موضوعات بزرگسالانه‌ی زیادی مطرح می‌شود؟ ـ قهرمان این بازی که شمع کوچکی است، هدف مشخصی دارد و برای رسیدن به آن تمام تلاش خود را می‌کند. می‌توانید در مورد این ویژگی او صحبت کنید. به نظرتان برای رسیدن به یک هدف تا چه زمانی باید تلاش کرد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) با خاطر مقدار کمی خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۱۵
  تولید کننده Spotlightor Interactive, Zodiac Interactive
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸