Cuphead

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک اکشن و سکوبازی با مبارزه‌های زیاد، طراحی کلاسیک و تصاویر نسبتاً ترسناک
سال: 2017
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بسیاری از شخصیت‌هایی که در بازی حضور دارند از انیمیشن‌ها و کارتون‌های دهه‌ی ۲۰ و ۳۰ میلادی اقتباس شده‌اند که می‌تواند برای کودکان و نوجوانان امروزی هم جذابیت‌هایی داشته باشد، با این حال باید دقت کرد که اکثر این شخصیت‌ها طراحی‌های ترسناک و هیولایی دارند.
  در ابتدای بازی دو شخصیت اصلی که کودک‌اند وارد یک قمارخانه می‌شوند و در آن‌جا با شیطان قمار می‌کنند. در طول بازی اشاره‌هایی به سیگار و الکل هم می‌شود، مثلاً در چند تا از مراحل پایانی، دشمنان بازیکن به شکل تنگ‌های مشروب و یا سیگارهای غول‌پیکرند. در یکی از مراحل هم یکی از دشمنان مؤنث بازی، لباس باز و نامتعارفی به تن دارد.
  مبارزه و اکشن محور اصلی بازی است و بازیکن در مراحل مختلف باید با هیولاهای زیادی مبارزه کند. خشونت بازی بسیار کارتونی است و به سبک بازی‌های قدیمی طراحی شده‌ است. بازیکن با پرتاب گلوله‌های کوچک و رنگین به سمت دشمنانش با آن‌ها مبارزه می‌کند و دشمنان در صورت مردن ناپدید می‌شوند. اکثر دشمنان و به‌ویژه غول‌های آخر بازی چهره‌های ترسناکی دارند که می‌تواند برای کودکان اذیت‌کننده باشد. ضمن این‌که بعضی از مراحل در محل‌هایی اتفاق می‌افتد که برای کودکان آشناست مانند سیرک، شهربازی، باغ وحش، پارک‌های تفریحی و... و در چند ثانیه این مراحل تبدیل به میدان مبارزه‌ای با موجودات ترسناک و شیطانی می‌شود.
  نه‌تنها کنترل‌های بازی در ابتدا ممکن است دشوار باشند، بلکه مراحل بازی و مبارزه‌ با غول‌های آخر هم نسبتاً چالش‌برانگیزند. بعضی از مراحل بازی دو درجه دشواری متفاوت دارد که تا حدودی کار را برای بازیکن راحت‌تر می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Cuphead عنوانی اکشن در سبک سکوبازی است که بر اساس کارتون‌های سورئال دهه‌ی ۲۰ و ۳۰ میلادی ساخته شده است. بازیکن در نقش کودک سرکشی بازی خواهد کرد که باید با هیولاهای زیادی در مراحل مختلف مبارزه کند. محور اصلی بازی خشونت و مبارزه است اما نمایش آن حالت کارتونی و قدیمی‌ دارد. ضمن این‌که چهره‌ی هیولاها در اکثر مواقع نسبتاً ترسناک است که می‌تواند برای کودکان اذیت‌کننده باشد. قهرمانان بازی بچه‌های سرکشی‌اند که خودشان را با خشونت سرگرم می‌کنند و آن‌ها هم معمولاً چهره‌های بدجنسی دارند. در داستان بازی اشاره‌های مستقیمی به قمار و فروختن روح به شیطان می‌شود. در بعضی از مراحل هم اشاره‌های تصویری به نوشیدنی‌های الکلی و سیگار وجود دارد.

  چکیده داستان

  داستان این بازی با دو برادر به نام‌های cuphead و mugman آغاز می‌شود. این دو برادر بازیگوش یک روز وارد قمارخانه‌ی شیطان می‌شوند و در آن‌جا بعد از چند دست بردن، با شیطان سر روح‌شان قمار می‌کنند. بعد از باختن، آن‌ها وحشت‌زده از شیطان خواهش می‌کنند که به جای دادن روح‌شان، کار دیگری برایش انجام دهند. شیطان قبول می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که روح کسانی را که قبلاً در این کازینو باخته‌اند و فرار کرده‌اند را برای او بیاورند. حالا این دو برادر (به صورت تک‌نفره یا دونفره) باید با پیدا کردن این افراد و مبارزه با آن‌ها، خواسته‌ی شیطان را برایش انجام دهند.

  کیفیت

  این بازی از نظر ظاهری از متفاوت‌ترین عناوینی است که در چند سال اخیر ساخته شده است. گرافیک بازی بسیار شبیه به انیمیشن‌های با دست طراحی شده‌ی دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی است و برای بازیکنانی که انیمیشن‌های آن زمان را دیده باشند بسیار خاطر‌ه‌انگیز خواهد بود. مبارزه‌های بازی به لطف بازگشت به سبک بازی‌های دویدنی اکشن قدیمی، هیجان‌انگیز و جالب‌اند و چالش‌برانگیز بودن آن هم بازی را نسبت به سایر عنوانین این سبک متفاوت کرده است. غول‌های آخر بازی بسیار متنوع طراحی‌ شده‌اند و بازیکن در طول بازی با انواع و اقسام دشمنان روبه‌رو خواهد شد، از موجودات فانتزی و واقعی گرفته تا پری‌های دریایی، حیوانات، میوه‌هایی که زنده شده‌اند و سنگ قبرهایی که صورت دارند. بردن مبارزه‌ها جدای از صبر و پشتکار زیاد، به عکس‌العمل‌های سریع هم نیاز دارد و موفق شدن در آن‌ها، حس خوبی به بازیکن می‌دهد. بازی یک حالت دونفره هم دارد که در صورت حرفه‌ای بودن هر دو بازیکن، مبارزه با دشمنان را بسیار ساده‌تر خواهد کرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ چهره‌ی بسیاری از موجودات و هیولاها در این بازی در عین کارتونی بودن ترسناک طراحی شده است. می‌توانید درباره‌ی تأثیر خشونت و ترس این بازی روی کودکان صحبت کنید. برای خود شما چقدر هیولاهای این بازی ترسناک بودند؟ ـ طراحی این بازی به سبک انیمیشن‌های قدیمی دهه‌ی ۲۰ و ۳۰ میلادی انجام شده است. می‌توانید درباره‌ی تغییرات مهمی که صنعت انیمیشن از آن زمان تاکنون داشته، صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB E (همه‌ی افراد) خشونت فانتزی، اشاراتی به الکل و سیگار
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۲۰
  تولید کننده Studio MDHR Entertainment Inc
  نحوه انجام بررسی بازی کامل انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۷