Control

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی تیراندازی سوم‌شخص، با خشونت نسبتاً زیاد و داستانی متفاوت

سال: 2019
  بررس بازی: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در مکالماتی که در طول بازی انجام می‌شود و اصطلاحات توهین‌آمیزی به زبان انگلیسی مانند f..k و s..t استفاده می‌شود و قهرمان بازی هم به دفعات آن‌ها را به کار می‌برد.
  فضای کلی بازی تاریک و وهم‌آلود است. بازیکن می‌تواند از زاویه‌ی سوم‌شخص و با انواع تفنگ‌ها و قابلیت‌های فراانسانی که دارد با دشمنانش مبارزه کند. دشمنان او معمولاً انسان‌هایی‌اند که تحت تأثیر نیرویی به نام هیس رفتار می‌کنند و با موجوداتی‌اند که تنها شمایل انسانی دارند. قهرمان بازی می‌تواند به آن‌ها تیراندازی کند یا با نیروهایی که دارد این افراد را به اطراف پرتاب و اشیای دیگر را به سمت‌شان پرت کند. در صورت تیراندازی به سمت آن‌ها، بدنشان منفجر می‌شود و خون فانتزی‌ای نمایش داده خواهد شد. تصاویری از اجسادی که روی زمین افتاده‌اند و غرق خون‌اند، فردی که با شلیک به سرش خودکشی کرده و روی زمین افتاده، افرادی که از طناب آویزان شده‌اند و زیر آن‌ها خون ریخته و افراد تحت تأثیر این نیرو که به شکل غیرعادی روی هوا معلق مانده‌اند در طول مراحل دیده می‌شود. محیط‌هایی که بازیکن باید در آن‌ها مأموریت‌ها را انجام دهد معمولاً مخوف‌اند و صداهای عجیبی هم در طول مراحل به گوش می‌رسد که می‌تواند اضطراب‌آور باشد.
  کنترل‌های بازی برای کسانی که با عناوین تیراندازی سوم‌شخص آشنا باشند، دشواری خاصی ندارد. ضمن این که خود بازی هم آن‌ها را به خوبی آموزش می‌دهد. یک درجه‌ سختی بیشتر در بازی وجود ندارد و با این که مراحل معمولاً چندان سخت نیستند اما گاهی اوقات هم چالش‌برانگیز می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  Control یک بازی اکشن و تیراندازی سوم‌شخص است. بازیکن در نقش زن جوانی قرار می‌گیرد که به تازگی مسئولیت یک سازمان بزرگ را به او واگذار کردند و در همان زمان، نیروی ناشناخته‌ای به نام هیس، توانسته بخش زیادی از افراد این سازمان را تحت اختیار خود قرار دهد. بازی شامل ماجراجویی در قسمت‌های مختلف آن، صحبت با شخصیت‌ها و در اکثر مواقع تیراندازی به سمت دشمنان می‌شود.
  گرافیک بازی بسیار واقع‌گرایانه است و جزئیات زیادی در آن به نمایش درآمده. مبارزه‌ها از زاویه‌ی سوم‌شخص و با انواع تفنگ و مهارت‌های خاص قهرمان مانند پرت کردن اشیا به سمت دشمنانش انجام می‌گیرد. در صورت کشتن دشمنان با تفنگ، بدن آن‌ها ممکن است منفجر شود که با نمایش خون همراه خواهد بود اما گرافیک این صحنه‌ها چندان واقع‌گرایانه نیست. در طول مراحل صحنه‌های مختلفی از افرادی که از طناب آویزان شدند و اجسادی که زیرشان دریایی از خون راه افتاده یا افرادی که به شکل غیرطبیعی روی هوا معلق مانده‌اند، دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در مورد زن جوانی به نام جسی است. او که به دنبال برادر گم‌شده‌اش می‌گردد، پا به مقر FBC می‌گذارد، یک سازمان مخفی دولتی که وظیفه‌اش رسیدگی به پدیده‌هایی است که قانون واقعیت را به هم می‌ریزند یا زیر پا می‌گذارند. جسی که در واقع به دنبال برادرش است که ۱۷ سال پیش توسط همین سازمان دستگیر شده بوده، با ورود به آن‌جا متوجه می‌شود که رئیس جدید FBC است. اما هیچ کس در سازمان نیست و بعد از کمی جست‌و‌جو معلوم می‌شود که نیرویی به نام هیس، کنترل افراد را به دست گرفته است. جسی با کمک معدود افراد باقی‌مانده باید هم با این نیرو مبارزه کند و هم به دنبال برادرش بگردد.

  کیفیت

  Control از همان ابتدای انتشارش با نظر مثبت منتقدین روبه‌رو شد. بازی گرافیک پرقدرتی دارد و مراحل مختلف، صحنه‌هایی که بازیکن با چندین واقعیت و دنیاهای موازی روبه‌رو می‌شود،‌ به زیبایی نمایش داده شده‌اند. جسی قهرمان جوان و قابل باوری است که بازیکن می‌تواند با او همدردی کند. داستان بازی متفاوت از عناوین معمول است و بازیکن را درگیر مفاهیم نسبتاً جدیدی می‌کند. سیستم مبارزه‌ها به خوبی طراحی شده و جسی مهارت‌ها و قابلیت‌های مختلفی دارد که می‌تواند از آن‌ها در موقعیت‌های متناسب استفاده کند. البته برای کسانی که به دنبال ماجراجویی زیاد می‌گردند شاید مبارزه‌ها کمی خسته‌کننده شود. Control عنوان باکیفیتی در سبک تیراندازی سوم‌شخص است که داستان و فضای درگیرکننده‌اش می‌تواند برای طرفداران این ژانر جذاب باشد. این بازی برای کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و Xbox Series X هم عرضه خواهد شد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ تعداد بازی‌هایی که در آن‌ها قهرمانان زن بدون تأکید روی جنسیت و ویژگی‌های ظاهری نمایش داده می‌شوند رو به افزایش است. می‌توانید در مورد این موضوع و تفاوت جسی با قهرمان زن سایر بازی‌هایی که تجربه کرده‌اید صحبت کنید.
  ـ فیلم‌ها و بازی‌های زیادی در مورد واقعیت‌های دیگر و دنیاهای موازی ساخته شده است. دلیل علاقه‌ی شما به آن‌ها چیست؟ به نظرتان وجود چنین دنیاهایی امکان دارد؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر نمایش خشونت و خون، استفاده از کلمات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Remedy Entertainment
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹