Child of Light

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی سرگرم‌کننده و خوش‌ساخت با مبارزه‌های نوبتی و قهرمانان زن قوی

سال: 2014
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  قهرمان اصلی، پرنسس نوجوانی به نام آروراست که در کودکی مادرش را به طرز مرموزی از دست داده. با این‌که موضوع اصلی داستان در مورد پدر و مادر او نیست، اما طی اتفاقاتی هویت اصلی مادرش روشن می‌شود. رابطه‌ی آرورا با مادرش، تلاش او برای بازگشت پیش پدرش، استقلال و شجاعتی که در برخورد با مشکلات از خود نشان می‌دهد و همین‌طور روابطش با دوستان و خواهر‌های ناتنی‌اش در طول بازی از مواردی است که می‌تواند در دنیای کودکان و نوجوانان قابل درک و معنادار باشد.
  بازی دارای چندین شخصیت زن قوی و بااراده است. شخصیت اصلی داستان، آرورا، دختری است بااستعداد که به خانواده‌ و دوستانش وفادار است و حاضر است برای نجات جان دیگران شجاعت زیادی از خود نشان دهد. با این‌که در زمان‌های زیادی در مبارزه‌ها از خشونت استفاده می‌کند اما در شرایطی هم برای حل کردن اختلافات از راه‌های غیر خشن و گفتگو پیش می‌رود. او که در ابتدای داستان دختری بی‌دفاع و کمی هم وحشت‌زده به نظر می‌رسد تا پایان بازی به قهرمانی باقدرت و شجاع تبدیل می‌شود.
  یکی از شخصیت‌ها در حال پیپ کشیدن نشان داده می‌شود. همچنین در یکی از قسمت‌های پایانی بازی، آرورا مجبور به تصمیم‌گیری میان نجات پدرش از بیماری و نجات مردم سرزمینش می‌شود که گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کند و در نتیجه پدرش می‌میرد.
  بازیکنان می‌توانند با انجام این بازی مهارت‌های خود در تفکر استراتژیک و تحلیلی را تقویت کنند. مبارزه‌های بازی نیاز به این دارد که بازیکن بتواند نقشه‌های استراتژیک بکشد و البته از اشتباهات گذشته‌اش درس بگیرد تا بتواند موفق شود. همچنین بازی کردن در حالت دونفره‌ی آن می‌تواند مهارت‌های بازیکن در کار گروهی را تقویت کند.
  انسان‌ها و شخصیت‌های شبه‌‌انسان در مبارزه‌های زیادی با موجودات هیولایی و انسانی می‌جنگند. سیستم مبارزه‌ها نوبتی است و بازیکنان می‌توانند از شمشیر، تیروکمان و جادو برای شکست دادن دشمنان‌شان استفاده کنند. شخصیت‌ها برای وارد کردن ضربه به هوا می‌پرند و سپس سر جای خود بازمی‌گردند. ضربه‌ها با جلوه‌های نوری نشان داده می‌شوند و خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده در بازی وجود ندارد. شخصیت‌ها بعد از مردن به زمین می‌افتند و ناپدید می‌شوند.
  کنترل‌ها دشواری چندانی ندارند و با کمی تمرین می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. بازی دارای دو درجه‌ دشواری است و بازیکنان تازه‌کار و حرفه‌ای، هر دو می‌توانند دشواری مناسب برای خودشان را انتخاب کنند. ضمن این‌که یک حالت دو نفره هم وجود دارد که بازیکنان کم‌تجربه‌تر می‌توانند نقش فرعی را انتخاب و بازیکنان حرفه‌ای‌تر شخصیت اصلی را کنترل کنند. داستان و مکالمات این بازی به زبان انگلیسی است و برای فهم آن‌ها بازیکن نیاز دارد که آشنایی متوسطی با این زبان داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Child of Light یک عنوان نقش‌آفرینی با مبارزه‌های نوبتی است که اکثر شخصیت‌های آن را زنان قوی شکل می‌دهند. قهرمانان بازی همگی باهوش، مستقل و زیرک‌اند و نمایش هیچ‌ کدام‌شان بار جنسی ندارد. آن‌ها در کنار همراهان مرد خود با شمشیر، تیروکمان و وردهای جادویی با موجودات مختلف مبارزه می‌کنند.
  در مبارزه‌ها خون و تصاویر خشونت‌آمیز وجود ندارد. برخورد ضربه‌ها به صورت کارتونی و با جلوه‌های نوری نشان داده می‌شود و شخصیت‌ها بعد از مردن ناپدید می‌شوند. در کل خشونت بازی واقع‌گرایانه نیست. قهرمان اصلی دختر نوجوانی است که ضمن تلاش برای بازگشت به سرزمینش، برای نجات مردم آن‌جا از نابودی هم تلاش می‌کند. یکی از اتفاقات مهمی که در داستان بازی می‌افتد، زمانی است که آرورا مجبور می‌شود میان نجات پدر بیمارش و نجات سرزمین و مردمانش یکی را انتخاب کند. او نجات سرزمین را انتخاب می‌کند و به‌خاطر این انتخاب، پدرش می‌میرد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی پرنسس نوجوانی به نام آرورا است که در کودکی مادر خود را از دست داده و با پدر و نامادری‌اش زندگی می‌کند. او بعد از این‌که از بیماری مرموزی می‌میرد، در سرزمینی به نام لِموریا بیدار می‌شود. ملکه‌ی روشنایی تا مدت‌ها بر سرزمین لموریا حکومت می‌کرده،‌ تا زمانی که به طرز مرموزی ناپدید می‌شود و ملکه‌ی تاریکی می‌تواند ماه، خورشید و ستارگان این سرزمین را بدزدد. آرورا برای بازگشت به دنیای خودش، نیاز به آیینه‌ای دارد که این دو دنیا را به هم متصل کرده است. برای به دست آوردن این آیینه او باید خورشید، ماه و ستارگان لموریا را از ملکه‌ی تاریکی‌ها پس بگیرد.

  کیفیت

  بازی Child of Light عنوان نقش‌آفرینی نسبتاً متفاوتی است که داستان و شخصیت‌هایی به یادماندنی دارد. با این‌که بخش‌های زیادی از بازی‌های کلاسیک نقش‌آفرینی در این عنوان به چالش کشیده شده‌اند، مثل مکالمات آن که به صورت شعر گفته می‌شود، اما در عین حال ویژگی‌های شاخص و برجسته‌ی این ژانر در قسمت‌های دیگر بازی به‌خوبی پیاده شده‌اند. سیستم مبارزه‌ی نوبتی و درگیرکننده، رشد و پیشرفت شخصیت‌، گنج‌ها و صندوقچه‌های مخفی بسیار و همین‌طور سیستم ساخت‌و‌ساز که با آن می‌توان مهارت‌ها و توانایی‌ها شخصیت‌ را افزایش داد، از مواردی‌اند که در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها نوید یک عنوان نقش‌آفرینی با کیفیت و خوش‌ساخت را می‌دهد. وجود چند درجه دشواری، بازی را برای بازیکنان کم‌تجربه هم قابل دسترس کرده است. ضمن این‌که حالت دونفره‌ی بازی نه‌ تنها به بازیکنان کم‌تجربه این اجازه را می‌دهد که در نقش فرعی‌تر قرار بگیرند بلکه تجربه‌ی خوبی از کار تیمی را هم به بازیکنان ارائه می‌کند. Child of Light عنوانی قوی است که می‌تواند برای طیف وسیعی از مخاطبان جالب باشد و آن‌ها را سرگرم‌ کند، مخصوصاً بازیکنانی که به تازگی می‌خواهند بازی‌های نقش‌آفرینی را تجربه کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید در رابطه با نمایش دختران در این بازی صحبت کنید. به نظرتان نمایش قهرمانان زن این بازی چه تفاوتی با نمایش کلیشه‌ای از زنان در دیگر بازی‌های ویدیویی دارد؟ تأثیری که این دو شیوه‌ی نمایش روی بازیکن دارد چقدر با هم متفاوت است؟
  -‌ ویژگی‌های شخصیتی قهرمان بازی از شروع بازی تا پایان آن، دچار تغییرات زیادی می‌شود. می‌توانید درباره‌ی این تغییرات و اثری که روی قهرمان داشتند صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E+۱۰ (افراد بالای ۱۰ سال) به خاطر خشونت فانتزی
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Ubisoft
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴