Chernobylite

thumbnail
۱۸ سال به بالا

یک عنوان نقش‌آفرینی اکشن و اول‌شخص خشن با درون‌مایه‌های تاریخی

سال: 2019
  بررس بازی: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی گاهی برای آرامش روانش به استفاده از نوشیدنی‌های الکلی و سیگار رو می‌آورد. او برای بخشی از مبارزات و در امان ماندن از مسمومیت‌های شیمیایی نیز نیاز به یافتن و ساختن داروها دارد. همچنین در بخش‌های دیگری از مکالمات، ارجاعاتی به مواد مخدر مانند LSD و مصرف‌کننده‌های کوکائین وجود دارد.
  در مکالمات و بخشی از متون بازی از اصطلاحات توهین‌آمیزی مانند"f–k"، "s–t" و "c–t" استفاده شده است .
  داستان بازی در نیروگاه اتمی چرنوبیل در روسیه و حول محور فاجعه‌ی چرنوبیل می‌گردد.
  بازی از منظر اول‌شخص دنبال می‌شود و اسلحه‌های مورد استفاده در مبارزات، اغلب سلاح گرم هستند. بیشتر صحنه‌ها دارای خشونت، درگیری و یا پنهان شدن و تلاش برای بقا است . در مبارزات، بازیکن شاهد خون‌ریزی و حتی جسد کشته‌شدگان است. همچنین تلاش برای زنده‌ماندن در یک محیط ویران‌شده و فضای ترسیم شده از چرنوبیل ممکن است برای نوجوانان ترسناک باشد. ظاهر و نحوه‌ی حمله کردن برخی از هیولاهای تغییر ژنتیک‌یافته نیز ممکن است برای گروهی از بازیکن‌های حساس، آزاردهنده محسوب شود.
  یادگیری مهارت‌های مختلف بازی ممکن است کمی زمان‌گیر باشد. یادگیری کار با انواع سلاح‌ها، ساختن و پیدا کردن ابزار مختلف برای زنده ماندن و پنهان شدن در مبارزات از مهارت‌های لازم برای بازی است. همچنین خواندن دیالوگ‌ها و آگاهی از ماموریت‌ها نیازمند تسلط نسبی بر زبان انگلیسی است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Chernobylite عنوانی در سبک ترسناک بقا و نقش‌آفرینی اکشن و حول محور فاجعه‌ي اتمی چرنوبیل است. «ایگور»، شخصیت اصلی داستان پس از سال‌ها به منطقه‌ی ممنوعه‌ی چرنوبیل بازگشته و در جستجوی نامزدش است. بازی دارای پایان‌های مختلفی است و پایان بازی به تصمیمات بازیکن و در واقع، ایگور بستگی دارد. بازیکن در طول بازی برای انجام ماموریت‌هایش، کارهایی مانند مبارزه با اسلحه‌ی گرم، مخفی شدن، ساخت‌و‌ساز و جمع‌آوری منابع مورد نیاز را انجام می‌دهد.
  بازی با بیدار شدن ایگور و همراهانش در منطقه‌ی چرنوبیل و انجام ماموریت‌های روزانه آغاز می‌شود. بازیکن در .طول مراحل مختلف به جستجو، انجام کار گروهی و تلاش برای زنده‌ماندن می‌پردازد. بخش‌های مبارزاتی شامل درگیری‌های مختلف با سلاح گرم، تلاش برای زنده‌ماندن، جسد کشته‌شدگان و خون‌ریزی است. در مکالمات و برخی از متون، از اصطلاحات توهین‌آمیزی مانند “f–”، “s–t” و “c–t” استفاده شده است و ارجاعاتی نیز به مواد مخدر مختلف داده می‌شود. تلاش شده است که فضای بازی Chernobylite بسیار نزدیک به محیط منطقه‌ی اتمی چرنوبیل باشد و بازی در این فضا ممکن است اندکی برای نوجوانان ترسناک محسوب شود. همچنین در برخی از بخش‌ها، بازیکن‌ برای زنده‌ماندن نیازمند یافتن و ساختن داروهای مختلف شیمیایی است. ظاهر برخی از هیولاهای تغییر ژنتیک‌یافته ممکن است برای گروهی از بازیکن‌های حساس، آزاردهنده و وحشتناک محسوب شود.

  چکیده داستان

  ازی Chernobylite درباره‌ی شخصیتی به نام ایگور است که هنگام فاجعه‌ی اتمی چرنوبیل در آن‌جا مشغول بوده و نامزدش را گم می‌کند. او پس از سال‌ها بازگشته است تا با تلاش و جستجو در منطقه‌ی ممنوعه‌ی چرنوبیل، نامزدش را پیدا کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  گرافیک و ساختار تصویری بازی، قوی و با کیفیت است. بازی Chernobylite دنیایی رو به ویرانی را به تصویر می‌کشد و در جهت این تصویرسازی، از اتمسفر بسیار طبیعی و رنگ‌بندی مناسب استفاده شده است. کاراکتر بازی قابل ارتقا است و مهارت‌هایش را از دیگر شخصیت‌ها یاد می‌گیرد. موسیقی و صداگذاری‌های بازی نیز هم‌سو با فضای بازی هستند و تلاش کرده‌اند فضای ترسناک و وهم‌آلودی را به‌وجود بیاورند. به‌طور کلی داستان بازی با پایانی غیرخطی و فضایی طبیعی می‌تواند یک ماجراجویی حدودا ۲۰ ساعته را به همراه داشته باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما چه اطلاعاتی درباره‌ی فاجعه‌ی اتمی چرنوبیل دارید؟ چه فیلم‌ها یا کتاب‌هایی در ارتباط با آن دیده یا خوانده‌اید؟
  – به‌نظر شما تصمیم‌های امروز ما تا چه اندازه می‌توانند بر آینده‌ی ما تاثیرگذار باشند؟ با توجه به چند پایانی بودن بازی Chernobylite چنین بازی‌هایی تا چه اندازه می‌توانند تاثیر تصمیمات ما بر زندگی‌مان را نشان بدهند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده The Farm ۵۱
  دستگاه های سازگار Xbox One، Xbox Series X، Xbox Series S، PlayStation ۴، Nintendo Switch، Microsoft Windows، PlayStation۵
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۹