Captain Tsubasa: Rise of New Champions

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی آرکید ورزشی مناسب کودکان بر اساس کارتون معروف «فوتبالیست‌ها»

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش داستانی بازی، تمرکز زیادی روی موضوعاتی مثل کار تیمی، دوستی و تلاش برای رسیدن به اهداف دارد. حتی گل زدن در خود بازی‌ها هم بیش از این که به مهارت یا استعداد بازیکن بستگی داشته باشد، به استمرار و تلاش او بستگی دارد. شکست در مسابقات نه به عنوان یک موضوع ناراحت‌کننده، بلکه به عنوان مشوقی برای تلاش بیشتر و بهتر به نمایش گذاشته می‌شود و حتی بعضی از رقبایی که از سوباسا شکست می‌خورند، برای او در مسابقات جهانی آرزوی موفقیت می‌کنند. تلاش سوباسا برای رسیدن به آرزو و خواسته‌اش، رقابت میان او و سایر بازیکنان، روابط دوستانه‌ی او و تجربه‌ی شکست و موفقیت از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک باشد.
  سوباسا همه تلاشش را می‌کند که با یک بازی منصفانه و بدون تقلب، رقبایش را از سر راه بردارد و با وجود تمام تعریف‌هایی که از او می‌شود، فراموش نمی‌کند که فوتبال یک بازی تیمی است و تنها با کمک هم‌تیمی‌ها و فداکاری‌های همه آن‌ها است که می‌تواند مراحل مختلف را با موفقیت پشت سر بگذارد. او پس از شکست دادن حتی جدی‌ترین و خشن‌ترین رقبای خود هم به آن‌ها طعنه نمی‌زد و آن‌ها را به تلاش بیشتر و تمرین سنگین‌تر تشویق می‌کند.
  در برخی از مکالمات بازی، از کلماتی مثل “damn” و “hell” استفاده شده است.
  در یکی از صحنه‌های بازی، شخصیتی در حالی که مصدوم شده و با پیشانی خونی دیده می‌شود. کمی خشونت در چند صحنه‌ی غیرتعاملی بازی نیز وجود دارد. مثلاً در یک صحنه، یک فرد بزرگسال به یک کودک سیلی می‌زند. در صحنه‌‌ای دیگر شخصیتی که بسیار ناامید است، در حال پریدن به اقیانوس دیده می‌شود که البته بعداً نجات پیدا می‌کند. در خود مسابقات هم ممکن است برخوردهای خشنی وجود داشته باشد. برخی از شوت‌های بازی، بسیار پرقدرت و شبیه به حرکات ابرقهرمان‌ها هستند. البته حتی این شوت‌ها هم مصدومیت ایجاد نمی‌کنند و فقط حالتی کارتونی و مهیج دارند.
  کنترل‌های بازی بسیار راحت هستند و بخش تمرینی ابتدای بازی باعث می‌شود که بازیکن‌ها خیلی زود به مکانیسم‌های کنترلی آن عادت کنند. البته با این وجود، چند بازی اول ممکن است کمی سخت و حتی شلوغ به نظر برسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Captain Tsubasa: Rise of New Champions عنوانی در سبک آرکید فوتبالی است. بازیکن در بخش داستانی، می‌تواند کنترل شخصیت محبوب این مجموعه یعنی «سوباسا اوزارا» را بر عهده بگیرد و موفقیت‌های او را تجربه کند. علاوه بر بخش داستانی، بخش دیگری نیز وجود دارد که بازیکن می‌تواند شخصیت خود را بسازد و بر اساس آن، داستان خودش را پیش ببرد.
  گیم‌پلی اصلی بازی، فوتبال در سبک آرکید است که بازیکن‌ها در آن، حرکات مخصوص مختلف و اغراق‌شده‌ای دارند. بعضی از این حرکت‌ها شبیه به حرکات ابرقهرمان‌ها است. به غیر از برخوردهای عادی در فوتبال مثل تکل کردن یا هل دادن بازیکن‌ها، هیچ نوع خشونت دیگری در گیم‌پلی بازی وجود دارد. البته برخی از صحنه‌های غیرتعاملی بازی، کمی خشن هستند، مانند صحنه‌ای که در آن کودکی با یک کامیون تصادف می‌کند و زنده می‌ماند. البته لحظه‌ی برخورد کامیون نشان داده نمی‌شود. در صحنه‌ی دیگر یک شخصیت ناامید با هدف خودکشی به اقیانوس می‌پرد و البته نجات داده می‌شود. در قسمتی دیگر، یک فرد بزرگسال به یک کودک سیلی می‌زند. در برخی از صحنه‌های درون مسابقه فوتبال نیز شخصیت‌هایی در حال درد کشیدن مشاهده می‌شوند. کلمات damn و hell در برخی از مکالمات بازی شنیده می‌شوند.

  چکیده داستان

  بخش اصلی بازی، داستان «سوباسا اوزارا» را دنبال می‌کند که یک استعداد شناخته‌شده در فوتبال است و می‌خواهد هر چه سریع‌تر به آرزویش که بردن مسابقات قهرمانی جهان است، برسد. او در این مسیر، دوست‌های زیادی پیدا می‌کند و البته رقبای بسیاری هم دارد. بخش دوم بازی شامل ساختن یک شخصیت توسط بازیکن و اضافه شدن به تیم سوباسا است. هدف نهایی در این بخش نیز تبدیل شدن به یک قهرمان جهان است.

  کیفیت

  بازی Captain Tsubasa: Rise of New Champions اگرچه نوعی شبیه‌ساز فوتبال است، اما اصلاً نمی‌توان آن را با دو بازی بزرگ PES و FIFA مقایسه کرد. با این حال، این بازی حس و حالی بسیار نوستالژیک برای طرفداران کارتون «فوتبالیست‌ها» خواهد داشت و البته که بازیکن‌های نسل جوان هم می‌توانند از آن لذت ببرند. ترکیب بازی‌های آرکید با انیمه‌های ژاپنی، ترکیب موفقی به نظر می‌رسد. گرافیک این عنوان شاید چندان پیشرفته نباشد، اما اصولاً گرافیک قرار نیست نقش مهمی هم در بازی داشته باشد. در واقع، حفظ کردن فضای کارتونی و انیمه‌مانند مجموعه‌ی «کاپیتان سوباسا» از جمله مأموریت‌های تیم سازنده بوده و ظاهراً موفق به انجام آن هم شده‌اند. نسخه‌ی رایانه‌های شخصی بازی در ابتدای زمان عرضه، مشکلات فنی بسیاری مثل تغییر ناگهانی رزولوشن یا جابه‌جا شدن متن‌ها داشت که پس از عرضه دو فایل به‌روزرسانی، این مشکلات نیز حل شدند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی تلاش‌ها و مهارت‌های سوباسا برای رسیدن به آرزویش صحبت کنید. فرزند شما چه رویاها و آرزوهایی برای آینده دارد؟
  ـ دوستی و رقابت منصفانه و به دور از تقلب، از عناصر اصلی بخش داستانی بازی هستند. می‌توانید درباره‌ی این موضوع و تجربه‌های خودتان و فرزندتان در این زمینه صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (کودکان بالای ۱۰ سال) به خاطر نمایش مقدار کمی خون، استفاده جزئی از عبارات زشت، خشونت جزئی و خرید درون‌برنامه‌ای
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Tamsoft
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰