Crying Suns

thumbnail
۱۴ حداقل سن
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی استراتژیک و مدیریت منابع علمی‌تخیلی با مبارزات سخت

سال: 2019
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان بازی ممکن است در بعضی از مواقع، ناامیدکننده و تاریک شود. در برخی از اتفاقات روایی، اشاراتی به زندگی کارگران جنسی و کودکان مجهز به بمب‌های انتحاری وجود دارد. فضای کلی و درون‌مایه‌ی روایی بازی ممکن است بازیکن‌های حساس، آزاردهنده محسوب شود. البته این بخش از محتواهای بازی در واقع قسمت کوچکی از ماموریت‌های جانبی و متون پیداشده در آیتم‌های مختلف را تشکیل می‌دهند و ممکن است بسیاری از بازیکن‌ها، حتی موفق به کشف آن‌ها نشوند.
  همانند اکثر بازی‌های استراتژیک و روگ‌لایک، تمرکز زیادی روی تلاش، پشتکار و ناامید نشدن در گیم‌پلی بازی وجود دارد.
  بخش مبارزات از یک محیط سیاره‌ای بزرگ تشکیل شده که بازیکن باید در آن، سفینه‌ها و تجهیزات نظامی خود را حرکت دهد و با استفاده از آن‌ها، به سفینه‌های کوچک دشمنان یا سفینه‌ی اصلی آن‌ها حمله کند. هیچ‌نوع خون، خونریزی و قطع اعضای بدن در بازی وجود ندارد و خشونت آن محدود به صحنه‌های انفجار و تیراندازی سفینه‌ها به یکدیگر است.
  اگرچه چندین درجه‌ی سختی مختلف در بازی دیده می‌شود، اما تقریباً هیچ مرحله‌ی آموزشی و تمرینی عمیقی وجود ندارد که بازیکن را با مکانیسم‌های کنترلی، گیم‌پلی و مدیریت منابع آشنا کند. البته کنترل‌ها و رابط کاربری بازی برای بازیکن‌های باتجربه این سبک راحت و ساده است، اما بازیکن‌های تازه‌وارد باید زمان زیادی را برای آشنایی با بخش‌های مختلف صرف کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Crying Suns عنوانی در سبک استراتژیک علمی‌تخیلی است که بازیکن در آن کنترل یک سفینه‌ی فضایی را بر عهده می‌گیرد. او در سیاره‌های مختلف به گشت‌وگذار می‌پردازد، با سفینه‌های دشمنان مبارزه می‌کند و به دنبال کشف رمز و رازهای یک امپراطوری قدیمی و شکست‌خورده است.
  بازیکن در میدان مبارزه، سفینه‌هایی تهاجمی و دفاعی مختلفی را کنترل و مدیریت می‌کند. او در حین تصمیم گرفتن برای حمله به نقاط مختلف سفینه‌های دشمنان، باید از سفینه‌ی اصلی خود نیز محافظت کند. مبارزه از عناصر اصلی گیم‌پلی استراتژیک بازی است اما خشونت، خون و خونریزی چندانی در آن وجود ندارد چون مبارزات بین سفینه‌های مختلف رخ می‌دهند. داستان بازی ممکن است در بعضی مواقع، کمی ناامیدکننده و تاریک شود. زندگی کارگران جنسی، ایستگاه‌های تولید مثل و کودکان مجهز به بمب‌های انتحاری از جمله مسائلی است که در داستان بازی به آن‌ها اشاره می‌شود. نبود مراحل آموزشی و تمرینی مختلف که به درستی بتواند مکانیسم‌های استراتژی‌محور، مدیریت منابع، سیستم ارتقا و مبارزات بازی را توضیح و آموزش دهد ممکن است منجر به مستاصل و گیج شدن بازیکنان تازه‌وارد به این سبک شود.

  چکیده داستان

  در جهان این بازی، وابستگی انسان‌ها به ماشین‌ها و هوش‌های مصنوعی به قدری زیاد شده که پس از خاموش شدن دستگاه‌های موسوم به OMNI، انسان‌ها ترسیده‌اند و خود را در شرف یک حمله یا انقراض بزرگ می‌بینند. وظیفه‌ی بازیکن است که با همراهی یک ربات OMNI دیگر، در کهکشان بگردد و این دستگاه‌ها را دوباره راه‌اندازی کند. بازیکن باید با گشت‌وگذار در بقایای یک امپراطوری قدیمی و قدرتمند در میان سیاره‌های مختلف، متوجه شود که چه اتفاقی افتاده و از رمز و رازهای تاریک این پادشاهی، پرده بردارد.

  کیفیت

  بازی Crying Suns ایده‌های جالب و جدید بسیاری دارد، اما به نظر می‌رسد در اجرای آن‌ها نتوانسته چندان موفق باشد. گیم‌پلی مبارزات استراتژیک که در یک محیط فضایی رخ می‌دهند، مهیج و نیازمند تصمیمات استراتژیک دقیق و هدفمندند اما ممکن است پس از مدت کوتاهی، خسته‌کننده و تکراری شوند. یکی دیگر از ضعف‌های گیم‌پلی این است که پس از پایان هر فصل در بخش داستانی، سفینه‌ی فضایی و خدمه‌ها و سفینه‌های جنگجویی که بازیکن در آن فصل با زحمت جمع کرده و ارتقا داده، حذف خواهند شد. بزرگ‌ترین نقطه قوت این بازی، داستان جالب آن است و احتمالاً تنها تشویق‌کننده‌ی ادامه دادن بازی برای تازه‌واردهای این سبک خواهد بود. گرافیک هم اگرچه از نوع دوبعدی و پیکسلی است، اما با محیط کلی بازی منطبق است و توانسته که محیط‌هایی چشم‌نواز و دوست‌داشتنی را به وجود بیاورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید درباره‌ی یکی از ایده‌های داستان بازی صحبت کنید. آیا انسان‌ها بیش از حد به هوش‌های مصنوعی و ربات‌ها وابسته خواهند شد؟ مزایا و معایب چنین اتفاقی چیست؟
  یکی از پیام‌های غیرمستقیم بازی، تلاش و ناامید نشدن تا رسیدن به پیروزی است. می‌توانید درباره‌ی این موضوع، ثمرات آن و تجربه‌های خودتان صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه اسرا ۱
  واحد پول ریال
  قیمت ۲۵
  تولید کننده Alternative Shift
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است
  سال انتشار ۲۰۱۹