Days Gone

thumbnail
۱۸ سال به بالا
عنوانی در سبک اکشن ماجراجویانه، با دنیایی پسارستاخیزی و پر از زامبی و خشونت بسیار زیاد
سال: 2019
  بررس متن: آزاده عبدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  چندین صحنه‌ی بوسیدن میان شخصیت اصلی و همسرش در بازی وجود دارد که در یکی از آن‌ها شخصیت‌ها نیمه‌عریان نشان داده می‌شوند. در مکالمات چند بار اشاره‌های غیرمستقیم به روابط جنسی می‌شود اما صحنه‌ای از آن‌ها وجود ندارد. همچنین یک صحنه‌ی خشونت جنسی در بازی وجود دارد که در آن عده‌ای زنی را به‌زور داخل یک کلبه می‌کشانند و به نظر قصد آزار او را دارند. شخصیت اصلی بازی در چندین مورد با افرادی بسیار خشن متعلق به گروه‌های فرقه‌ای مواجه می‌شود.
  در مکالمات از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی استفاده می‌شود، کلماتی مانند f..k ،s..t ،a..hole، motherf...r و ... همچنین چندین اشاره‌ی توهین‌آمیز به زنان هم از زبان برخی شخصیت‌ها شنیده می‌شود.
  خشونت در بازی بسیار خونین و واقع‌گرایانه نشان داده می‌شود. بازیکن با انواع سلاح‌ها مانند شات‌گان، پیستول، تبر و چاقو به دشمنان انسانی، زامبی و حیوانی حمله می‌کند که با هر ضربه مقدار قابل توجهی خون به اطراف می‌پاشد. صحنه‌های زیادی از زمین‌هایی که غرق در خون‌اند با اجساد خونین در بازی وجود دارد. در قسمت‌های غیرتعاملی صحنه‌های خشونت‌آمیزتری مانند، بریده شدن گلو، بریده شدن گوش، منفجر شدن سر زامبی‌ها، جراحی قطع عضو، کیسه‌ای پر از گوش‌های بریده‌ شده و... نشان داده می‌شود. چند صحنه‌ی اذیت‌کننده از شکنجه در بازی وجود دارد که در‌ آن‌ها افرادی بسیار خشن از یک فرقه، زندانیان خود را با چراغ‌های گازی شکنجه می‌کنند و بدن‌شان را می‌سوزانند. تماشای این صحنه‌ها می‌تواند برای بسیاری اذیت‌کننده باشد. همچنین صحنه‌ای وجود دارد که در آن عده‌ای یک زن را به‌زور داخل یک کلبه می‌کشانند و به نظر قصد تعرض به او را دارند.
  سه درجه‌ی دشواری متفاوت در بازی وجود دارد. کنترل‌های آن مانند سایر بازی‌های سوم‌شخص طراحی شده‌اند با این حال بعضی کارها مانند ساخت آیتم‌ها و سلاح‌های مختلف و همچنین اجرای علمیات‌های مخفیانه ممکن است در ابتدا برای بازیکنان کم‌تجربه کمی دشوار باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.
  بازی Days Gone یک عنوان اکشن ماجراجویانه است که در سبک بقا و ترسناک هم قرار می‌گیرد. بازیکن در یک دنیای پسارستاخیزی قرار می‌گیرد که باید در آن به دنبال سرپناه برای خودش باشد، به بازماندگان کمک کند، وسایل مورد نیاز خودش را تأمین کند و با دشمنان زامبی، انسانی و حیوانی‌اش هم بجنگد. اتفاقات از زاویه‌ی سوم‌شخص دیده می‌شوند و فقط حالت بازی تک‌نفره در آن وجود دارد. خشونت بازی بسیار زیاد، خونین و در مواقعی اذیت‌کننده است. بازیکن با انواع سلاح‌ها مانند شات‌گان، پیستول، تبر، چاقو و... با دشمنانش مبارزه می‌کند و با هر ضربه، مقدار قابل توجهی خون به اطراف می‌پاشد. صحنه‌های مبارزه با زامبی‌ها خونین‌تر هم نشان داده می‌شوند. در قسمت‌های غیرتعاملی و داستانی تصاویر خشونت‌آمیز‌تری مانند منفجر شدن سر یک زامبی، افرادی که گوش یا گلویشان بریده می‌شود یا کیسه‌ای پر از گوش‌های بریده شده دیده می‌شود. چند صحنه‌ی اذیت‌کننده‌ی شکنجه هم در بازی وجود دارد که در آن شخصی با چراغ گازی، بدن زندانی را می‌سوزاند و شکنجه می‌دهد. در مکالمات اشاره‌های غیرمستقیمی به رابطه‌ی جنسی وجود دارد و در چندین صحنه‌، شخصیت اصلی و همسرش یکدیگر را می‌بوسند. یکی از قسمت‌های بازی زنی را نشان می‌دهد که به‌زور توسط چند مرد به داخل کلبه‌ای کشیده می‌شود که به نظر قصد تعرض به او را دارند. همچنین از انواع و اقسام کلمات توهین‌آمیز به زبان انگلیسی در مکالمات استفاده شده است.

  چکیده داستان

  داستان این بازی در دنیایی پسارستاخیزی رخ می‌دهد که بخش زیادی از جمعیت شهر اوریگان در آمریکا به زامبی‌‌های وحشی و غیرقابل کنترل تبدیل شده‌اند. دیکان به همراه همسرش، سارا و دوستش بوزر، تلاش می‌کنند که از این کشتار فرار کنند اما سارا زخمی می‌شود و نمی‌تواند مسیر را ادامه دهد. دیکان مجبور می‌شود او را سوار یک هلیکوپتر کمک‌های اضطراری کند اما از آن‌جا که ظرفیت آن پر شده است، خودش و بوزر باقی می‌مانند تا بعداً به سارا بپیوندند. دو سال از آن زمان می‌گذرد و دیکان که فکر می‌کند همسرش کشته شده است، به همراه بوزر در اوریگان به سر می‌برند اما اطلاعاتی به دست‌شان می‌رسد که مسیر ماجراجویی آن‌ها را عوض می‌کند.

  کیفیت

  بازی Days Gone عنوانی جهان‌باز در سبک اکشن ماجراجویانه است که به‌ظاهر از استانداردهای معمول این ژانر تبعیت می‌کند اما در واقع به‌خاطر مشکلاتی که دارد به تجربه‌ای تکراری و خسته‌کننده تبدیل شده است. بزرگ‌ترین مشکل این بازی را می‌توان در مأموریت‌های خسته‌کننده‌ی آن دانست. دنیای بازی بسیار بزرگ و وسیع است و کارهای مختلفی برای انجام در آن پیدا می‌شود اما تقریباً تمامی آن‌ها از یک فرمول واحد پیروی می‌کنند که بعد از مدتی جذابیت خود را برای بازیکن از دست می‌دهد. داستان و شخصیت‌پردازی‌ها هم آنچنان که باید جالب نیستند. تلاش دیکان برای پیدا کردن سارا، خاطراتی که از او به یاد می‌آورد و همچنین مشکلاتی که در نهایت با سازمان NERO پیدا می‌کند می‌تواند تا حدودی بازیکن را درگیر کند اما به همین موضوعات هم به‌خوبی پرداخته نشده است. در کنار این مشکلات، گرافیک بازی را می‌توان بزرگ‌ترین نقطه قوت آن دانست، با تصاویری بسیار واقع‌گرایانه و با جزئیات از یک اوریگان پسارستاخیزی. اگر مأموریت‌هایی که در این دنیای زیبا و بزرگ جای داده شده بود، تنوع و جذابیت بیشتری داشتند، Days Gone می‌توانست موفقیت بسیار بیشتری به دست آورد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.
  ـ می‌توانید درباره‌ی خشونتی که در این بازی نمایش داده می‌شود و تأثیری که می‌تواند روی مخاطب داشته باشد صحبت کنید. آیا بخشی از بازی بود که تماشای آن برای شما اذیت‌کننده باشد؟ ـ بازی‌های بسیار زیادی با موضوع زامبی‌ها تولید می‌شود و در بازار وجود دارد. به نظرتان دلیل محبوبیت این سبک چیست؟ خود شما به چه علت به این موضوع علاقه دارید؟

  مشخصات بازی

  رتبه ESRB M (افراد بالای ۱۷ سال) به خاطر خشونت شدید، نمایش خون و تصاویر خشونت‌آمیز اذیت‌کننده، اشاره‌هایی به مواد مخدر، موضوعات بزرگسالانه، استفاده از کلمات توهین‌آمیز سنگین
  رتبه اسرا ۱
  واحد پول دلار
  قیمت ۶۰
  تولید کننده SIE Bend Studio
  نحوه انجام بررسی بررسی بازی با تماشای ویدئوی بازی انجام شده است.
  سال انتشار ۲۰۱۹