Darwin Project

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید
یک بازی آنلاین در سبک بتل رویال با محوریت مبارزه و کشتن دیگران
سال: 2018
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  این عنوان ذاتاً بازی خشنی به حساب می‌آید چرا که بازیکنان در آن باید آن‌قدر دیگران را بکشند تا جایی که خودشان تنها شخص زنده‌مانده‌ی بازی باشند. برای این کار می‌توانند از انواع سلاح‌ها مانند تبر، تله و تیرکمان هم استفاده کنند. گاهی اوقات مقداری خون در مبارزه‌ها نشان داده می‌شود. با این حال گرافیک بازی واقع‌گرایانه نیست و خشونت آن کارتونی نمایش داده می‌شود.
  کنترل‌های بازی برای کسانی که عناوین تیراندازی سوم‌شخص را تجربه کرده‌ باشند بسیار آشنا خواهد بود. برای تازه‌واردها هم دشواری زیادی ندارد و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را یاد گرفت. با این حال مدیریت دارایی‌ها و ساخت‌و‌ساز آیتم‌های مختلف ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Darwin Project یک عنوان آنلاین چندنفره در ژانر بتل رویال است که به صورت سوم‌شخص انجام می‌شود. بازیکن به همراه بازیکنان واقعی دیگر در نقشه‌ی مشخصی قرار می‌گیرند و باید تلاش کنند تا دیگران را بکشند و خودشان تنها شخص زنده‌مانده در بازی باقی بمانند. بازی ذاتاً خشن محسوب می‌شود چرا که اولویت بازیکن کشتن دیگران است. بازیکنان در این دنیا با تبر، تیرکمان و تله یکدیگر را می‌کشند و در صحنه‌هایی از مبارزه‌ها هم مقداری خون نمایش داده می‌شود. با این حال گرافیک آن واقع‌گرایانه نیست. موضوع مهمی که در این بازی وجود دارد امکان مکالمه‌ میان بازیکنان آن است. بازیکنان، تماشاچیان و شخصی به نام Director که به نوعی شکل‌دهنده‌ی دنیای بازی است همگی امکان مکالمه با یکدیگر را دارند و این قضیه می‌تواند باعث شود بازیکنان کم‌سن‌ با محتواهای نامناسب و توهین‌آمیز روبه‌رو شوند.

  چکیده داستان

  در دنیایی پسارستاخیزی که در آستانه‌ی عصر یخبندان قرار دارد تنها یک شوی تلویزیونی است که می‌تواند مردم را آرام نگه دارد: پروژه‌ی داروین. برنامه‌ای نیمه‌تحقیقاتی و نیمه‌تفریحی که در آن شرکت‌کنندگان درون طبیعتی سرد قرار داده می‌شوند و در آن‌جا باید تلاش کنند زنده بمانند و البته دیگران را بکشند تا خودشان تنها فرد باقی‌مانده‌ باشند. در این میان هوش مصنوعی‌ای به نام Director هم وجود دارد که روی کل پروژه نظارت می‌کند و هدفش نه عادلانه بودن مسابقه بلکه جذاب‌تر کردن آن است برای همین هم می‌تواند موانع مختلفی را پیش روی بازیکنان قرار دهد. این نکته‌ی بازی آن را تا حدودی ناعادلانه و شانسی می‌کند اما در عین حال به جذابیت آن هم اضافه کرده است.

  کیفیت

  بازی Darwin Project در ظاهر بازی دیگری مانند سایر عناوین در ژانر بتل رویال است اما تفاوت اصلی آن با دیگر بازی‌های این ژانر دخالت زیادی است که بازیکنان می‌توانند در روند اتفاقات داشته باشند که در نتیجه‌ی آن بازی ناعادلانه هم می‌شود. در این عنوان، موضوع زنده ماندن در یک نقشه که هسته‌ی اصلی بازی‌های بتل رویال است تبدیل به یک شوی تلویزیونی شده که تماشاچی دارد و همین‌طور هوش مصنوعی‌ای در کار است که می‌تواند به دلخواه در نقشه و راه بازیکنان تغییرات اثرگذار اعمال کند. در کنار این بازیکنان باید بتوانند با سرمای کشنده‌ی محیطی که در آن قرار گرفته‌اند هم کنار بیایند. در واقع سازندگان تلاش کرده‌اند تا با اضافه کردن این عناصر، بازی را سرگرم‌کننده‌تر و البته متفاوت‌تر از سایر عناوین این ژانر کنند که موفق هم بوده‌‌اند. با این حال اضافه شدن عناصری که خارج از کنترل بازیکن است تا حدی بازی را نامتوازن و شانسی کرده است. در مجموع می‌توان گفت Darwin Project توانسته آن‌طور که انتظار داشته در سبک بتل رویال خودش را جا کند و همچنان در مقایسه با بازی‌های مطرح این سبک محبوبیت کمتری دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ بتل رویال (که در آن بازیکن باید سایرین را بکشد و خودش زنده بماند) از محبوب‌ترین سبک‌های چند سال اخیر به‌ویژه در میان نوجوانان است. می‌توانید درباره‌ی دلایل محبوبیت این سبک و همچنین تأثیر خشونت آن روی بازیکنان صحبت کنید. ـ درباره‌ی تلاش برای زنده ماندن در طبیعت صحبت کنید. فکر می‌کنید در شرایط تنها ماندن در جنگل مهم‌ترین نیازهای شخص چیست و چطور می‌تواند آن‌ها را در طبیعت تأمین کند؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB T (نوجوانان بالای ۱۳ سال) به خاطر خشونت و نمایش خون
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول رایگان
  تولید کننده Scavengers Studio
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۸