Christmas Stories: A Christmas Carol Collectors Edition

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی معمایی بر اساس داستان سرود کریسمس اثر چارلز دیکنز

سال: 2017
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسکروج مردی خسیس و بداخلاق است که تنها زندگی می‌کند. در همان ابتدا نشان داده می‌شود که او همیشه این طور نبوده و بعضی اتفاقات باعث به وجود آمدن این اخلاقیات در او شده‌اند. بازیکن در نقش خواهر‌زاده‌ی اسکروج تلاش می‌کند تا با عوض کردن یک سری اتفاقات در گذشته، او را به مردی مهربان، بخشنده و خانواده‌دوست تبدیل کند که در نهایت موفق هم می‌شود.
  نفس شرور اسکروج معمولاً با عصبانیت و پرخاش صحبت می‌کند اما کلمات توهین‌آمیز به کار نمی‌برد.
  معماها و پازل‌های زیادی در بازی وجود دارد که نسبتاً چالش‌برانگیز و بر اساس منطق‌اند و حل کردن آن‌ها می‌تواند مهارت‌های بازیکن در تفکر تحلیلی، حل مسأله و تفکر منطقی را تقویت کند. قسمت‌هایی که در آن بازیکن باید از اشیای پنهان را پیدا کند، می‌تواند باعث تقویت زبان انگلیسی شود. همچنین در طول بازی بازیکن با داستان سرود کریسمس اثر چارلز دیکنز آشنا خواهد شد.
  داستان بازی بر اساس کتاب سرود کریسمس، اثر چارلز دیکنر است که جزئیات کوچکی در آن تغییر کرده است.
  در بازی گاهی اوقات روح‌هایی نشان داده می‌شوند که بازیکن را راهنمایی و داستان را روایت می‌کنند. این روح‌ها معمولاً ظاهر ترسناکی ندارند به جز یکی از آن‌ها که از آینده می‌آید و شنلی بلند و سیاه به تن دارد اما همچنان با لحن عادی صحبت می‌کند. چندین بار در طول بازی کودکان به روش‌های مختلف آسیب می‌بینند یا در حالت بیماری نشان داده می‌شوند. مانند کودکی بیمار که روی تخت خوابیده و منتظر داروست، دختری که در حال اسکیت‌سواری روی یخ است و بعد از شکستن یخ، داخل دریاچه می‌افتد و یا دختری فقیر که سردش است و گوشه‌ی خیابان نشسته است. در تمامی این موارد، بچه‌ها از وضعیت ناراحت‌کننده‌ای که در آن قرار دارند خارج می‌شوند. همچنین نفس شرور اسکروج که می‌خواهد او همچنان آدمی خسیس و بداخلاق باقی بماند، در طول بازی حضور دارد و کارهای شرورانه انجام می‌دهد. در یکی از صحنه‌های پایانی دو شوالیه‌ی سنگی در حال جنگیدن نشان داده می‌شوند. به طور کلی خشونت زیادی در بازی وجود ندارد اما بعضی صحنه‌ها می‌تواند برای کودکان خردسال یا حساس، تا حدودی ترسناک باشد.
  چهار درجه سختی مختلف در بازی وجود دارد. از خیلی آسان که با راهنمایی‌های بدون محدودیت همراه است تا خیلی دشوار که هیچ راهنمایی‌ای در آن وجود ندارد. بعضی از معماهای بازی سخت‌اند و پیدا کردن سرنخ‌ها هم ممکن است گاهی اوقات دشوار باشد با این حال در حالت آسان برای تمامی این‌ها گزینه‌ی راهنمایی و حتی گزینه‌ی رد کردن پازل‌های دشوار وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  A Christmas Carol یک بازی معمایی با داستانی برگرفته از کتاب سرود کریسمس اثر چارلز دیکنز است. بازیکن در نقش خواهرزاده‌ی اسکروج اِبنیزر، یکی از شخصیت‌های داستان قرار می‌گیرد که می‌خواهد زندگی عموی بداخلاقش را عوض کند. معماها و پازل‌های مختلفی در بازی وجود دارد که بیشتر آن‌ها بر اساس منطق طراحی شده‌اند.
  در داستان موضوعاتی چون بد بودن خساست،‌ بداخلاقی با دیگران و در نتیجه‌ی آن‌ها تنها ماندن مطرح می‌شود. شخصیت بازیکن تلاش می‌کند تا با عوض کردن گذشته، زندگی عمو اسکروج را تغییر دهد. حل کردن پازل‌های بازی می‌تواند تفکر تحلیلی و قدرت حل مسأله‌ی بازیکن را تقویت کند. همچنین در طول بازی بازیکن با داستان معروف سرود کریسمس هم آشنا خواهد شد. محتوای خشن برجسته‌ای در بازی وجود ندارد اما بعضی صحنه‌ها که شامل حضور ارواح یا کوتوله‌های بدجنس می‌شود ممکن است برای بچه‌های کم‌سن و حساس، ترسناک باشد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد اسکروج اِبنیزر، پیرمردی بدخلق و خسیس است. خواهرزاده‌اش فِرد تصمیم می‌گیرد تا با کمک سه روح کریسمس، یعنی روح کریسمس گذشته، روح کریسمس حال و روح کریسمس آینده، زندگی عمویش را تغییر دهد و او را به مردی مهربان و بخشنده تبدیل کند.

  کیفیت

  A Christmas Carol Collectors Edition مجموعه‌ی کامل این بازی است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است. گرافیک بازی کیفیت خوبی دارد و صحنه‌های بسیار زیاد و متنوعی در آن دیده می‌شود که هر کدام هم با جزئیات طراحی شده‌اند. موسیقی مراحل متناسب با حال و هوای کریسمس و داستان است. معماها معمولاً چالش‌برانگیزند و بازیکن را به فکر می‌اندازند. روایت داستان هم به خوبی انجام گرفته و بازی با روح داستان دیکنز وفادار بوده است. تنها نکته‌ی منفی بازی را می‌توان پیچیده کردن بیش از حد بعضی مراحل و سرنخ‌ها دانست. مراحل و صحنه‌های زیادی در بازی وجود دارد و گاهی اوقات برای حل کردن یک پازل باید مدام در بین آن‌ها رفت و آمد کرد که می‌توند کمی گیج‌کننده باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ اگر کتاب سرود کریسمس اثر دیکنز را خوانده‌اید، می‌توانید درباره‌ی تفاوت‌های کتاب با داستان این بازی صحبت کنید. به نظرتان بازی چقدر توانسته به داستان اصلی وفادار بماند؟
  ـ ایده‌ی بازگشت به گذشته و عوض کردن روند اتفاقات در داستان‌های مختلفی مطرح شده است. اگر توانایی انجام آن را داشتید، آیا اتفاقی بود که بخواهید با رفتن به گذشته آن را عوض کنید؟ می‌توانید ضمن صحبت در این مورد، درباره‌ی چگونگی قبول کردن عواقب تصمیم‌هایی که می‌گیریم هم بحث کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB ندارد
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۵
  تولید کننده Elephant Games
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷