Chicory: A Colorful Tale

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بازی ماجراجویانه و پازلی با هدف برگرداندن رنگ به دنیای سیاه و سفید

سال: 2021
  بررس بازی: زهرا اسکندریان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت‌های بازی حیوانات مختلف هستند و به‌طور کلی فضای فانتزی بازی مانند یک دفتر نقاشی و رنگ‌آمیزی کودکانه است که اکثر انسان‌ها در کودکی با آن سر و کار دارند.
  شخصیت اصلی سعی می‌کند تا فارغ از واکنش‌هایی که از رنگ‌آمیزی خود دریافت می‌کند، رنگ را به شهر بازگرداند و کم‌کم یاد می‌گیرد که به توقع دیگران از خودش، اهمیت کم‌تری بدهد و بیشتر به خودش و مهارت‌هایش، باور داشته باشد
  علی‌رغم فضای فانتزی و رنگارنگ بازی، مسائل بزرگسالانه‌ای مانند شک به خود یا سندرم ایمپاستر (نشانگان خودویرانگری) نیز در این بازی مطرح می‌شوند. در برخی مواقع پس از انجام کاری، افراد از شخصیت اصلی راضی نیستند و ممکن است احساسی را مانند اینکه به اجبار با او کار می‌کنند، القا کنند.
  عمده‌ی کارهای بازی به‌صورت حل پازل‌ها و رنگ‌آمیزی انجام می‌شود که می‌تواند در تمرین تفکر و روش‌های حل مسئله برای کودکان مفید باشد. همچنین رنگ آمیزی از موارد مفید در خلاقیت کودکان است. همچنین به‌طور کلی این بازی تلاش زیادی در جهت تاکید و تشویق بازیکنان به استفاده از قوه‌ی تخیل دارد.
  بازی تمرکز زیادی روی حل معماهای متنوع دارد، معماهایی که با قلم‌موی مخصوص بازی در ارتباط هستند و بازیکن باید در هر بخش به‌سراغ یکی از توانایی‌های مخصوص این قلم‌مو برود و به رنگ‌آمیزی محیط و کارهای دیگر بپردازد. در طول بازی چندین باس با مفاهیم داستانی وجود دارند که باید با آن‌ها مبارزه شود و هر بار با شکست‌شان، قلم‌مو، قدرت خاصی دریافت می‌کند تا به برخی میان‌برها یا جاهای که قبلا دسترسی نداشته‌اند، راه تازه‌ای باز شود. با این‌ حال این مبارزات پیچیده نیستند. پازل‌ها با محیطی که در آن به‌کار گرفته شده‌اند، همخوانی داشته که باعث بخشیدن عمق بیشتر به نقشه‌ی نسبتا بزرگ بازی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Chicory: A Colorful Tale عنوانی ماجراجویانه و پازلی است . شخصیت اصلی بازی یک سگ است که مسئول نگه‌داری از قلم‌مویی به‌نام «چیکوری»شده است و پس از سر کار آمدنش، با مشکلی مواجه می‌شود که باعث از بین رفتن رنگ‌ها در این دنیا می‌شوند. انجام مراحل بازی شامل کارهایی مانند رنگ‌آمیزی، جمع‌آوری اشیا و آیتم‌های مختلف و معاشرت با اهالی شهر می‌شود.
  مواجهه با اهالی و کارهایی که از شخصیت اصلی می‌خواهند، ممکن است همیشه موفقیت‌آمیز نباشد و گاهی منجر به نارضایتی آن‌‌ها شود و باعث شوند که شخصیت اصلی دچار شک به خودش شود. اما او کم‌کم متوجه خواهد شد که می‌تواند با کم‌توجهی به اهالی، کارش را به‌بهترین نحو ممکن انجام دهد. همچنین، بازی در فضایی فانتزی مانند دفترهای نقاشی ممکن است تجربه‌ای معنادار و به‌یادماندنی را برای کودکان و نوجوانان به‌ همراه داشته باشد و موجب تقویت خلاقیت و تفکر آن‌ها شود.

  چکیده داستان

  در دنیای بازی شخصیت‌هایی وجود دارند که از میان عده‌ زیادی برگزیده می‌شوند تا با استفاده از یک قلم‌موی جادویی، محیط را رنگ‌آمیزی کرده و با سلیقه خاص خود، شکل و ظاهر دنیا را تعیین کنند. این رسمی است که طی نسل‌های مختلف ادامه داشته، اما وقتی نوبت به نگهبان حال حاضر می‌رسد که این کار را انجام دهد، سنت متوقف می‌شود. حوادث غیرمنتظره‌ای اتفاق می‌افتد که در نتیجه آن، رنگ از دنیای بازی می‌رود. قهرمان داستان، اولین کسی است که داوطلب می‌شود این مشکل را حل کند. البته با گذشت زمان، او به بار سنگینی که روی دوشش است پی می‌برد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  گیم‌پلی بازی با یک داستان آرام و همراه‌کننده، گرافیک خوب و فانتزی که یادآور دفترنقاشی‌های قدیمی است و یک موسیقی همراه و تاثیرگذار، تجربه‌ای لذت بخش را فراهم آورده است. امکان شخصی‌سازی و انتخاب نام برای شخصیت اصلی وجود دارد و مبارزه و مراحل به‌صورتی طراحی شده‌اند که تکراری و خسته‌کننده نباشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به‌حال رنگ خاصی را برای دنیا و یا چیزهای اطرافتان در نظر گرفته‌اید؟ به‌نظر شما زندگی در دنیای بدون رنگ چگونه خواهد بود؟
  رفتار دیگران چه تاثیری در اعمال شما دارد؟ فکر می‌کنید بازخوردهای دیگران تا چه اندازه در زندگی ما اهمیت دارند؟

  مشخصات بازی

  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده The Banov
  دستگاه های سازگار PlayStation ۴، Windows، Nintendo Switch، PlayStation۵، Mac
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۲۱