Dark Souls II

thumbnail
۱۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
عنوانی در سبک‌ اکشن نقش‌آفرینی، با خشونت زیاد و بسیار دشوار
سال: 2014
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  یکی از شخصیت‌های زن در بازی لباس بالاتنه به تن ندارد با این حال موهای بلندش تا حدی سینه‌هایش را پوشانده‌اند.
  در مکالمات از بعضی کلمات توهین آمیز نسبتاً سنگین مانند bastar d damn و hell استفاده می‌شود.
  با این‌که این بازی به خونینی و خشنی عنوان قبلی خود یعنی Dark Souls نیست اما همچنان عنوان خشونت‌آمیزی به حساب می‌آید و مبارزه محور اصلی آن است. شخصیت اصلی بازی با سلاح‌های متنوعی چون تبر، شمشیر و تیروکمان با موجودات فانتزی و مختلفی (که معمولاً هم ظاهر ترسناکی دارند) مبارزه می‌کند، موجوداتی مانند غول‌ها، اسکلت‌ها، شیاطین و... شخصیت‌ها هنگام مردن از درد فریاد می‌کشند و گاهی اوقات در مبارزه‌ها خون دیده می‌شود. قهرمان بازی هم ممکن است به روش‌های متعددی توسط دشمنانش کشته شود که به دلیل سخت بودن بازی زیاد اتفاق می‌افتد. با این حال شخصیت‌ها پس از مردن ناپدید می‌شوند و جسدشان در صحنه باقی نمی‌ماند. غول‌های آخر بعضاً ترسناک و بسیار خشن‌اند. در بعضی از صحنه‌های سینمایی و غیرتعاملی هم صحنه‌های خشن و ترسناکی دیده می‌شود مانند ماری غول پیکر که سرش بریده شده است، استخری پر از خون و هیولایی که از صدها جسد انسانی ساخته شده است.
  مانند بازی قبلی، Dark Souls II هم بازی سختی محسوب می‌شود. با این‌که کنترل‌های بازی ساده‌اند و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را یاد گرفت اما گیم‌پلی آن بسیار دشوار است و بازیکنان به احتمال زیاد خیلی بیشتر از سایر بازی‌ها در مبارزه‌ها می‌میرند. ضمن این‌که بازی چندان بخشنده نیست و با هر بار مردن، بازیکن روح‌هایی که جمع کرده بوده را از دست خواهد داد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Dark Souls II عنوانی در سبک اکشن نقش‌آفرینی است که در ادامه‌ی بازی Dark Souls منتشر شده است. بازیکنان در این بازی باید با دشمنان فانتزی خود مانند اسکلت‌ها، غول‌ها، شیاطین و انواع موجودات عجیب دیگر مبارزه کنند و برای آن از مجموعه‌ای از سلاح‌های قرون‌وسطی مانند تبر، شمشیر و تیروکمان استفاده می‌کنند. مبارزه محور اصلی بازی محسوب می‌شود. صحنه‌های درگیری در بازی گاهی اوقات شامل نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز می‌شوند، ضمن این‌که در قسمت‌های داستانی بازی هم چند صحنه‌ی اذیت‌کننده وجود دارد، مانند مار غول‌پیکری که سرش بریده شده و یک هیولا که از صدها بدن مرده‌ی انسان درست شده است. دشمنان و غول‌های آخر در این بازی معمولاً قیافه‌های ترسناکی دارند و بسیار خشن‌اند. در مکالمات هم از کلمات توهین‌آمیزی مانند damn ،hell و bastard استفاده می‌شود. همچنین یکی از شخصیت‌های زن بازی لباس بالاتنه به تن ندارد و موهایش تا قسمتی سینه‌هایش را پوشانده است. این بازی بسیار دشوار است و بازیکن به‌دفعات در آن کشته خواهد شد، به همین دلیل هم نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد. در نهایت این‌که حالت چندنفره در بازی وجود دارد و بازیکنان می‌توانند در این حالت با هم ارتباط کلامی داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این بازی درباره‌ی انسانی است که نامیرا شده و محکوم به این است که هرگز نمیرد و کم‌کم به شبحی زامبی‌وار بدون هیچ خاطره و هدفی تبدیل شود. برای شکستن این طلسم، قهرمان بازی باید به شهری سفر کند و در آن‌جا چهار روح بزرگ را تسخیر کند. در این بین او با موجودات شیطانی و عجیبی برخورد می‌خورد که باید با آن‌ها مبارزه کند. ضمن این‌که می‌تواند در دخمه‌ها و غارهای مختلف بگردد و آیتم‌های مختلفی را به دست آورد. در حالت چندنفره‌ی بازی، بازیکن می‌تواند تصمیم بگیرد که یا با دیگر بازیکنان همراه شود و آن‌ها را در انجام مأموریت‌شان کمک کند و یا این‌که در مقابل آن‌ها مبارزه کند.

  کیفیت

  بازی Dark Souls II قسمت دوم یکی از سخت‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی یعنی Dark Souls است. در این بازی چند مورد از ویژگی‌های شاخص عنوان هم قبل حضور دارند، مانند اکشن سوم‌شخص، دشمنان بی‌رحم، دخمه‌های تنگ و تاریک برای اکتشاف، جنگ‌ با غول‌های آخر هیجانی و البته دشواری بسیار زیاد مبارزه‌ها. سختی بازی یکی از شاخصه‌های اصلی و تحسین‌برانگیز آن است، با این حال به نظر می‌رسد در جاهایی بازیکن بیش از حد تنبیه می‌شود. هنگامی که بازیکن می‌میرد تمام روح‌هایی که به دست آوده بوده هم از بین خواهند رفت مگر این‌که بتواند دوباره به مکانی که در آن‌جا کشته شده برگردد و آن‌ها را به دست بیاورد و اگر قبل از رسیدن به آن‌ها کشته شود، آن‌ها را برای همیشه از دست خواهد داد. ضمن این‌که آیتم‌های پر کردن سلامتی در بازی بسیار محدود و اندک‌اند و به دست آوردن آن‌ها خیلی دشوار است. به‌جز مورد بخشنده نبودن، در بقیه‌ی موارد Dark Souls II را می‌توان یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی دانست که تاکنون (۲۰۱۵) ساخته شده‌ است. مبارزه‌های بازی سخت اما منصفانه‌اند، طراحی دشمنان بازی متفاوت و خاص است و چالش‌برانگیز بودن آن بازیکن را تشویق می‌کند که تلاش بیشتری برای موفقیت بکند. حالت چندنفره‌ی بازی هم توانسته هیجان و چالش‌های جدیدی را به آن اضافه کند. بازیکنانی که به قسمت اول این مجموعه علاقه داشتند می‌توانند تجربه‌ای مشابه یا حتی بهتر را با این عنوان هم داشته باشند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  می‌توانید درباره‌ی خشونت در بازی‌های ویدیویی و تأثیر آن‌ها روی بازیکن صحبت کنید. بازی قبلی این مجموعه بسیار خشن‌تر و خونین‌تر از Dark Souls II بوده است. به نظرتان چرا سازندگان بازی تصمیم گرفته‌‌اند میزان خشونت این بازی را کمتر کنند؟ شما با تصمیم آن‌ها مخالفید یا موافق؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز، استفاده از برخی کلمات توهین‌آمیز، نمایش تصاویر نیمه برهنه
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده Bandai Namco
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۴