Celeste

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی چالش‌برانگیز در ژانر سکوبازی، با داستانی آموزنده درباره‌ی افسردگی و اضطراب
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی بازی، مدلین، دختری است که از اضطراب و افسردگی رنج می‌برد، مشکلی که نوجوانان زیادی ممکن است با آن روبه‌رو شوند. او دختر خوشحالی نیست و دلیل این افسردگی‌اش را نمی‌داند اما در مسیر ماجراجویی‌اش و با بالا رفتن از کوه سلست، یاد می‌گیرد که چطور ترس‌ها و اضطراب‌هایش را بشناسد و به‌جای نادیده گرفتن‌شان، با آن‌ها کنار بیاید. او در این راه دوستانی هم پیدا می‌کند که همدیگر را در بالا رفتن از کوه کمک می‌کنند. مشکلاتی که مدلین با آن‌ها روبه‌رو می‌شود، چگونگی کنار آمدن با‌ آن‌ها و روابطی که او با دوستانش در این مسیر دارد از مواردی‌اند که می‌تواند برای نوجوانان آشنا و قابل‌ درک باشد.
  مدلین، قهرمان زن قوی داستان، به خودش قول داده که به بالای کوه سلست برسد. اما در این راه باید با مشکلات روحی و درونی‌ای که دارد هم مبارزه کند و بتواند با ترس‌هایش روبه‌رو شود. در طول داستان مدلین با کمک دوستانش و شجاعت خودش می‌تواند به مشکلاتش و موانعی که در زندگی‌اش قرار گرفته آگاه شود و راه‌های کنار آمدن با آن‌ها را یاد بگیرد. با وجود این‌که بخشی از مدلین مدام به او سرکوفت می‌زند اما مدلین تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدفش انجام می‌دهد.
  در مکالمات بازی اشاره‌ی کوچکی به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود.
  در مکالمات که نوشتاری نمایش داده می‌شوند گاهی اوقات از کلمات damn و hell استفاده شده است. ضمن این‌که بخش تندخوتر مدلین معمولاً با پرخاش و عصبانیت با دیگران صحبت می‌کند.
  داستان این بازی می‌تواند روش‌های ساده اما اثرگذاری را برای مقابله با اضطراب و استرس به بازیکنان آموزش دهد. با این‌که هدف اصلی بازی آموزش نیست اما تماشای قهرمان داستان که با این مشکلات روبه‌رو می‌شود و راه‌هایی که او برای مقابله با آن‌ها به کار می‌گیرد می‌تواند برای بازیکنان آموزنده باشد.
  مدلین، قهرمان بازی ممکن است در طول مراحل با افتادن از ارتفاع یا برخورد با تیغه‌ها کشته شود که البته هیچ گونه خون و تصاویر خشونت‌آمیزی همراه با‌ آن‌ها نمایش داده نمی‌شود. در بعضی مراحل مدلین باید از دست غول‌هایی فرار کند، با این حال هیچ مبارزه‌ای وجود ندارد و قهرمان بازی تنها باید از موانع عبور و تلاش کند که به آن‌ها برخورد نکند. ضمن این‌که گرافیک بازی بسیار ابتدایی و پیکسلی است و تأثیرگذاری خشونت آن را بسیار کم کرده است. قسمت‌هایی از بازی که مدلین با شخصیت عصبی خودش روبه‌رو می‌شود می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد.
  این بازی نسبتاً دشوار است و مراحل آن با پیشروی سخت‌تر هم می‌شوند. با این که گزینه‌‌هایی وجود دارند که آن را راحت‌تر می‌کنند اما همچنان بازی چالش‌برانگیزی به حساب می‌آید. ضمن این‌که مکالمات به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند و فهم داستان بازی نیاز به این دارد که بازیکن آشنایی ساده‌ای با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Celeste عنوانی سکوبازی و دوبعدی است که گرافیک و گیم‌پلی آن به سبک قدیمی طراحی شده است. قهرمان داستان یک دختر جوان و قوی به نام مَدلین است که می‌خواهد از کوه سِلست بالا برود و در این راه باید با مشکلات درونی و روحی‌اش هم مبارزه کند. گیم‌پلی بازی شامل رد کردن مراحل مختلف با دویدن و پریدن می‌شود و داستان آن هم با نمایش مکالمات به صورت نوشتاری روایت شده است. مفاهیمی چون استرس، افسردگی، حمله‌های عصبی و روبه‌رو شدن با مشکلات درونی در داستان بازی وجود دارد که می‌تواند برای نوجوانانی که با این مسائل برخورد می‌کنند آموزنده باشد. خشونت بازی بسیار ساده و کارتونی است و هیچ‌ گونه مبارزه‌ای در آن دیده نمی‌شود. با این حال مدلین ممکن است به دلیل افتادن از ارتفاع، برخورد با تیغه‌ها یا گیاهان تیز کشته شود که این تصاویر بدون نمایش خون یا تصاویر خشونت‌آمیز و اذیت‌کننده نمایش داده می‌شوند. قسمت‌هایی از بازی که مدلین با غول‌های آخر، به ویژه بُعد عصبانی خودش روبه‌رو می‌شود، می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد. در مکالمات اشاره‌های کوچکی به نوشیدنی‌های الکلی می‌شود و یکی از شخصیت‌ها معمولاً با عصبانیت و پرخاش با دیگران صحبت می‌کند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی دختر جوانی به نام مَدلین است که از افسردگی، اضطراب و گاهی اوقات هم حمله‌های عصبی رنج می‌برد. در ابتدای داستان خود او نمی‌داند که چرا افسرده است و دلیل اضطراب‌هایش چیست اما مصمم است تا به بالای کوه سلست صعود کند چرا که فکر می‌کند این کار می‌تواند حال او را بهتر کند. این کوه جادویی است و به گفته‌ی نگهبان آن، انسان‌ها را با خود واقعی‌شان روبه‌رو می‌کند. مدلین هم در ادامه با آن بخشی از وجودش که این اضطراب‌ها را به او وارد می‌کند و مدام در گوشش می‌خواند که نمی‌تواند کاری که می‌خواهد را انجام دهد، روبه‌رو می‌شود. حالا او نه‌تنها برای صعود به قله‌ی این کوه باید از موانع طبیعی بگذرد، بلکه مجبور است برای مقابله و شکست افسردگی‌اش با بخشی از وجودش که این افکار منفی را به او تلقین می‌کند هم مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Celeste به طور قطع یکی از بهترین عناوین سکوبازی است که در چند وقت گذشته ساخته شده است. بازی برخلاف ظاهر ساده و حتی به نظر قدیمی‌ای که دارد، بسیار دشوار، چالش‌برانگیز و دارای داستانی عمیق است که بازیکن را کاملاً درگیر خود می‌کند. مراحل بسیار متنوع‌اند و هر فصل آن، مکانیک‌ها و چالش‌های جدیدی را پیش روی بازیکن می‌گذارد که جلوی خسته‌کننده‌شدن آن را گرفته‌اند. موسیقی بازی، بسیار زیبا و کاملاً هماهنگ با مراحل و ریتم آن‌ها طراحی شده‌ است. در کنار مراحل چالش‌برانگیز که بازیکن را به استفاده از خلاقیتش تشویق می‌کند، داستان بازی را می‌توان از مهم‌ترین نقاط قوت آن دانست. مَدلین قهرمانی قابل درک و دوست‌داشتنی است که بازیکن از همان ابتدا متوجه مشکلات درونی و افسردگی او می‌شود. روایت و مکالمات داستان به گونه‌ای است که بازیکن را مشتاق نگه می‌دارد و شخصیت‌ها برایش اهمیت پیدا می‌کنند. ضمن این‌که موضوع افسردگی و اضطراب با وجود حساسیتی که دارد به‌خوبی در داستان مطرح شده و چندان ناراحت‌کننده نیست. تمامی این ویژگی‌ها باعث شده‌اند به عقیده‌ی بسیاری Celeste به یکی از بهترین بازی‌های سکوبازی در تاریخ بازی‌ها تبدیل شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی مشکلات درونی و روحی مدلین صحبت کنید. آیا شما هم تا به حال با افسردگی و اضطراب مواجه شده‌اید؟ نمایش این مشکلات در بازی چقدر برای شما باورپذیر و آشنا بود؟ ـ می‌توانید درباره‌ی راه‌های روبه‌رو شدن با افسردگی و همین‌طور برخورد با کسانی که از این مشکل رنج می‌برند صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی، اشاره به نوشیدنی‌های الکلی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Matt Makes Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸