Darksiders Genesis

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک بازی نقش‌آفرینی خشن با داستانی کلیشه‌ای

سال: 2020
  بررس بازی: مصطفی محدث

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برخی از شخصیت‌های بازی، ظاهر و بدنی زنانه دارند و در صحنه‌های غیرتعاملی و داستانی بازی، به شکل تحریک‌آمیزی نمایش داده می‌شوند.
  در برخی از مکالمات بازی، کلماتی مثل damn و hell شنیده می‌شود. به طور کلی، میزان فحاشی و استفاده از عبارات زشت و نامناسب در بازی، زیاد نیست.
  دو شخصیت اصلی در بازی وجود دارد که هر کدام سلاح‌ها، قابلیت‌ها و قدرت‌های مخصوص خود را دارند. وار از یک شمشیر بلند و برخوردهای نزدیک برای از بین بردن دشمنان خود استفاده می‌کند و استرایف نیز دو اسلحه‌ی مخصوص دارد و قابلیت‌های او نیز بیشتر روی قدرت‌های از راه دور متمرکز است. هر دو شخصیت چندین حرکت تمام‌کننده دارند که در صورت انجام آن‌ها، دوربین کمی جلوتر می‌آید و از بین بردن دشمنان را که بعضی‌اوقات شامل قطع عضو آن‌ها نیز می‌شود، نشان می‌دهد. بیشتر دشمنان موجودات اهریمنی و هیولاهایی هستند و در مبارزه‌ با آن‌ها خون و خونریزی نسبتاً زیادی نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی نیز همانند دوربین آن، شبیه به آثار نقش‌آفرینی کلاسیک بازطراحی شده و برای هر قدرت یا قابلیت، یک دکمه‌ی میان‌بر وجود دارد. به همین خاطر، همان‌طور که شرکت سازنده در ابتدای بازی پیشنهاد می‌کند، تجربه‌ی بازی با دسته‌ی بازی راحت‌تر از ماوس و صفحه‌کلید است. برخی از غول‌ها و هیولاهای بازی کمی سخت‌تر از دیگر دشمنان هستند. با این حال، هیچ‌کدام از آن‌ها به قدری سخت نیستند که با چند بار تلاش، نتوان آن‌ها را شکست داد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  بازی Darksiders Genesis عنوانی در سبک نقش‌آفرینی اکشن با دوربین دید از بالا است. این بازی چهارمین نسخه‌ی مجموعه‌ی Darksiders محسوب می‌شود و برای اولین بار در مجموعه، امکان تجربه‌ی بازی به صورت دونفره (هم آنلاین و هم آفلاین) وجود دارد. بازی در فضایی پسارستاخیزی رخ می‌دهد و هدف بازیکن، از بین بردن موج‌های وسیعی از دشمنان با اندازه‌ها و قدرت‌های مختلف و نجات جهان از دست موجودات اهریمنی است.
  بازیکن با استفاده از سلاح‌های گرم (مخصوص شخصیت استرایف) و انواع شمشیرها (مخصوص شخصیت وار) دشمنان خود را از بین می‌برد. خشونت تقریباً در تمام صحنه‌های بازی حضور دارد، البته به لطف دوربین دید از بالا و فاصله‌ی زیادی که با محل اتفاقات دارد، این خشونت چندان با جزئیات و دقیق به نمایش گذاشته نمی‌شود. هر شخصیت برخی حرکات تمام‌کننده نیز دارد که در صورت استفاده از آن‌ها، دوربین کمی نزدیک می‌آید اما حتی در آن زاویه هم جزئیات چندانی از میزان خشونت این حرکات به نمایش گذاشته نمی‌شود. در برخی از مکالمات بازی، کمی فحاشی و استفاده از عبارات نسبتاً توهین‌آمیز شنیده می‌شود. برخی از دشمنان بازی که شخصیت‌های زن هستند، ظاهری تحریک‌برانگیز دارند و طراحی آن‌ها با کلیشه‌های جنسیتی همراه است. این موضوع مخصوصاً در صحنه‌های غیرتعاملی و سینمایی بازی بیشتر به چشم می‌آید.

  چکیده داستان

  بازی Darksiders Genesis اگرچه چهارمین نسخه‌ی مجموعه است اما داستان آن، وقایع قبل از نسخه‌ی اول بازی را روایت می‌کند. گروه «چهار سوار آخرالزمان» همانند همیشه وظیفه‌ی برقراری تعادل بین نیروهای خیر و شر دنیا را دارند. در این نسخه، دو شخصیت «استرایف» و «وار» به عنوان شخصیت‌های اصلی حضور دارند و هدف آن‌ها، رسیدن به «لوسیفر»، حاکم جهنم و از بین بردن اوست چون او با قدرت دادن به ارباب‌های جهنمی و اهریمنی، در حال از بین بردن تعادل دنیا است. البته وار و استرایف در مسیر رسیدن به هدف خود، با توطئه‌های بزرگ‌تری نیز مواجه می‌شوند.

  کیفیت

  این بازی، چهارمین عضو مجموعه‌ی Darksiders است و البته شباهت‌های بسیار کمی به نسخه‌های پیشین این فرنچایز دارد. در Darksiders Genesis دوربین از شبیه به بازی‌های نقش‌آفرینی کلاسیک از حالت سوم‌شخص به دید از بالا تغییر یافته است. بازیکن در نسخه‌های پیشین، با سه شخصیت از چهار شخصیت اصلی این مجموعه که گروه Horsemen نام دارند، آشنا می‌شود. در Genesis، بالاخره از شخصیت چهارم نیز که «استرایف» نام دارد، رونمایی می‌شود. البته او در این ماجراجویی تنها نیست و «وار» که شخصیت اولین بازی مجموعه بود نیز حضور دارد. بازیکن می‌تواند در هر لحظه که خواست، بین این دو شخصیت که هر کدام قابلیت‌ها و اسلحه‌های مخصوص خود را دارند، جابه‌جا شود. امکان پیشبرد دونفره‌ی بازی به صورت آفلاین و آنلاین نیز وجود دارد. در این نسخه از بازی، داستان و پازل‌ها که عناصر اصلی نسخه‌های پیشین مجموعه بوده‌اند، کم‌رنگ‌تر شده و اهمیت کمتری دارند. صحنه‌های غیرتعاملی و سینمایی بازی از رنگ‌های جذاب و روشنی بهره می‌برند و به زیبایی کار شده‌اند اما گرافیک خود بازی حرف چندانی برای گفتن ندارد و نوآوری خاصی در آن دیده نمی‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  ـ می‌توانید درباره‌ی تأثیر خشونت در بازی‌های دید از بالا صحبت کنید. آیا کشتن دشمنان در این بازی در مقایسه با سایر عناوین همین مجموعه که زاویه‌ی دوربین نزدیک‌تر است،‌ برای شما متفاوت بود؟
  ـ‌ جهان پسارستاخیزی از موضوعات همیشگی مجموعه Darksiders بوده است. می‌توانید درباره‌ی چرایی محبوبیت این ژانر در بازی‌ها و فیلم‌ها صحبت کنید.

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر وجود خون و خون‌ریزی، نمایش خشونت، استفاده از اصطلاحات توهین‌آمیز
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۳۰
  تولید کننده Airship Syndicate
  نحوه انجام بررسی بخش هایی از بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۲۰