Castlevania: Lords of Shadow

thumbnail
۱۸ سال به بالا

عنوانی خشن از مجموعه‌ی کسلونیا، با درون‌مایه‌های مذهبی و مقداری محتوای بزرگسالانه

سال: 2010
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چند موجود افسانه‌ای در بازی وجود دارد که اگرچه انسان نیستند، اما بدنی کاملاً زنانه دارند و بالاتنه‌ی آن‌ها برهنه است.
  بازیکن از اواع سلاح‌های سرد مثل شلاق، شمشیر، خنجر، چکش، تبر، نیزه و برخی مواد منفجره برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند. آن‌ها پس از ضربه خوردن ناله و خونریزی می‌کنند. میزان نمایش خون و قطع عضو موجود در بازی بسیار بالاست. علاوه بر خونریزی دشمنان، لکه‌ها یا گودال‌های پر از خون در طراحی مراحل بازی نیز دیده می‌شود. واقع‌گرایانه بودن گرافیک و انیمیشن‌های بازی نیز باعث شده است که میزان اثرگذاری خشونت آن زیاد باشد. ظاهر برخی از غول‌ها و هیولاهای بازی ممکن است برای بعضی از بازیکن‌ها آزاردهنده و ترسناک باشد.
  بازی Castlevania: Lords of Shadow از جمل عناوین نسبتاً سخت است که حتی اتمام برخی از مراحل آن در آسان‌ترین درجه‌ی سختی هم نیازمند زمان و انرژی زیادی است. نکات آموزشی به نمایش گذاشته‌شده در صفحه، به بازیکن کمک می‌کند، اما در نهایت این خود او است که باید این راهنمایی‌ها را عمل کند. گابریل می‌تواند حرکات و حمله‌های بسیار متنوعی داشته باشد و بازیکن باید زمان استفاده‌ی درست و دکمه‌های دقیق هر کدام از آن‌ها را بداند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Castlevania: Lords of Shadow عنوانی در سبک اکشن و ماجراجویانه است. بازیکن کنترل جنگجویی به نام «گابریل» را بر عهده می‌گیرد. او به عنوان مامور روشنایی و خیر برای مبارزه با نیروهای شر و تاریکی انتخاب شده است.
  گابریل از سلاح‌های مختلفی مثل شلاق‌های شمشیرمانند، چکش‌، نیزه و تبر استفاده می‌کند تا هم دشمنان انسانی و هم موجودات اهریمنی مثل خون‌آشام‌ها، گرگینه‌ها و گابلین‌ها را از بین ببرد. موضوع و درون‌مایه‌های مذهبی و بیشتر مسیحی در بازی وجود دارد و حتی سلاح‌هایی شبیه به صلیب در بازی دیده می‌شود. مبارزات شامل صحنه‌های قطع عضو، خون‌ریزی و شکسته شدن استخوان‌ها می‌شود. افکت‌های پخش خون دشمنان، حالتی واقع‌گرایانه دارند و لکه‌ها یا گودال‌های خون در بسیاری از محیط‌های بازی دیده می‌شود. در یکی از صحنه‌های غیرتعاملی بازی، فردی شبیه به یک قصاب مشاهده می‌شود که در حال بریدن و تکه‌تکه کردن اجساد و خوراندن آن‌ها به موجودات شبیه به خون‌آشام است. برخی از هیولاها و غول‌های بازی، ظاهری ترسناک و یا عظیم‌الجثه دارند و ممکن است برای برخی افراد آزاردهنده باشند. چند موجود غیرانسانی مثل پری‌های در بازی وجود دارند که بدنی کاملاً زنانه دارند و در طول بازی، برهنه هستند. بالاتنه‌ی آن‌ها به شکل کاملاً برهنه به نمایش گذاشته می‌شود.

  چکیده داستان

  بازیکن در این بازی کنترل جنگجویی در قرن یازدهم به نام «گابریل» را بر عهده می‌گیرد که باید مانع پیشروی نیروهای اهریمنی و جهنمی در سرزمینش شود. نفرینی که مردم این سرزمین را گرفته، باعث کشته شدن همسر گابریل و ناامید شدن بخش زیادی از مردم شده است. گابریل باید به عنوان مامور نیروهای خیر و کلیسا، تمام موجودات اهریمنی را از بین ببرد.

  کیفیت

  بازی Castlevania: Lords of Shadow اولین نسخه از مجموعه‌ی تازه ریبوت‌شده‌ی Castlevania در سال 2010 است و توانسته کار احیای این مجموعه را با موفقیت انجام دهد. بازی از لحاظ حجم محتوا، بسیار باارزش است و می‌توان آن را چندین و چند بار به اتمام رساند. البته این به معنای نبود هیچ گونه مشکل نیست. زاویه‌ی دوربینِ غیرقابل‌تغییر از جمله مشکلات آزاردهنده‌ی این بازی است. اگرچه چندین درجه سختی مختلف نیز برای انتخاب کردن وجود دارد، اما رد کردن بعضی مراحل در حتی آسان‌ترین درجه سختی نیز کار سختی محسوب می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی موضوعات و درون‌مایه‌های مذهبی بازی صحبت کنید. از صلیب که نمادی مذهبی برای مسیحیان است به عنوان سلاح در این بازی استفاده می‌شود. به نظرتان این چه تأثیری روی بازیکنان و برداشت آن‌ها از مسیحیت می‌گذارد؟
  ـ یکی از مهم‌ترین پیام‌های بازی، ایستادگی در برابر سختی‌ها و امید داشتن است. می‌توانید درباره‌ی این موضوع و تجربیات مرتبط خودتان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر وجود خون و خونریزی، برهنگی و خشونت
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Mercury Steam
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۰